Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Recep Şahan > KUR’AN’DA İSRAİLOĞULLARI - 2
Recep Şahan

KUR’AN’DA İSRAİLOĞULLARI - 2

19.01.2018 09:55 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Recep Şahan

 

Kur’an’da İsrailoğulları’nı anlatmaya devam ediyoruz. Allah İsrailoğulları'na çeşitli nimetler veriyor, fakat onlar her defasında nankörlük edip şımarıyorlar, taşkınlık yapıyorlar.

Gökten Bıldırcın eti ve Kudret Helvası İniyor: Allah’ İsrailoğulları'na gökten bıldırcın eti ve kudret helvası indiriyor.(Araf 7/160)Ama Yahudiler Musa’dan, daha değersiz olan soğan, sarımsak, bakla vs. istiyorlar. “Hani, ‘Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O halde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin’ demiştiniz”(Bakara 2/61). Diğer taraftan Tih Çölü’nde susuzluktan kavrulan İsrailoğulları Musa’dan su istiyorlar da Musa (as) Allah’a dua ediyor ve Allah da Musa’ya asanla kayaya vur diye vahyediyor. Musa as asasını taşa vurunca 12 su gözesi fışkırıyor. İsrailoğulları’nın 12 kabilesi için birer pınar ihsan ediyor Allah.(Bakara 2/60)

Kur’an’da İsrailoğulları’ndan bahsedilen hemen her yerde Yüce Allah, İsrailoğulları için bozgunculuk yapmayın, saldırganlık yaparak yeryüzünde fesat çıkarmayın türünden uyarılar yapıyor. (Mesela bkz. Bakara2/60). Ama fesat onların genlerinde yerleşmiştir sanki. Öyle olmasaydı bugün ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın da içinde olduğu kutsal yerleri kan gölüne çevirirler miydi?

Cumartesi Avlanma Yasağını Deliyorlar: Yüce Rabbimiz İsrailoğulları’nı imtihan etmeye devam eder ve bu safer cumartesi günleri avlanmalarını yasaklar. Ama onların bu yasağı delmeleri de tam da onlara yakışır bir tarzda olmuştur. Zira onlar cumartesi günü gerçekten avlanmazlar ama o gün balıkların önüne set çekerler ertesi gün de bu sette biriken balıkları avlarlardı. Allah, Cumartesi günü balıklar akın-akın gelirken diğer günlerde gelmezdi. Cumartesi gelen bu balıkları kaçırmazlar ve güya akıllı davranarak set çekerler ve kısılan balıkları sonra avlarlardı. (Bkz. Araf /7 163)

İşte Allah, İsrailoğulları’na verdiği bunca nimetlere karşı onların nankörlük etmeleri sebebiyle onlara “Aşağılık maymunlar olun” buyurmuştur. “Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, ‘Aşağılık maymunlar olun’ demiştik. (Bakara 2/65).Yine öyle taşkın bir kavim ki onlar peygamberlerini öldüren insanlar olarak tarihe geçmişlerdir. (Bakara2/61)

Kur’an’da İsrailoğulları’nın bir yönü daha anlatılır ki bu onların hem korkaklıklarını hem de küstahlıklarını ortaya koymaktadır. Allah İsrailoğulları’na düşmana karşı savaşı emrediyor ama onların cevabı “Ey Musa sen ve rabbin gidip savaşın, biz işte şuracıkta oturuyoruz!” (Maide 5/24) şeklinde oldu.

Peygamber Katleden Kavim: İsrailoğullar tarihe “Peygamber katili kavim” olarak da geçmiştir. Zira birçok peygamberi hunharca şehit etmişlerdir. En bilineni de Hz. Zekeriya (as)’ı testere ile şehit etmeleridir. Bu konuda şu ayetlere bakılabilir: Bakara 2/87, 91, Âl-i İmran 3/112, Nisa 4/155, Maide 5/70

Kur’an’da İsrailoğulları elbette bu kadar anlatılmıyor. Biz son iki yazımızda özetle anlatmaya çalıştık. Allah’ın Kur’an’da özellikle ikinci sure olan Bakara suresinde onları anlatması anlamlıdır. Kur’an bunları bize hikaye olsun diye anlatmıyor. Bu kıssaların İki mesajı var:

1- İsrailoğulları’na bugün de dikkat edin ey Müslümanlar.                 
2- Sakın ha bunlar gibi olmayın / Yahudileşmeyin.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.