Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > EĞİTİM > KPSS 2018 Ortaöğretim için son şans!
KPSS 2018 Ortaöğretim için son şans!

KPSS 2018 Ortaöğretim için son şans!

31.07.2018 16:07 12 14 16 18 yazdır
Lise mezunu kamu personeli adayları, KPSS 2018 Ortaöğretim Sınavı için gün saymaya başladı. KPSS Ortaöğretim başvuru süreci geride kaldı ancak başvuruları kaçıran devlet memuru adayları, yarın gün içerisinde sınav başvurularını yapabilecekler.

Eren Sarıkaya

Devlet memuru olabilmenin hayalini kuran ortaöğretim mezunları, Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) ortaöğretim sınavı için artık geri sayıma başladı. Başvuru tarihleri geride kaldı ancak ÖSYM’nin belirlediği 3-19 Temmuz tarihleri arasında sınava başvuru yapamayan adaylar, başvurularını 1 Ağustos Çarşamba günü yani bugün ÖSYM “Aday İşlemleri” üzerinden saat 23.59’a kadar sınav başvuru merkezlerinden ise mesai saati bitimine kadar yapabilirler. Geç başvurucu ücreti ise 90 TL olarak belirlendi. Geç başvuru yapacak adayların sınav ücretini aynı gün ödemesi gerekiyor.

İşlemler nasıl yapılacak?

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Başvurular elektronik ortamda alınacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabilecekler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır. Adaylar, başvuru merkezinden yapacakları başvuruda 5 TL başvuru hizmeti ücreti ödeyecekler. Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar.

Başvuru süresi içinde başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde sınava başvurularını yapabilecekler. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmesi gerekiyor. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalı. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecek. Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklar. Başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretinin mutlaka yatırılması gerekiyor. Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecek.

Bartın’daki başvuru merkezlerine gitmeniz gerekiyor

Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adayların Bartın’da başvuru yapacakları başvuru merkezine şahsen gitmesi gerekiyor. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş günlerinde ve çalışma saatleri arasında alınacak. Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacak. Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapacak adayların başvuru merkezine giderken eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu, Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslını yanında bulundurması gerekiyor. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecek.

İnternet aracılığıyla başvuru yapacak olanlar

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ADAY İŞLEMLERİ” alanından, buradaki açıklamalar doğrultusunda süresi içinde başvuru bilgilerini sisteme kaydedecek ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecek. Başvuru bilgilerinin sisteme kaydedilebilmesi için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasının mutlaka görülmesi ve sınav ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak, başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekiyor. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sistemde sağlık bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekiyor.

Sınava, ortaöğretim okullarından, mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecek.

Sınav 7 Ekim’de

Kamuya bağlı kurumlarda devlet memuru olarak çalışabilme hayali kuran yüz binlerce ortaöğretim (lise) mezunu vatandaşın başvuru yaptığı ortaöğretim KPSS sınavı, 7 Ekim 2018 tarihinde yapılacak. KPSS ortaöğretim sınavı saat 10.15’te başlayacak olup saat 10.00’dan sonra salona giriş yapılamayacak. Sınav süresi 130 dakika. Sınav sonuçları ise 8 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri