Ecen Sigorta
22 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > KOSGEB’den imalat sanayine dev destek!
KOSGEB’den imalat sanayine dev destek!

KOSGEB’den imalat sanayine dev destek!

05.06.2018 14:28 12 14 16 18 yazdır
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) imalat sanayiye 1 milyon 120 bin TL’ye kadar makine teçhizat kredisi imkanı ve 300 bin TL’ye kadar da faiz desteği sağlıyor.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) imalat sanayiye 1 milyon 120 bin TL’ye kadar makine teçhizat kredisi imkanı ve 300 bin TL’ye kadar da faiz desteği sağlıyor. 4 Haziran Pazartesi günü başlayan başvuru süreci ve program hakkında bilgi veren KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’nın üretim tabanlı ekonomik büyüme için atılmış çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

KOSGEB destek programının ve diğer desteklerin ortak hedefinin Türkiye’nin teknoloji üretmesi ve ürettiği teknolojiyi ihraç etmesi olduğunu belirten KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, “KOBİ’lerimizi yüksek teknoloji ile buluşturuyoruz. KOSGEB'in yeni vizyonu kapsamında özellikle imalat sanayimizi teknoloji odaklı bir biçimde destekliyoruz. Bundan sonra KOSGEB'in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliği imalat sanayi ve yüksek teknolojidir. Bu çerçevede KOSGEB'in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını teknoloji üreten KOBİ’lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ’lerimizi ‘yerli üretime’ teşvik ediyoruz. KOBİ’lerin AR-GE ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz.” dedi.


Başvurular başladı


KOSGEB veri tabanına kayıtlı imalat sanayinde faaliyet gösteren, KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine alımları için uygun finansal destek sağlanması amacıyla hazırlanan 2018 Yılı Makine Kredi Faiz Desteği Programı için 4 Haziran itibariyle başlayan başvuru süresini 1 Ağustos’a kadar devam edeceğini söyleyen Usta, programla ilgili detaylı bilgiler de vererek şöyle konuştu:


İlk 6 ayı ödemesiz


“KOSGEB İcra Komitesi’nin 23.05.2018 tarih ve 2018-13 no.lu kararı ile KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan İşletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla ‘2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’ hazırlanmıştır. Bahse konu Kredi Programı; işletmelerin kullanacakları kredilerde İşletme başına en fazla 300 bin TL’ye kadar olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacak, sıfır faizli, ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı 3’er aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak uygulanacaktır.

Programdan yararlanmak isteyen işletmeler veri tabanında kayıtları güncel olması koşulu ile KOSGEB in resmi web sayfasından giriş yaparak başvuruda bulunabileceklerdir. KOSGEB resmi web sayfasında bulunan ‘KOBİ/Girişimci Giriş’ menüsünden girerek e-hizmetler sayfasında ‘2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu’ şeklinde arama yaparak girecekleri, kredi faiz desteği kapsamında satın alacakları makine-teçhizat alımına ilişkin başvuru formunu, belirlenen tarihler arasında doldurarak KOSGEB Müdürlüğüne başvurabilecektir.


Toplam bütçe 100 milyon


Sistem belirlenen sürenin sonunda; her bir işletme için Değerlendirme Tablosunda yer alan Sektör, Ölçek ve Kârlılık kriterlerinden oluşan puan üzerinden yüksekten en düşüğe doğru 100 bin TL’lik bütçe çerçevesinde başvuru sıralaması oluşturacaktır. İşletme başına 300 bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

KOSGEB Müdürlüğü tarafından verilen onaydan sonra her bir İşletme için Yazılım Sistemi bir başvuru kodu üretecektir. İşletme, KOSGEB Müdürlüğü’nden aldığı başvuru formu ve başvuru kodu ile protokole taraf banka şubelerinden birine kredi başvurusunda bulunacaktır. Kredi kullandırımı banka tarafından yapılacak olup, kredi tutarı tedarikçi hesabına aktarılacaktır. Makine teçhizatın işletmeye teslim edildiğinin tespiti ve periyodik kontrolü banka tarafından yapılacaktır. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, Kredi Garanti Fonu A.Ş.’nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.


Yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenecek


Program kapsamında, aşağıda belirtilen makine teçhizat tanımı kapsamında yer alan ekipmanlar desteklenecek, bu tanımın dışında kalanlar desteklenmeyecektir. Makine; en az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu. Teçhizat; bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler. Kullanılmış makine-teçhizat bu tanımın dışındadır. Bahse konu programda; imalat sanayinde faaliyette bulunan işletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenmekte olup; işletmelerin 13.09.2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2014/35 sayılı Yerli Mali Tebliğine uygun olarak aldıkları yerli malı belgesi ile belirlenen makine ve teçhizatlar yerli malı olarak kabul edilecektir.”


2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programından yararlanan işletmeler, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programından yararlanamayacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri