Ecen Sigorta
20 Ağustos 2018 Pazartesi
Anasayfa > ASAYİŞ > Kontrol noktaları meyvesini veriyor

Kontrol noktaları meyvesini veriyor

11.01.2018 10:40 12 14 16 18 yazdır
Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural, ilimiz sınırlarında 5 ayrı güvenlik noktasındaki denetimler sayesinde mülteci akının önlendiğini, ilimizde gerçekşeyen hırsızlık olaylarında da ciddi oranda azalma olduğunu söyledi.
Kontrol noktaları meyvesini veriyor


TOLGA AKINER

Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural, ilimizin giriş ve çıkış noktalarındaki polis kontrolleri sırasında zaten suç seviyesi düşük olan Bartın’ın tam bir huzur şehri olma noktasında emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Vural, “5 kontrol noktamız sayesinde işyerinden hırsızlıklarda yüzde 40, evden hırsızlıklarda yüzde 15 civarında bir gerileme kaydedildi. Bir ara Ege’den Bartın’a yönelen mülteci akının da önü bıçak gibi kesildi” dedi.

 

Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı

 

İl Emniyet Müdürümüz Ogün Vural, gazetemize bir nezaket ziyaretinde bulundu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün hemen öncesinde gerçekleşen ziyaret bu bakımdan daha da anlamlı bir hal aldı. Gazetemizin Genel Müdürü aynı zamanda Bartın Times Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Mustafa Ahmet Oktay, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Tolga Akıner ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya ile Bartın ve gazetecilik üzerine sohbet eden Vural, kamuoyunu aydınlatma, devletin kurum ve kuruluşları ile halk arasında bir köprü görevi üstlenmesi açısından basının çok önemli bir misyona sahip olduğunu belirtirken, milli menfaatleri her şeyin üstünde tutan dürüst ve etik yayın yapan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Sohbetimiz sırasında Bartın’a geleli henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen kente alıştığını ve çok sevdiğini ifade eden Vural, Bartın’ın küçük bir şehir olmasının yanı sıra halen bir takım insani değerleri koruyabilen halkı sayesinde güvenlik açısından işlerinin Türkiye’nin pek çok iline göre oldukça kolay olduğunu bunun da kendisi açısından önemli bir artı değer olduğunu söyledi. 

“Trafiği rahatlatmak için çalışıyoruz”

 

Göreve gelir gelmez kentin güvenlik ve trafik açısından ihtiyaçlarını belirlemek üzere çalışma başlattığını ifade eden Emniyet Müdürü Vural, trafik akışını daha sağlıklı ve hızlı sağlamak için başta Bartın Belediyesi ve Valilik olmak üzere ilgili kurumlarla dayanışma içerisinde bir dizi tedbir aldıklarını ve uygulamaya geçirdiklerini söyledi. Bunlardan birinin Pazaryeri’nin Salı ve Cuma günü araç trafiğine kapatmak olduğunu anımsatan Vural, “Bizzat kendim, Salı ve Cuma günleri o güzergahtan geçerek bir sıkıntı olup olmadığını denetliyorum. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi. O bölge rahatlamış gibi ama bakacağız. İlle de bundan sonra hep böyle kalacak diye kesin bir kararımız yok. Eğer buranın rahatlamasından ötürü başka güzergahlarda sıkıntı yaşanırsa ya onu da çözmek zorundayız ya da eski düzene geçmek. Ama burada bir sıkıntımız var. O da kentin çok dar bir alana sıkışmış olması ve alternatiflerin çok sınırlı olması” dedi.

 

Bir bakıma terörle mücadele

 

Bartın polisinin Türkiye’nin pek çok yerinde görev yapan polislere göre aslında çok şanslı olduğunu vurgulayan Vural, buna gerekçe olarak ise ilimizdeki suç oranının düşüklüğünü gösterdi. Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural, ülkemizin uzun süredir mücadele ettiği bölücü terör örgütü PKK’nın yanı sıra DAEŞ ve 15 Temmuz süreci sonrasında da FETÖ ile mücadele konusunda ciddi adımlar atıldığı anlatırken, Bartın’ın giriş ve çıkışlarına yerleştirdikleri polis kontrol noktaları sayesinde aslında bir bakıma terörle mücadele faaliyeti de yürüttüklerini söyledi. 

Hırsızlık vakaları azaldı

 

Polis kontrol noktalarından kendisine günde iki kere gerçekleştirilen uygulama sonuçlarına ilişkin bilgi verildiğini anlatan Vural, bu sayede Bartın’da var olan huzuru en üst seviyeye çıkarmayı başardıklarını kaydetti. “Bunun en ciddi yansıması hırsızlık olaylarındaki azalmada kendini gösterdi” diyen Vural, kent girişlerindeki kontroller ve merkezdeki huzur uygulamaları sayesinde Bartın’da işyerinden hırsızlık vakalarında yüzde 40’a, evden hırsızlık vakalarında ise yüzde 15’i bulan oranlarda azalma yaşandığını söyledi.

 

“Göçmen trafiğini kestik”

 

Kontrol noktalarının bir diğer caydırıcı özelliğinin de mülteciler konusunda ortaya çıktığını ifade eden Vural, göreve gelmesinin ardından kısa aralıklarla Bartın’da iki seferde 400 civarında mülteci yakalandığını anımsattı. Vural, kentin giriş ve çıkışlarının polis tarafından tutulması ve günde ortalama bin 500 vatandaşa GBT (genel bilgi tarama) sorgusu yapıldığını,  günde ortalama 250 civarında aracın da bilgilerinin kontrol edildiğini anlattı. Yapılan tüm bu uygulamaların vatandaşlarımızın ve kentimizin güvenliği için olduğunun altını çizen Vural, “Biz böylesine ciddi önlemler alıp kararlı bir şekilde sürdürünce, mültecilerin Ege’den bir ara ilimize kayan Avrupa’ya geçiş güzergahı, tekrar başka bölgelere kaydı. Mülteci trafiği bıçak gibi kesildi desek yeridir. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz” diye konuştu.

 

“Torbacılarla mücadele daha önemli”

 

Uyuşturucu tacirlerine karşı Jandarma ile birlikte yürüttükleri mücadeleye de değinen Ogün Vural, amaçlarının geleceğimiz olan gençlerimizi zehirlemeyi kendilerine amaç edinmiş olan halk arasında “torbacı” olarak nitelendirilen küçük satıcılara aman vermemek olduğuna dikkat çekerken, “Torbacılarla mücadele daha önemli. Çünkü onlar küçük paralar karşılığında direkt gençlerimiz ve vatandaşlarımızla bağlantı kurarak onları zehirleyebiliyorlar” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri