Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Kızılay Öğrenci Kulübü’nden 8 Mart konferansı
Kızılay Öğrenci Kulübü’nden 8 Mart konferansı

Kızılay Öğrenci Kulübü’nden 8 Mart konferansı

09.03.2018 15:47 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi Kızılay Öğrenci Kulübü, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konferansı düzenlendi. Etkinlik kapsamında öğrenciler tarafından “Kadına Şiddete Hayır Dans Gösterisi” yapıldı.


Konferansta, “İslam Dininde Kadının Yeri” konulu bir konuşma yapan İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asife Ünal, İslam’da kadın çok önemli bir yeri olduğunu kaydederek “Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği, hadislerde de aktarıldığı üzere kadınlar İslam’da önemli bir yere sahiptir. Peygamber Efendimizin ‘Veda Hutbesi’nde ‘Kadınlar size Allah’ın emanetidir’ denilmiştir. Bu nedenle İslam ve şiddet her alanda olduğu gibi kadınlar konusunda da yan yana getirilmemesi gerekmektedir” dedi.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ercan Gemici ise “Kadın Mühendislerin İş Hayatındaki Yeri” adlı konuşmasında, “İşe alımlardan başlamak üzere iş hayatının her safhasında kadınlara karşı bir duruşu ne yazık ki görebilmekteyiz. Özellikle kadın mühendislerin iş hayatına atılmaları ve devam etmeleri noktasında bu durum daha da net ortaya çıkmaktadır. Oysaki kadın mühendisler işlerini en iyi şekilde yapmaktadır. Yapılan araştırmalarda kadın mühendislerin iş memnuniyetlerinin yüzde 84 olduğunu göstermektedir” dedi.
Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yaşam Boyu Öğrenme Anabilim Dalı Yükseklisans öğrencisi Aslıhan Yetiş de “Savaş ve Kadın, Şiddet ve Kadın” başlıklı bir konuşma yaptı. Yetiş, “Yeni yetişen nesile, kadın–erkek cinsiyet rollerinin basmakalıp yargılarını değil insanlığın gerekliliklerini öğretmemiz gerekiyor. Şunu ifade etmeliyim ki aslında konu ne kadın ne erkek konu biziz. Konu, kadının gördüğü şiddetin, sadece kadının mücadelesi; olarak algılanması. Tekrar tekrar söylüyorum mücadele ne kadının ne de erkeğin mücadelesi; mücadele bizim mücadelemiz diyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda Kulüp üyeleri tarafından “Kadına Şiddete Hayır Dans Gösterisi” yapıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri