Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > YAŞAM > Kızılay gönüllü kan bağışçılarını bekliyor!
Kızılay gönüllü kan bağışçılarını bekliyor!

Kızılay gönüllü kan bağışçılarını bekliyor!

09.01.2018 09:12 12 14 16 18 yazdır
Haydi, Bartın kan vermeye! Türk Kızılayı, Bartın’daki gönüllü kan bağışçılarını bugün 10.30-17.30 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’ndaki kan alma tırına bekliyor.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın’da Türk Kızılayı tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi. Karabük Kızılay Kan Merkezi'nden gelen seyyar kan alım aracı, Cumhuriyet Meydanı’nda bağışları kabul etti. Dün başlayan ve bugün de devam ederek olan bu anlamlı etkinliğe tüm Bartın halkını davet eden Türk Kızılayı Bartın Şubesi görevlisi Rıza Çakın, “18 yaşını dolduran ve 65 yaşına kadar olan her vatandaşımız kan bağışı yapabilir. Erkekler üç ayda bir yılda dört defa, kadınlar dört ayda bir yılda üç defa kan bağışı yapabilirler. Kan bağışı vatandaşlarımızın 5 veya 10 dakikasını alır. Kan ihtiyacı her an herkesin başına gelebilir. Trafik kazaları, planlı ameliyatlar kan ihtiyacı olan vatandaşların sayısını da arttırıyor. Türk Kızılay’ı olarak sürekli bir stok bulundurmamız gerekiyor. Kan acil değil, sürekli ihtiyaç. Kimse ‘sağlıklıyım kana ihtiyacım yok’ diyemez. Biz olmasak bile bizim dışımızdaki bir vatandaşımızın kana ihtiyacı bulunduğunu unutmamak gerekir. Bugün kan ihtiyacı olmayan birisine yarın kan ihtiyaç olabilir. Bartınlı vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaları için Cumhuriyet Meydanı’na bekliyoruz. Hayat kurtarmak için 5 dakikanızı ayırın.” dedi.
Çakın: “Kan bağışı yardımlaşma adına önem taşıyor”


Kan bağışı kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunurken kan bağışının önemine de dikkat çeken Türk Kızılayı Bartın Şube görevlisi Çakın, kan bağışı hakkında genel bilgiler vererek şöyle konuştu:

“Kan bağışı yardımlaşma adına büyük önem taşımaktadır. Hastanede yatan insanların kan ihtiyacı olduğunda önce bu depolanan kanlardan ihtiyaç karşılanmaktadır. İnsanlarının hayatını kaybetmemesi, hatta kendimizin böyle bir duruma düşmesi durumunda kendi hayatımızı kaybetmememiz için kan bağışında bulunmalıyız. İnsanın ne zaman kana ihtiyacı olacağı belli olmaz. Ani bir kaza sonucu bir kan bağışı tüm yaşamınızı kurtarabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kan bağışı yapmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra kan bağışı yaptığınızda kan ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını da öğrenebilir, küçük bir check up yaptırmış sayılırsınız. Yani kan verdiğinizde hem bu sorunlarınız varsa öğrenmiş olursunuz hem de güzel bir bağış yapmış olursunuz. Kızılay belirli merkezlerde kan bağışlarını kabul etmektedir. Ülkemizde düzenli biçimde kan bağışı yapan insan sayısı çok az. Çoğu zaman ihtiyaç olduğunda kan bulunamamaktadır. Kan vermek sadece başkasına yardım etmez, sizin için de önem taşır. Çünkü insan kan verdiğinde kanı yenilenir ve bir rahatlama yaşar. Her insan yılda 3 kez kan verebilir. Bunun bilincinde olarak düzenli biçimde kan bağışı yapmalıyız.


Kan bağışı nasıl gerçekleştirilir?


Kan bağışı için kan bağışı merkezlerine başvurduğunuzda size 4 sayfalık bir form verilir. Bu formun içeriğinde bilgilendirmeniz için; kan bağışçısı bilgilendirme formu, kan bağışçısı kayıt formu ve kan bağışçısı sorgulama formu yer alıyor. Dolduracağınız sorgulama formunda kişisel bilgilerinizin yanı sıra özel hayatınızla ilgili sorular da bulunuyor. Ankette özel soruların yer alması ve sizlerin bu sorulara samimiyetle vereceğiniz cevaplar ‘güvenli kan temininin’ ilk adımını oluşturuyor. Paylaştığınız tüm bilgiler hem etik hem de yasal olarak gizli tutuluyor. Sorular ve bilgilendirmeler ile ilgili her türlü merak ettiğiniz konuyu görevli doktorlara ya da hemşirelere danışabilirsiniz.


Gerekli ölçümler yapılıyor


Kan bağışı işlemi yasal bir süreçtir. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılayı'nın kullanmış olduğu sisteme kaydediliyor. Resimli, TC kimlik numarasını içeren ve yasa olarak geçerli bir kimlik ibraz etmeniz de yasa gereği zorunlu. Kayıt işlemiyle beraber görevli hemşireler tarafından kan sayımı, tansiyon, nabız, ateş ve vücut ağırlığı ölçümü yapılır. Kayıt işlemi sonrasında yapılan sınırlı fiziksel muayene sonuçları doldurduğunuz forma ve bilgisayar sistemine işleniyor. Doktorlar doldurduğunuz form ve fiziksel muayene sonuçlarını değerlendiriyor. Bağışçı adayı olarak kan bağışında bulunmanız ilk olarak size daha sonrada ihtiyaç sahibine herhangi bir zarar vermeyecekse kan bağışı işlemine yönlendiriliyorsunuz.


Sadece 5 dakikanızı ayırın


Kan bağışı işlemi için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınırsınız. Kan bağışı işlemi; konusunda eğitim almış tecrübeli hemşireler tarafından gerçekleştirilir. Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve sterildir. Kan alımı işlemi en uygun bölge olan dirsek çukurunda gerçekleşir. Kan alma işlemi yaklaşık 4-8 dakika sürer. Her kan bağışında sadece 1 ünite kan bağışlanmaktadır. İşlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz gerekiyor. Kan alma yatağında istirahat ederken hemşirelerin size gösterdiği şekilde kolunuza bası yapmanız damar dışına kanama olmaması için önemli. İkram bölümünde sizlere minarel yönünden zengin olduğu için maden suyu ve bisküvi veriliyor. Verilen ikramları tüketmeniz olası sıvı kaybını önleyecek. Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek miktardadır. Yine de dikkat edilecek bazı konular vardır.”


Kan bağışı etkinliği 10 Ocak Çarşamba günü de Ulus’ta düzenlenecek. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri