Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nihat YASA > Kızılay Derneği Başkanı Mehmet Dinçay
Nihat YASA

Kızılay Derneği Başkanı Mehmet Dinçay

22.03.2017 09:53 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nihat YASA


Kurucaşile Kızılay Derneği Başkanı Mehmet Dinçay, Kurucaşile'nin Şile Mahallesi nüfusuna kayıtlı olup; Çelebioğulları ailesindendir. 3 Mart 1922 tarihinde Kurucaşile'de doğmuş, babası Riza Bey, annesi Huriye Hanım'dır. Çocukluğu Kurucaşile'de geçmiş, ilkokulu da Kurucaşile'de okumuştur. İlkokul sonrası babası tarafından terzi Mehmet Ertan'ın yanına 'eti senin kemiği benim' düsturuyla çırak olarak verilmiş terzilik mesleğine de ilk adımını bu şekilde atmıştır.

Mehmet Bey, yine kendisi gibi Kurucaşile Şile Mahallesinden olan Hacer Hanım ile evlenmiş, bu evliliğinden Riza (Hayri adıyla bilinmektedir)ve Ali adında iki oğlu, Nuriye, Huriye ve Fatma adında üç kızı olmak üzere beş çocuğu olmuştur.
Askerlik sonrası Kurucaşile'de 'aşağı çarşı' denilen yerde mesleğini sürdürmek için bir terzi dükkanı açmış uzun yıllar bu terzi dükkanında Kurucaşilelilere hizmet etmiştir.

Ülkemiz 1950 yılında çok partili sisteme geçtikten sonra Mehmet Dinçay da siyasete uzak kalmamış, Demokrat Parti'ye üye olmuştur.1960 yılında Demokrat Parti kapatıldıktan sonra kurulan Adalet Partisi'nde de siyasi yaşamına devam etmiş, hatta bir dönem Adalet Partisi'nin Kurucaşile İlçe Başkanlığı'nı da yapmıştır. 1980'li yıllarda o dönemde Kurucaşile'nin bağlı olduğu Zonguldak İlinde İl Genel Meclisi üyesi olarak Kurucaşile'yi temsil etmiştir.
Mehmet Dinçay hem bir yandan geçimini sağlamak için terzilik mesleğini idame ettirirken, bir yandan da Adalet Partisi'nde siyaset yaptığı gibi, adı Hilali Ahmer Cemiyeti, 1935'de Türkiye Kızılay Cemiyeti, 1947'de de Türkiye Kızılay Derneği olan bu derneğin Kurucaşile'de kuruculuğunu ve Başkanlığını yapmıştır.

Mehmet Bey, tüm yaşamını Kurucaşile'de geçirmiş 16 Nisan 2002 tarihinde 80 yaşında iken; Kurucaşile'de vefat etmiştir. Naaşı Şile Mahallesi mezarlığında toprağa verilmiştir.Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.