Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Kışa hazırlık için toplandılar
Kışa hazırlık için toplandılar

Kışa hazırlık için toplandılar

06.12.2017 16:03 12 14 16 18 yazdır
Bartın genelinde karla mücadelenin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi, karla mücadele çalışma programını ve alınacak tedbirleri belirlemek üzere "2017-2018 Kış Programı Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Zorlu kış şartlarında vatandaşların günlük yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürmesi için alınması gereken tedbirler ve ilgili kurumlar arasındaki koordinasyon ve işbölümünün belirlenmesi amacıyla, Bartın Valiliği Çeşm-i Cihan Toplantı Salonu'nda, Bartın Valisi Nusret Dirim Başkanlığı'nda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya İlçe Kaymakamları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kolluk Kuvvetleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İl Müdürleri, Karayolları, Devlet Su İşleri, Orman İşletme ve Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Telekom Müdürlüğü, Enerjisa temsilcileri, Bartın Şoförler Odası ile Karayolları Yük Taşıma Kooperatifi yetkilileri katıldı. 

Ekipler ve stoklar hazır

 

2017-2018 Kış Programı ile ilgili kar ve buzla mücadele çalışmaları kapsamında bir sunum yapan Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, "Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Bartın ve Cide şubelerinin Bartın İl Sınırları dahilinde kar ve buz mücadelesi yapılmakta olup Karayolları 15.Bölge Müdürlüğü olarak İlimiz sınırları dahilinde 136 personel, 19 kamyon, 8 greyder ve 8 adet yükleyici ile toplam 294 kilometre yolda kar ve buz mücadelesi yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında Bartın İli sınırları içerisinde 870 ton tuz ve bin metreküp tuza karışım agregası kullanılmak üzere stoklanmıştır" dedi.

 

Sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar

 

Özendi, zorlu kış yartlarında bulundukları illerden farklı yerlere seyahat etmek durumunda olan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları da şu şekilde sıraladı:
"Yola çıkmadan önce seyahat güzergâhı hakkında, 0(366) 215 23 35 nolu telefondan veya ücretsiz 'ALO 159' hattından, ayrıca; KGM web sitesi 'www.kgm.gov.tr' adresinden hizmete sunulan güzergâh analizi programı ile yol kullanıcılarının en uygun güzergâhı ve alternatifleri, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, yol boyu tesislerini ve önemli yerleri internetten görsel olarak sorgulamaları, araçlarında mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları gerekmektedir. 

Kış lastiği olmazsa olmaz!

 

Kış lastiği olmayan ve donanımsız araçlarla yola çıkıldığında özellikle rampalarda lastiklere zincir takmak için durulduğunda, araçların kayarak yolu kapattıklarına sıkça rastlanıldığı, Bu nedenle zincir takma işleminin rampalar başlamadan yani düzlük kesimlerde yapılmalı ve önceden tedbirler alınarak trafik güvenliği tehlikeye düşürülmemelidir. Olumsuz hava şartları nedeniyle kapatılan yol kesimlerinde yola girmek için ısrarcı olunmamalı, mahsur kalan araçların şerit ihlali yapmadan bulundukları şeridi terk edilmemeli ve görevlilere yardımcı olmaları gerekmektedir.

Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman araçlar yavaşlatılarak dikkatli bir şekilde yolda seyredilmeli.

 

Kar yağarken dikkat!

 

Sürücülerin kar yağışı esnasında; araç takip mesafelerini artırmalı, hızlarını azaltmalıdır. Trafik işaret ve işaretçilerine uymalı,  şerit ihlali yapmamalı, buzlanma olan kesimlerde, çok daha tedbirli ve dikkatli olmalıdır. Hava, yol, araç ve psikolojik durumlar dikkate alınmalı, yorgun ve uykusuz yola çıkmamalıdır. Direksiyon başında cep telefonu ile görüşme, sigara içme gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçınmaları ve görevlilerin önerilerine uymaları gerektiği kararlaştırılmıştır."

 

Dirim'den "sürekli diyalog" uyarısı

 

Vali DİRİM toplantının sonunda,  kar ve buzla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ile ilgili şube şefliklerinde görev yapan personel ile diğer kurumların ve kolluk kuvvetleri ile sürekli diyalog halinde bulunması talimatını verdi.

Toplantı 2017-2018 kış döneminin herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaksızın geçirilmesi temennisi ile sona erdi.

 

BAHMER de hazır

 

İlimiz genelinde kış mevsimi nedeniyle alınacak tedbirlerin masaya yatırıldığı toplantının ardından açıklamada bulunan Belediye Başkanı Cemal Akın da, "Yoğun kar yağışları, sel benzeri doğal afetler ve bunun gibi olağan üstü tüm durumlarda yaşanabilecek sıkıntıları ortadan kaldırarak can ve mal güvenliğini sağlamak üzere, olaylara en hızlı ve en etkili şekilde müdahale etmek amacı ile kurduğumuz Belediye Acil Hizmet Merkezi'nin (BAHMER)  ile kış mevsiminde oluşabilecek olumsuzluk durumunda veya acil müdahale gerektirecek durumlar karşısında halkımıza en iyi şekilde hizmet vereceğiz. Ayrıca tüm kurumlarımıza da ihtiyaçları doğrultusunda ve imkânlarımız ölçüsünde gereken desteği vermeye hazırız" dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri