Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > Kış aylarında cep yakan faturaları düşürmek mümkün!

Kış aylarında cep yakan faturaları düşürmek mümkün!

01.01.2018 10:05 12 14 16 18 yazdır
Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şubesi Başkanı Mehmet Kemik, ısınma giderlerinin arttığı bu günlerde konutlarda nasıl enerji tasarrufu sağlanacağını anlattı.
Kış aylarında cep yakan faturaları düşürmek mümkün!


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

“Küçük tasarruflarla yıllık enerji tüketiminizi 4’te 1 oranında azaltmanız mümkün. Bu da aileniz için 1 çeyrek altın, Türkiye ekonomisi için 4 milyar lira kazanç demektir.” diyen Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şubesi Başkanı Mehmet Kemik, ısınma giderlerinin arttığı bu günlerde konutlarda nasıl enerji tasarrufu sağlanacağını anlattı. İşte hem ailenize hem de ülkemize kazandıracak tasarruf önerileri…

Günden güne artan hayat pahalılığı ve ülkemizin enerjide dışa bağımlı olması ve tabi ki artan yakıt fiyatları insanları tasarruflu olmaya itiyor. Son yıllarda yaygınlaşan doğal gazla çalışan cihazlar ve doğal gazla ısınma konusu aile bütçelerine ciddi anlamda yük olmaya başlayınca doğalgaz faturalarını azaltmanın yollarını aramak da mecburi oldu. Peki, kış aylarında cep yakan faturaları düşürmek mümkün mü? Konutlarda enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Enerji tasarrufu yani enerji verimliliğinin önemini anlatan Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şubesi Başkanı Mehmet Kemik, “Enerji verimliliği, tüketilen enerji miktarının, üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden en aza indirilmesidir. Daha geniş bir biçimde enerji verimliliği ve enerji tasarrufu; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi etkinliği artırıcı önlemlerin bütünüdür. Türkiye için büyümek ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak yaşamsal bir öneme sahiptir. Büyümek için sanayileşmeye, sanayileşme için ucuz, temiz ve kesintisiz enerjiye, enerji için ise finans, teknoloji ve insan kaynağına ihtiyacımız bulunmaktadır. Evde yürütülen faaliyetlerde de büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır. Isınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım, eğlence, dinlenme ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını kullanmaktadır. Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek kıtlaşması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araçları satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Enerji tasarrufu bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır.” diye konuştu.


Konutlarda nasıl enerji tasarrufu sağlanır?


Kış aylarında cep yakan faturaları düşürmenin ve konutlarda nasıl enerji tasarrufu sağlanacağının yöntemlerini de anlatan Enerji Verimliliği Derneği Şube Başkanı Kemik, şunları kaydetti:

“Konutlarımızda kullandığımız ısıtıcı, soğutucu ve aydınlatma sistem ve cihazlarının çalıştırılmasında tüketilen enerjiye çok yüksek bedeller ödenmesine karşın, beklediğimiz yararı görememekteyiz. Bunun üç temel nedeni var. Birinci nedeni, ülkemizde elektrik enerjisi ve doğalgaz başta olmak üzere enerji fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. İkinci neden, konutlarımızda kullandığımız ısıtıcı, soğutucu, aydınlatma sistem ve cihazlarının verim düşüklüğü ile verim düşüklüğüne neden olacak şekilde bilinçsiz çalıştırılması ve kullanılmasıdır. Üçüncü neden ise, konutlarımızın soğuğa ve sıcağa karşı korunacak ve aydınlatmayı sağlayacak şekilde mimari tasarımı ile izolasyonunun iyi yapılmamış olmasıdır. Ülkemizde tüketilen enerjinin yaklaşık üçte biri binalarda; ısınma, aydınlatma ve elektrikli cihazların çalıştırılması amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemiz enerji gereksiniminin çok büyük bir kısmı; petrol, kömür ve doğalgaz olarak ithal edilmekte ve giderek dışa bağımlılığımız artmaktadır. Bu nedenle, tüketiciler olarak, konutlarımızda verimliliğe ve enerji tasarrufuna önem verdiğimizde, evimizde kullanacağımız sistem ve cihazları bilinçli seçtiğimizde ve kullandığımızda, evimizin izolasyonu için gerekli önlemleri aldığımızda hem aile hem de ülke ekonomisine büyük bir yarar sağlamanın yanında, çevremizin korunmasına da büyük bir katkıda bulunmuş olacağız.


Geceleri perdeler kapalı tutulmalı


Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmelidir. Hava sızıntısı olabilecek yerler, sünger ve benzeri bantlarla kapatılmalıdır. Gevşek camların çerçeveye birleştiği yerler bant veya macunla tıkanmalı veya bantlanmalıdır. Pencere çerçevesi ile duvar arasında boşluk olmaması sağlamalıdır. Çift cam yapacak maddi gücümüz yoksa kış aylarında pencereler şeffaf tabaka naylon ile kaplanabilirse, ısı kaybı bir miktar daha önlenmiş olur. Tamiratı mümkün olmayan eskimiş doğramalar mutlaka yenilenmelidir. Kış aylarında geceleri pencerelerin perdeleri kapalı tutulmalıdır. Gündüzleri güneş ışığını direkt alan pencerelerin perdeleri açılmalıdır.


Yalıtım tasarruf sağlıyor!


Enerjiyi etkin, verimli kullanan projeler, teknolojiler uygulanmalıdır; yeni yapılan konutlarda ısı yalıtım kuralları standardı olan TS 825’in ve Isı Yalıtım Yönetmeliğinin uygulandığından emin olunmalıdır. Yalıtımsız veya yetersiz yalıtımlı ise; çatının, duvarların ve döşemelerin ısıtılmayan mekanlarla komşu olması durumunda yalıtılmalıdır. Yalıtırken de; TSE 825’ te belirtilen iklim bölgelerine uygun malzemeler seçilmelidir. Konutlarda çatı izolasyonu yapıldığı takdirde yaklaşık yüzde 20, dış duvar izolasyonu yapıldığı takdirde yaklaşık yüzde 15, pencere ve kapı izolasyonu yapıldığı takdirde yaklaşık yüzde 15, sızdırmazlık önlemleri alındığı takdirde yaklaşık yüzde 10 tasarruf sağlanır.


Cihazlar en yüksek enerji tasarrufu sağlanacak şekilde seçilmeli


Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su boruları yalıtılmalıdır. Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için radyatörle duvar arasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirmeli ve radyatörlerin üstleri ve önleri dekoratif amaçla da olsa kapatılmamalıdır. Kare taban planlı olan binalar, ısı kaybeden yüzeyleri daha az olduğundan dikdörtgenlere nazaran daha enerji verimlidirler. Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanılmalıdır. Evde kullanılacak ısıtma sistemleri ve cihazları en yüksek enerji verimliliği ve tasarrufu sağlanacak şekilde seçilmelidir.


Coğrafi şartlar ile inşaat malzeme yapıları dikkate alınmalı


Soba, kombi, elektrikli ısıtıcı, kat kaloriferi, kalorifer kazanı, klima cihazların kapasitesi, ısıtılacak veya soğutulacak yerin gereksinimine göre seçilmelidir. Cihaz kapasiteleri belirlenirken geniş alanlarda veya büyük kentlerde coğrafi şartlar ile inşaat malzeme yapıları dikkate alınmalıdır. Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek cihazlar tercih edilmelidir. Düşük yanma emisyonuna sahip çevreci cihazlar ön planda tutulmalıdır. Cihazların yanma ve ısıl verimleri, soğutma ve ısıtma kapasiteleri yüksek olmalıdır.


Sessiz çalışan cihazlar tercih edilmeli


Cihazların katalog, broşür ve etiketlerinde; hem ‘yanma verimi’ hem de ‘ısıl verimi’ değerlerinin ayrı ayrı belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Rüzgarlı havalarda ısıtıcı, sönmez özellikte olmalıdır. Isıtıcının veya soğutucunun, mümkünse elektronik ısı ayarlı yani termostatlı olanları tercih edilmelidir. Sessiz çalışan cihazlar tercih edilmelidir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektrikli cihazların A sınıfından olanları seçilmelidir. Ocak-fırın, elektrik süpürgesi, ütü gibi elektrikli cihazların enerji kullanımında verimliliği en yüksek olanlar tercih edilmelidir. Aydınlatmada enerji tüketimi az, uzun ömürlü, kompakt elektrik lambaları kullanılmalıdır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri