Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Kent Müzesi, şehrin geleceğine armağan edildi

Kent Müzesi, şehrin geleceğine armağan edildi

27.01.2018 16:49 12 14 16 18 yazdır
Bartın Kent Müzesi, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 719. yıldönümünde yapılan görkemli törenle açıldı.
Kent Müzesi, şehrin geleceğine armağan edildi


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Günümüzden 133 yıl önce, 1885 yılında İptidai ve Rüştiye Mektebi olarak yapılan, 1924-1949 arası Cumhuriyet İlk Mektebi olarak eğitim veren, 1953 yılından 2008'e kadar Belediye binası olarak kullanılan tarihi bina 27 Ocak 2018’de Bartın Kent Müzesi olarak açıldı.
Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 719. yıldönümünde yapılan mehteranlı açılış törenine Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP İl Başkanı İlknur Erkan, 22. Dönem AK Parti Bartın Milletvekili Asım Kulak, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz, Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayşegül Yaylı, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Başkan Akın: “Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda açıyoruz”


Başkan Akın, 27 Ocak tarihin önemini anlatırken Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda ordumuza da güç kuvvet dileyerek “Bugün aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 719. Yıldönümü. 27 Ocak 1299'da Bilecik Söğüt'te kurulan Osmanlı Devleti, imparatorluk olarak üç kıtada hüküm sürdü. Bartın'ın tarihini anlatan ve yaşatacak olan bu müzemizi, tarihimiz olan Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıldönümünde hizmete açıyoruz. Bugün devletimizin ve milletimizin bağımsız bütünlüğünü korumak, ülkemizi terör belasından kurtarmak, halkımızın huzuru ve güveni için kahraman ordumuzun Afrin’de devam eden ‘Zeytin Dalı’ Sınırötesi Harekatı’nda şanlı ordumuza yüce rabbimden güç, kuvvet diliyorum. Bu harekâtta görev alan yiğit Mehmetçiklerimize selam olsun. Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Gazilerimiz yüce rabbimden acil şifa bulsun.” ifadelerini kullandı.


Uzun soluklu bir proje


100’ün üzerinde eser bağışçısı, 2 bine yakın parça eserin yer aldığı, geçmiş ile geleceğin köprüsü olan kent müzesinin 4 milyon TL’ye mal olduğunu kaydeden Başkan Akın, tarihi binanın Kent Müzesi’ne dönüşüm sürecini ise şöyle anlattı:


11 Kasım 2014’de, İstanbul’da Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı(ÇEKÜL) Başkanı, aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanımız çok değerli insan Prof. Dr. Metin Sözen hocamızı, binamızın restorasyon projesini hazırlayan yüksek mimar Selda Çelikyay ve teknik ekibimizle ziyaret ettik. Yaptığımız ziyaret ve müze toplantısı ile başlayan bu süreçte, bilgi, belge, işgücü emeği ile Bartın’a bir kent müzesi kazandırmak için 4 yıl önce proje hazırladık. Uzun soluklu bir proje… Müze iç tasarımının yanı sıra bu tarihi binanın restorasyonunu da kapsayan bir proje. Aynı zamanda müze envanterinin en önemli eseri olan bu tarihi binanın restorasyonu için hazırlanan projelerin koruma kurulunca onaylanma sürecinin ardından 2 Kasım 2016’da restorasyon ve iç tasarım ihalesini yaptık.


“Güzel ve fonksiyonel bir müzeye kavuştuk”


Ocak 2017’de tam bir yıl önce çalışma fiilen başladı. 100'ün üzerinde eser bağışçısı, 2 bine yakın parça eserin yer aldığı, geçmiş ile geleceğin köprüsü kent müzemizde çok fazla kişinin emeği var. Çok güzel ve fonksiyonel bir müzeye kavuştuk. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen hocama, çekül yetkililerine, kent müzelerinin önemini sürekli gündemde tutarak bilinç oluşturulmasına katkı sağlayan Tarihi Kentler Birliği yönetimi ve değerli danışma kuruluna şükranlarımı sunuyorum.
Sürprizlerle dolu bir müze oldu


Bir taraftan bina restorasyonu sürerken, diğer taraftan eser bağışlarını aldık. Bilgi, belge ve tarihi eserlerle müzemiz oldukça zenginleşti. Sürprizlerle dolu bir müze oldu. Müzemiz yaklaşık 4 milyon liraya mal oldu. Eserlerimiz ise her biri ayrı ayrı paha biçilemez değerdeler. Az önce de ifade ettiğim gibi müze binası 1885 yılında yapılmış önemli bir eser.
Hepsi nadide eserler


Bartın Gazetesi Sahibi Esen Aliş tarafından müzeye bağışlanan 1903 Paris yapımı tipo baskı makinası, Bartın Gazetesi kurucusu Cemal Aliş tarafından 1928 yılında İstanbul Tan Matbaası’ndan alınarak 1990 yılına kadar Bartın Gazetesi’nin basımında kullanılmıştır. Türkiye’de 2 adet mevcut. Biri İstanbul’da basın müzesinde, diğeri Bartın Kent Müzesi’nde. Araştırmacı-Yazar Çetin Asma tarafından bağışlanan Parthena (Bartın) sikkesi, milattan önce 1. yüzyılda Roma Dönemine ait nadir sikkelerden. Ön yüzünde Homeros portresi, arka yüzünde de altından nehir geçen oturan erkek figürü, Parthenios (Bartın) nehrini simgeliyor. Figürün bir elinde ‘zeytin dalı’, diğer elinde de ‘bereket boynuzu’ tutar. Elinde tuttuğu ‘zeytin dalı’ bu nehirde ulaşım yapıldığını gösteriyor. 1930 yılına ait Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzalı İnönü Vapuru’nun Bartınlı Murat Kaptanoğlu’na satışını onaylayan Bakanlar Kurulu Kararı repkilası, 80 milyon yıllık fosiller, Sultan Abdülhamit Dönemi madalyaları, Sultan Abdülhamit Döneminde basılmış 2 adet özel madalya, Kurtuluş Savaşı sonrası 1922 yılında basılan ve Meclis üyeleri ile savaşta görev alan askerlere verilen istiklal madalyaları, 300’e yakın Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi sikkeleri, arkeolojik eserler, 1925 yılına ait itfaiye tulumbası, Osmanlı Dönemi marangozluk aletleri, 19. yüzyıl orijinal çekicilik aletleri, Osmanlı Dönemi Bartın sivil mimarisine ait malzemeler, Ressam Sururi’nin eseri Kurtuluş Savaşını anlatan tablo… Hepsi nadide eserler arasında.
Bartın’ın tarihi burada yaşatılıyor


4000 yıllık geçmişe sahip Bartın’ın, milattan önce 2000’de Kaşka’lardan başlayan ve günümüze gelen tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı Kent Müzesi'nde; Bartın'ın 4000 yıllık tarihini içeren kronolojik aks, endemik canlıları, coğrafik yapısı, ulaşım ve doğal afetler geçmişi, tarihi zanaatçılar çarşısı, gemi yapımcılığı, ticari hayatı, madenciliği, tarihi Galla Bazarı, mimarisi, siyasi tarihi, eğitim ve basın-iletişim tarihi, sanat-edebiyat ve kültür hayatı, doğum- çocukluk-sünnet ve düğün gelenekleri, ev yaşamı, mutfak kültürü ve turizminin yanı sıra interaktif sözlü tarih çalışmaları yer almaktadır.”
“Emeği ve katkısı olan herkese teşekkür”


Başkan Akın, son olarak da Müze’de katkısı ve emeği herkese teşekkür ederek “Kent Müzesi için Bartın'da oluşturduğumuz kurulda yer alan, eser ve bilgi bağışı ile katkıda bulunan, belediyemizin müze proje ekibinde yer alan, bina restorasyonundan iç tasarıma kadar emeği geçen herkese bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum. Bartın Kent Müzesi hayırlı olsun, belediyemizden şehrimizin geleceğine armağan olsun.” dedi.
İlk günden büyük ilgi gördü


Başkan Akın’ın konuşmasının ardından 100’ün üzerinde eser bağışçısına teşekkür belgesi verildi. Edilen duaların sonrasında açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte de Kent Müzesi hizmete girmiş oldu.

Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Belediye Başkanı Cemal Akın ve beraberindeki protokol üyeleri Müze’yi gezerek içeride bulunan eserleri inceledi.

Bartın tarihinin yaşatıldığı müze daha ilk günden ilgi görmeye başladı. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri