Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nilay Meryem ÇÖMLEK > KENDİNİZ İÇİN YAŞAYIN!
Nilay Meryem ÇÖMLEK

KENDİNİZ İÇİN YAŞAYIN!

23.01.2017 09:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nilay Meryem ÇÖMLEK

Uzun zamandır fırsat bulamadığım yazılarıma nihayet yeniden başlıyorum. Hayata dair her şeyi bu köşede sizlerle birlikte paylaşıp, yaşayacağız.

Herkesin hayatı kendine özgüdür, kendi özel anıları, kendince güzel anları vardır. O nedenle aslında hiçbirimizin birbirini yargılama gibi bir hakkı ve lüksü de yoktur. Kesin ibareler kullanmak da istemiyorum ama bunun bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu hayat bizim! "Kim ne der, niye der?" diye düşünüp hayatımızı sınırlamamalıyız. İyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla da olsa her kararı biz istediğimiz için almalıyız. "Ben böyle mutlu olacağımı düşünüyorum ve bunu yapacağım" diyebilmeliyiz.

Evet, toplumu oluşturan kurallar vardır. Gelenek, görenek, adet, kültürel değer yargıları, ahlak kuralları bunlara örnektir ancak toplumun şekillenmesinde öyle bir kural vardır ki işte bence toplumun en önemli sorunlarından birisi odur ; "EL ÂLEM NE DER!".
El âlem ne demez ki?

Hep konuşur o el? Hep eleştirir, hep yargılar, yorumlar?

Doğru yapsanız da konuşurlar yanlış yapsanız da.

Ama şöyle bir şöyle bir düşünün lütfen; hayatınızda neleri el âlem ne der diye erteliyorsunuz, nelerden vazgeçiyorsunuz ya da hangi seçimleri de yine el âlem ne der kaygısıyla yapıyorsunuz veya yapamıyorsunuz?

Aslında hayat o kadar kısa ki el âlem ne der kaygısını bir kenara bırakıp kendimiz için yaşamaya başlamak gerekiyor.

Eğer çevrenizde yaşamınızı güzelleştiren, düşüncelerinizi güzelleştiren, sizi düşüncelerinizle kabul eden, kabul etmiyorsa da eleştirisini yapıp kendini kenara çeken yani hayatınızı müdahale etmeye çalışmayan insanlar varsa hayat bir başka güzel?

Kendinizi mutlu hissettirecek kararları alıp yaşamak gerçekten tarifsiz.

Hele ki şu "el âlem" ne der düşüncesini bir kenara bıraktığınız da bu baskıdan kurtulduğunuzda?

Bazı insanlara laf anlatmak gerçekten çok zordur. İşleri güçleri eleştirmek olan bu zat'lar yani kendinde başkalarını yargılama hakkını gören insanlar nedense kendini geliştirmeye fırsat bulamamıştır. Mutsuzdurlar ve başkalarının da mutsuz olması için uğraşırlar?

Yani el âlemin söyleyeceği şey hiç bitmez ve ne yazık ki o el âlem dönüp de kendine bakmaz.

Eee, bu kadar anlattık peki "Niye izin veriyoruz bu el âlemin hayatımıza yön vermesine?" Herkesin doğrusu kendine doğrudur ve herkes baktığını görür.

O halde bundan sonra artık el âleme göre değil kendimize göre yaşayalım, düzeni bozmayacak şekilde ama kendi hür irademizle yaşayalım. Çocuklarımıza da bir şeyin yanlış olduğunu anlatırken, el âlem ne der diye değil neden yanlış olabileceğini anlatalım.

Kesinlikle üstümüzden bu el ne der kaygısını attığımızda çok daha huzurlu, mutlu yaşayacağız.

"Bu hayat benim arkadaşım, bu hayat benim kararlarımla var, ben yaşıyorum ama sizin için değil kendim için, benim dünyam ben yaşıyorsam var."

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.