Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > YAŞAM > “Kendi kaynaklarımızla hedeflerimize ulaşacağız”

“Kendi kaynaklarımızla hedeflerimize ulaşacağız”

06.03.2018 11:06 12 14 16 18 yazdır
“Kendi kaynaklarımızla hedeflerimize ulaşacağız” diyen İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bilim Sanat Merkezi Projesinin iptaliyle ilgili yanlış anlaşılmalara da açıklık getirerek “Bilim Sanat Merkezi Projesi iptal edilmiyor, proje hala devam ediyor.”
“Kendi kaynaklarımızla hedeflerimize ulaşacağız”


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Mart Ayı Gündemini görüşmeye devam eden Bartın İl Genel Meclisi, 3. birleşimde komisyonlardan gelen raporlar doğrultusunda 5 önemli konuyu daha görüşerek karara bağladı. “Kendi kaynaklarımızla hedeflerimize ulaşacağız” diyen İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bilim Sanat Merkezi Projesinin iptaliyle ilgili yanlış anlaşılmalara da açıklık getirerek “Bilim Sanat Merkezi Projesi iptal edilmiyor, proje hala devam ediyor.” dedi.

Bartın İl Genel Meclisi Mart Ayı Toplantıları gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam ediyor. Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında gerçekleştirilen Mart ayı üçüncü oturumunda yine Bartın için önemli konular ele alındı.
Dursun: “Ücret eşitliği önemlidir”


Toplantıda ilk olarak Sözleşmeli Personel ücretinin belirlenmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile İnsan Kaynakları ve Ar-Ge Komisyonu’ndan gelen raporlar görüşüldü. Her iki komisyonda da 2 bin 472,09 TL olarak belirlenen sözleşmeli personel ücreti konusunu oylamaya açmadan önce Meclis Üyelerine bilgi veren Meclis Başkanı Kenan Dursun, “İl Özel İdaremizde sözleşmeli personel olarak çalışan 1 programcımız var. 5. Dönem Meclisi’nde yaklaşık 18 sözleşmeli personel çalıştıran bir idarenin karar organlığı görevini de yürüttük. Bu konuda İl Özel İdaremiz de Meclis’imiz de deneyimli. Kadrolu personellerimizle sözleşmeli personellerimizin eş değer maaş alması bizim için önemli, adaletli olanı da budur. Komisyondaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Buradaki çalışma barışının sürdürülmesi adına alınan bu karar önemlidir. Her ne kadar belirlenen ücret 2 bin 472 lira olarak görülse de diğer ek ücretlerle birlikte kadrolu bir personel kadar ücret alacaklardır.” dedi.

Meclis Başkanı Dursun’un açıklamasının ardından Sözleşmeli Personel ücretinin belirlenmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile İnsan Kaynakları ve Ar-Ge Komisyonu’ndan gelen raporlar Meclis Üyeleri’nin oy birliğiyle kabul edildi.


Modern spor tesisi için 30 bin TL daha


Daha sonra da gündemde bulunan Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Amasra Futbol Sahası Hakem ve Spor Soyunma Odalı Beton Tribün Yapımı ve Çevre Düzenlemesi projesine aktarılması olarak revize edilmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor değerlendirildi. Bu konuyu da oylamaya açmadan önce yine Meclis Üyeleri’ni bilgilendiren Meclis Başkanı Dursun, şöyle konuştu:

“Bu konuda daha öncede açıklamalarda bulunmuştuk. Meclis olarak 2018 yılını hem yatırım yılı olarak hem de toparlanma yılı olarak kendimize hedef koyduk. Bazıları hukuki nedenlerle yürümeyen bazıları yüklenici firmalar tarafındna yürütülememiş olan bazı projelerimiz var. Amasra Turizm Danışma Ofisi de bu projelerden biri. Çeşitli nedenlerden dolayı bu proje bir türlü yapılamamış ve 30 bin TL ödeneği de bekliyordu. Amasra’da modern bir spor tesisi yapımına karar verdik. 2016 yılında programına aldığımız beton tribün projesini de yine iptal ettik. Ödeneğini de 2018 yılındaki bu projemize aktardık.
Toparlanıyoruz!


İki proje iptal ediliyor belki ama Amasra’da daha güzel bir iş ortaya çıkaracağız. Ama Amasra Turizm Danışma Ofisi için bir yer bulunduğunda bugüne kadar yapılamamış bu projeyi de yaparız. Biz 30 bin liraya elimizi kolumuzu bağlatmayız. O nedenle bu projeyi de iptal etmemizin nedeni çeşitli nedenlerle yapılamayan projelerdeki ödenekleri toparlamamızdır. Hem beton parke ve kilit taşı tesisi için hem de Amasra’daki bu spor yatırımımız için toparlanıyoruz. Biz kendi kaynaklarımızla bu hedeflerimize ulaşacağız.”

Dursun’un açıklamasının ardından Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Amasra Futbol Sahası Hakem ve Spor Soyunma Odalı Beton Tribün Yapımı ve Çevre Düzenlemesi projesine aktarılması olarak revize edilmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor Meclis’in oy birliğiyle kabul edildi.


Bilim Sanat Merkezi Projesi iptal değil!


Ardından ise Bilim Sanat Merkezi projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Kilitli Parke ve Beton Üretim Tesisi Yapım Projesine aktarılması olarak revize edilmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor ele alındı.

Bilim Sanat Merkezi projesinin iptaline ilişkin yanlış anlaşılmalar üzerine bir açıklamada bulunarak hem Meclis Üyeleri’ne hem de basın mensuplarına bilgi veren Meclis Başkanı Dursun, “Bilim Sanat Merkezi projesi iptal edilerek ödeneği Kilitli Parke ve Beton Üretim Tesisi projesine aktarılıyor gibi bir algı oluşmuş. Bu eksiklik benden kaynaklanıyor ancak bu iptal ve revize konusu tam olarak da böyle değil. İl Özel İdaremizin Milli Eğitim ödenekleri kanuni paylarından ayırmış olduğu 900 bin lira var. Milli Eğitim öz kaynaklarıyla biz Bartın’a Bilim Sanat Merkezi kazandırmak için çok heyecanlanmıştık. Bu Meclis’in eğitim yatırımlarıyla ilgili heyecanını da aslında herkes biliyor. Biz 10 yıldan beri Bartın’da 35 milyonluk eğitim yatırımı kazandırdık yani İl Özel İdaresi’nin öz kaynaklarından eğitim yatırımlarına 35 milyon aktardık. Bununla da gurur duyuyoruz. Biz Bilim Sanat Merkezi’nin hala yapmak istiyoruz. Şuanda 1 milyon 395 bin 575 TL ödeneği var ama Milli Eğitim Müdürlüğü’müz şehir merkezinde istediği özellikli bir okul olan bu proje için yer bulamadı. Biz de çok gayret ettik ama Bartın merkezdeki yer sıkıntısından dolayı da bunu çözemedik. Anaokulları için bile şehir merkezinde yeni alanlara ihtiyaç var. Biz de bu projeyi yapmakta hala kararlıyız ve projeyi iptal etmiyoruz. Biz 2011 yılında Maliye Bakanlığı’nın Özel İdaremizin yatırımlarını hızlandırılması için gönderilen 4 milyonluk bir ödenek vardı ve biz bu ödeneğin sadece 495 bin lirasını Bilim Sanat Merkezi projesini desteklemek için kullanmışız. Bu pay Milli Eğitim’in kanuni payı değil İl Özel İdaresi’nin kendi öz kaynağı. 2011 yılından beri bekleyen ve halen de ne zaman yapılacağı belli olmayan bir noktadayız. Toparlanma hedefimiz için de bu projedeki Özel İdare’nin öz kaynağı olan 495 bin lirayı alacağız geriye kalan 900 bin lira da bu proje için kalacak, ona dokunmuyoruz. Yani proje devam ediyor. Bilim Sanat Merkezi projesi hala bizim gündemimizde, Milli Eğitim Müdürlüğü’müz ve İl Özel İdare’miz bir çalışma yapacak eğer yer bulunursa bu proje için de ödenek bularak Bilim Sanat Merkezi’nin Bartın’a kazandırmış olacağız. Eğitim yatırımlarına önem veren bir Meclis olarak ‘Bilim Sanat Merkezi Projesini iptal ettiler gidip kilitli parke taşı tesisi kuracaklar’ diye anılmak istemeyiz. O nedenle bu açıklamayı yapma gereği duydum. Biz Bilim Sanat Merkezi’ni de yaparız Kilitli Parke Üretim Tesisi’ni de kurarız. Bizim heyecanımız ve azmimiz olduğu sürece Bartın’a daha çok yatırımlar kazandıracağız.” dedi.

Bilim Sanat Merkezi projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Kilitli Parke ve Beton Üretim Tesisi Yapım Projesine aktarılması olarak revize edilmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor Meclis Üyelerini oy birliğiyle kabul edildi. Böylece Bilim Sanat Merkezi için ayrılan 1 milyon 395 bin 575 TL’lik ödeneğin sadece 495 bin TL’si kilit parke taşı üretim tesisi projesine aktarıldı.


Compak Arşiv Donatımı Alımı için 25 TL!


İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne Compak Arşiv Donatımı Alımı projesinin 2018 Mali Yılı Ek Yatırım ve Çalışma Programı’na alınmasıyla ilgili komisyon raporu görüşüldü. Bu konuyla ilgili olarak da detaylı bilgi veren Meclis Başkanı Dursun, Bu konu da Şubat Ayında Meclis gündemimize geldiğinde bilgi vermiştik. İçişleri Bakanlığı bu konuda bir değişikliğe gidiyor. Pasaportla ilgili düzenlemeler artık Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine alınıyor. O nedenle buradaki tefrişat düzenlemesiyle ilgili illere gönderilen ödenekler var. Bize de gönderilen 25 bin liralık bir ödenek var. Bunun da 2018 Mali Yılı Ek Yatırım ve Çalışma Programı’na alınarak projenin hayata geçirilmesi lazım. Gelecek yıl 2018 yılı Faaliyet Raporu’nda da bunun görülebilmesi için bunun ek yatırım programına alınması gerekiyor. Konu komisyonlarımızca da değerlendirildi. Biz doğru olan her için arkasındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili olarak Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor Meclis Üyeleri’nin oy birliğiyle kabul edildi.


İmar Komisyonu Raporu kabul edildi


Toplantıda son olarak ele alınan Tuzcular Köyü Akaryakıt ve Servis İstasyonu Aşanın amaçlı İmar Planı ile ilgili İmar Komisyonu’ndan gelen rapor da Meclis Üyeleri’nin oy birliğiyle kabul edildi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri