Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > Katı atıklar Çimento Fabrikası’nda yakılacak
Katı atıklar Çimento Fabrikası’nda yakılacak

Katı atıklar Çimento Fabrikası’nda yakılacak

16.04.2018 16:38 12 14 16 18 yazdır
Bartın, Zonguldak ve Karabük’teki katı atıkların yakılarak biyokütle enerjisi üretilmesi ile ilgili olarak yaklaşık bir yıldır devam eden çalışma sonuçlandı.


Konuya ilişkin olarak hazırlanan raporda, katı atıkların bertarafı için yeni bir yakma tesisi yapılmaktansa atıkların bir kısmının kompostlaştırılarak bölgemizde mevcut çimento fabrikasında yakılması alternatifi üzerinde daha detaylı çalışılması gerektiği vurgulandı. Atık konusunda bölgesel işbirliği ve ortak çalışmaların önemine de dikkat çekildi.

 

BAKKA açıklama yaptı

 

Konuya ilişkin olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKKA) bir açıklama yapıldı. Açıklamada; coğrafyasının yüzde 65'i ormanlarla kaplı olan TR81 Batı Karadeniz Bölgesi’nde (Zonguldak, Karabük, Bartın) katı atık depolama alanlarının oluşturulması ve bu alanların yönetilmesi süreçlerinde önemli sıkıntılarla karşılaşıldığı vurgulandı.

 

Çalışma 1 yıl sürdü

 

Bölgenin en önemli sorunlarının başında gelen katı atık depolama sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıracak olan ve en etkin bertaraf yöntemlerinden biri olarak kabul edilen katı atıkların yakılarak biyokütle enerjisi üretilmesi kapsamında BAKKA Yönetim Kurulu tarafından bir çalışma yaptırılması kararlaştırıldığının anımsatıldığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Bu doğrultuda atığın içeriği, miktarı ve kalorifik değerleri, taşıma mesafeleri ile bunların maliyetleri, ayrıca bertaraf sonucunda ortaya çıkacak elektrik ve buhar enerjisinin miktarlarını tespit edebilmek amacıyla bir araştırma raporu hazırlatılması için çalışma başlatılmıştır. Bu doğrultuda BAKKA ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı (TÜBİTAK MAM) arasında ‘Batı Karadeniz Bölgesi Katı Atıklarının Yakma Tesisinde Bertarafı İçin Ön Fizibilite Raporunun Hazırlanması’ projesi adıyla bir sözleşme imzalanmıştır. Bu kapsamda yaklaşık bir yıldır yürütülen araştırma ve çalışmalar tamamlanarak taslak rapor ilgili paydaşlarla paylaşılmıştır. Taslak rapora ilişkin teknik detayların görüşülmesi amacıyla BAKKA ve TÜBİTAK MAM ekibinin koordinasyonunda 5 Nisan 2018 Perşembe günü Zonguldak, 6 Nisan 2018 Cuma günü Bartın ve Karabük’te katı atıkla ilgili kilit aktörlerle taslak rapora ilişkin ön görüşme ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiştir.” 

Safranbolu’da kapanış toplantısı yapıldı

 

11 Nisan 2018 Çarşamba günü, BAKKA Yönetim Kurulu’na, sözkonusu raporun sunumu yapıldı. Ardından da raporun tüm ilgili taraflara, paydaşlara ve kamuoyuna aktarılması amacıyla Safranbolu Hilton Garden Inn Otel’de bir kapanış toplantısı düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve TÜBİTAK MAM temsilcilerinin de katılım sağladığı toplantıya Bartın’ın yanı sıra Zonguldak ve Karabük ili üniversiteleri, il ve ilçe belediyeleri, Çevre Şehircilik Müdürlükleri, İl Özel İdareleri, Çevre Birlikleri, İSTAÇ, İZAYDAŞ, Bartın Çimento gibi kurumların temsilcileri ve atık yönetim sektöründe faaliyet gösteren firmalardan katılım sağlandı.

Proje kapanış toplantısı, BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından TÜBİTAK MAM temsilcilerinden Dr. Özgür Doğan, Yüksek Mühendis Volkan Pelitli ve Dr. Mehmet Ünsal birer sunum yaptılar. Sunumlarda bölgeye ilişkin katı atıkların nitelikleri ve tüm araştırma sonuçları kısaca aktarılırken söz konusu tesisin kurulduğu takdirde hangi maliyetlerin ortaya çıkacağı, yatırım tutarı ve geri dönüş süresi, projenin pozitif ve negatif etkileri tek tek ele alındı. Proje raporunun sadece yakma tesisi şeklinde algılanmaması gerektiği vurgulanırken, bu kapsamda yapılan analiz ve araştırmalar ile raporda geçen bilgilerin herhangi bir atık yönetim sistemi için de bölge için büyük önem taşıdığı kaydedildi.

 

Atıkların enerjiye dönüştürülmesi de konuşuldu

 

Toplantıda, atıkların bir kısmının kompostlaştırılması veya bölgedeki bir çimento fabrikasında atıktan türetilmiş yakıt formunda yakılması da görüşülen alternatif metotlar arasında yer aldı. Toplantının kapanış bölümünde yeni bir yakma tesisi yapılması yerine bölgede mevcut bulunan çimento tesisinde atıkların yakılması alternatifi üzerinde daha detaylı çalışılması gerektiği vurgulanırken, atık konusunda bölgesel işbirliği ve ortak çalışmaların önemine dikkat çekildi.

 

Sıfır Atık Projesi’ne uyumun önemi vurgulandı

 

Toplantıda üzerinde durulan bir diğer önemli konu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Sıfır Atık Projesi”ne bir an önce başlanması ve tüm ülkede yaygınlaştırılmasının gerekliliği oldu. Atık getirme merkezleri, ikili ayrıştırma vb. yöntemlerle kaynağında azaltma ve ayrıştırmanın başlatılmasıyla katı atıkların daha yönetilebilir bir duruma geleceği tüm paydaşlarca ifade edildi.

Toplantıya katılım sağlayan Bakanlık yetkilileri ve katılımcıların Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi ile ilgili görüşleri alınarak, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde kurulması planlanan tesisin olumlu/olumsuz yönleri ele ele alındı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri