Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > TURİZM > Karavan Rallisi Bartın'da yapılıyor

Karavan Rallisi Bartın'da yapılıyor

21.10.2017 14:35 12 14 16 18 yazdır
Türkiye Kamp ve Karavan Derneği tarafından düzenlenen 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi ilimizde yapılıyor.
Karavan Rallisi Bartın'da yapılıyor

Ahmet KARADENİZ


Bartın, Türkiye Kamp ve Karavan Derneği tarafından düzenlenen 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'ne ev sahipliği yapıyor.  20 ? 22 Ekim tarihleri arasında Bartın Mugada Karavan Park'ta gerçekleşen 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi için ülkemizin değişik illerinden 23 karavancı Bartın'a geldi. Mugada Karavan Park'ta konaklayan karavancılar, 2 gün boyunca Bartın'ın tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezecek. 

 
Karavan Rallisi kortej yürüyüşü ile başladı

Bugün, Mugada Karavan Park'ta 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'nin açılış töreni yapıldı. Kortej yürüyüşü ile start alan törene; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Ayşegül Yaylı, Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Metanet Çulhaoğlu, İl Özel İdaresi Şube Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 Yaylı: "Batı Karadeniz'in parlayan yıldızı Bartın"

Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ayşegül Yaylı "4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'ni ilimizde düzenlemiş olmalarından dolayı büyük bir mutluluk duymaktayız. Bartın'ımız 3 bin yıllık tarihi ve kültürel geçmişi ile 1940'lı yıllarda turizmin göz bebeği, turizmin ilk hareketlendiği Amasra'mızda öne çıkan Kuşkayası, Ulukaya Şelalesi ve sahil şeritleriyle turizmde bugüne kadar öne çıkmıştır. Özellikle İl Özel İdaresi'nin yapmış olduğu Mugada Karavan Park Alanının ilerde sizler için öne çıkarmak adına daha etkili olacağı düşüncesindeyiz. Yapmış olduğumuz bu etkinliğin özellikle ilimizi Türkiye ve Uluslararası alanlarda tanıtma anlamında büyük katkı sağlaması sebebiyle sizlere çok teşekkür ediyoruz. Buraya geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz." dedi.

 Kayış: "Eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz"

İl Müdür Vekili Ayşegül Yaylı'nın açılış konuşmasının ardından kürsüye İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış geldi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kayış, şunları söyledi:

"Bir amatör ruhla ve heyecanla Bartın'da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bize böyle bir imkânı verdikleri için Türkiye Kamp ve Karavan Derneği ve üyelerine şükranlarımı ifade ediyorum. Bizim bu Karavan Park alanımız standarda uygun 58.kamp alanı oldu. Bu sayıyı ülkemiz için sevindirici buluyorum. Dernek Başkanımız dünyada 9 milyon kayıtlı karavan olduğunu ifade etti. Ülkemizde ise bu sayının az olduğunu biliyoruz. Bununla beraber yine Başkanımız 2020 yılında hükümetimizin, bakanlığımızın karavancılığın alternatif turizm şeklinde plana alındığını ifade etti. Gerçekten geç de kalınmış olsa önemli bir bilgidir. Bartın genç bir ilimiz. Batı Karadeniz'in önemli bir ili. 59 Kilometre sahile sahip. Bunla birlikte 20 kilometre de turizm yapılabilecek plaja sahip. Karadeniz düşünüldüğünde nadide yerlerden bir tanesi. İlimiz Ankara'nın denizi olarak ifade ediliyor. Yalnızca deniz, kum değil etrafı görüyorsunuz. Tam bir doğa şehri. Bugün bu güzellikler arasında önemli bir etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikten haberdar olur olmaz gerçekten İl Emniyet Müdürümüz ve Jandarma Alay Komutanımız asayişin sağlanması için elinden geleni yaptılar. Ben sizlerin huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum. Eksikliklerimizi görüyoruz. Bu eksikliklerimizi bize sizler de iletiyorsunuz. Biz daha iyi imkânları sizlere sunmak istiyoruz.  Üzerimize düşen ne ise yapıyoruz. Biz profesyonel turizm işletmecisi değiliz. Ancak belki de işin güzelliği bu. Bizden talebiniz doğrultusunda eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz."

 Çulhaoğlu: "Kampçılığı geliştirmek gerekir"

Ardından ise son olarak Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Mehmet Metanet Çulhaoğlu bir konuşma gerçekleştirerek şu ifadeleri kullandı:

"Biz burada 4.sünü yapacağımız Anadolu Rallisi için buradayız. Ama burada 2015 yılında Sekreterimizin bizden talebi üzerine burayı ziyaret ettik. Burası 3 metrelik bir kum dağıydı. Burada kamp alanı olur mu dediler bizde dedik ki şunlar yapılabilirse burası kullanılır ve karar verilerek bugün o kararın sonucu olan mutluluğu hem devletimizin mülki erkânı hem de Türkiye Kamp ve Karavan Derneği üyeleri olarak burada birlikte yaşıyoruz. Ben bu güzelliği yaşattıkları için başta Genel Sekreterimiz İbrahim Kayış olmak üzere tüm daire müdürlerine ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyor teşekkürlerimi sunuyorum. alternatif turizm dallarından birisi olan kamp ve karavan turizmine dünyada baktığımız zaman çok önemli bir yerde. Gerçekten de çok büyük bir katma değer yaratıyor. Dünyada 9 milyon adet karavan var. Avrupa'da 42 bin kamp yeri var. O kamplarda 300 bin kişi çalışıyor. Aynı zamanda bu kamplarda 469 Milyon yıllık geceleme oluyor. Bunun karşılığında 15 milyon Euroluk bir meblağ ortaya çıkıyor. Yine aynı şekilde karavan imalatçılarının da yıllık ciroları 14 milyar Euro. Türkiye'ye baktığımızda 20 tane üretici firma var. Bu firmaların yıllık gelirleri 14 Milyon. Bir yerde 14 milyar Euro bir tarafta 1m Milyon TL. Bu geçmişten bugüne devletin bu sektöre bir az şaşı bakmasından kaynaklanıyor. Bizim bütün çalışmalarımız devletimizle birlikte sivil toplum örgütleri olarak aksaklıkları ve olması gerekenleri turizm toplantıları dile getirmek. Türkiye'de ki kamp sayısı 109 ama bunların içerisinde kamp denmeyecek yerler var. Bugün Mugada'da açılan kamp yeri Avrupa standartlarına uygun olmasa da stantlara yakın kabul edilen bir kamptır. Türkiye'de standartlara yakın olan 57 kamp yeri varken Mugada ise 58. olacak. Değerli arkadaşlar kampçı doğa sevgisi ile dolu insan sevgisi ile dolu bütün insanlara kucak açan doğayı kirletmeyen ve güzellikleri her diam yaşama arzusunda olan insandır. Kampçıdan hiç kimseye zarar gelmez. Bu katma değeri yüksek olan ama yapımı daha ucuz olan kampçılığı geliştirmek gerekir."

 

Çulhaoğlu konuşmasında daha sonra kamp yerlerinin standardının yükselmesi ve karavanların artması yönündeki sorunları ve taleplerini dile getirdi.

 

Açılış konuşmaların ardından 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'nin açılışı gerçekleştirildi. Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden tören programı kokteyl ile sona erdi.
2 gün boyunca Mugada da konaklayan karavancılar, ilimizin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezme fırsatı bulacak. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri