Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > KANTİNCİLER İSYANDA..!

KANTİNCİLER İSYANDA..!

15.04.2018 12:24 12 14 16 18 yazdır
Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan Genelge ile zora giren kantin işletmecileri artık isyan etme noktasına geldi.
KANTİNCİLER İSYANDA..!

10.03.2016 Tarih ve 2852893 Sayılı Genelge ile ''Kolalı, Gazlı, Aromalı, Nektar ve Meyveli İçecekler, Cipsler, Patates kızartması ve Diğer Kızartmaların tamamı, Tüm Çikolata ve Şekerleme Türleri, Çikolata İçeren Bisküvi ve Kekler, Şekerli Sakız ve Tüm Tatlıların Satışı'' yasaklanmıştı.

Bu yasaklamalar neticesinde yüksek kiralar ödeyen kantin işletmecileri milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerinin duyarsız davranmalarıyla tek çareyi bağlı bulundukları esnaf odalarını sıkıştırmakta ve sorunlarının çözümü konusunda artık somut adımlar atmalarını beklemekte buldu. Aksi takdirde toplu eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışacaklarını çeşitli platformlarda dile getirmeye başlamışlardı.

Kantin işletmeciliği yapan üyelerinin yaşadıkları sıkıntıların farkında olan esnaf odaları, yasaklamaların uygulanabilir hale getirilmesi için mücadele ederken, aynı zamanda üyelerinin farkında olmadığı daha önemli başka bir sorunla mücadele etmekteydiler.

Kısa adı TÜRKAP olan (Türkiye Kantinciler Platformu) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Kah. Şer. Esnaf Odası Bşk. Vekili Ayhan TEPE'ye kantincilerin isyanını ve üyelerinin dahi bilmediği tehlikeyi sorduk.

Kantincilik sektöründen ekmek yiyen ve büyük bir çoğunluğu mütevazi aile işletmesinden oluşan, yılda 170 gün çalışıp 365 gün kıt kanaat ev geçindirmeye çalışan ve binlercesi kantin geliriyle evini geçindiremediği için ek işlerde çalışan insanımızı işsiz ve aşsız bırakacak, büyük mağduriyetliklere ve sıkıntılara uğratacak bu genelge tüm üyelerimizi isyan ettirdi diye sözlerine başlayan Ayhan Tepe,

2012-2013 Eğitim ve öğretim yılında 4+4+4 Eğitim sistemine geçilmesiyle birlikte ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak ayrıştırılmış, bölünmeyle birlikte bu okulları işleten kantinlerin öğrenci mevcudu %50 oranında düşmüş, ilkokul olan okul kantin işletmecileri ilk 4. sınıf öğrencilerinin beslenme ile okula gelmesi, alışveriş yetisi olmaması ve parayı tanımaması nedeni ile zarar etmektedir.Y ine 9 Şubat 2012 tarihinde yayımlanan Okul Aile Birliği yönetmeliği geçici 2. Maddesi hükmü gereği oluşturulan komisyonlar marifetiyle eski kantin işletmecilerin kiraları güncellenerek % 300-500 oranında artırılmıştır.


"Yüzde 25 ciro kaybı yaşandı"

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılında dershanelerin özel okula dönüşmesi nedeniyle lise son sınıf öğrencileri son yıllarında temel liselere kayıt olmaya yönelmiş ve öğrenci kaybı nedeniyle lise kantin işletmeleri %25 ciro kaybı yaşamışlardır.Y ine Bakanlığın tekli eğitim sistemine geçmesi ile derslik sayısını artırmaya yönelik yapılan çalışma ve yatırımlar sonucu okul öğrenci mevcutları her yıl düşmekte ve buna paralel olarak kantin işletmecisi üyelerimiz gelir kaybına uğramakta ve uğradığı zarar her geçen yıl artış göstermektedir.


"Üyelerimiz mağdur" 

Her yıl yapılan ve ülkemizin geleceği çocuklarımızı zehirlenme riskiyle yüzyüze bırakan ve merdiven altı ürünler yanında okulların bahçe ve koridorlarında hijyenden yoksun toz toprak içinde hazırlatılan ürünlerin satıldığı kermesler, şenlikler ve yerli malı haftaları üyelerimizi mağdur etmektedir.Mesleğimize ve meslektaşlarımıza ağır yük ve mağduriyetlikler yaşatan bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi birde idarelerin kantinleri tek gelir kapısı gibi görmesi tüm ihtiyaçlarını kantinler üzerinden sağlamaya çalışması yıllık kira artış oranlarını ÜFE üzerinden yapması gerekirken daha yüksek oranlarda talep etmeleri üyelerimizi ayrıca isyan ettirmektedir.

Yukarıda dile getirdiğimiz olumsuzlukları ilgili mercilere anlatarak çözmeye çalışırken üyelerimizin farkında olmadıkları bir başka sorun ise ihale mevzusudur.

2011 yılında yayınlanan 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerince tüm üyelerimizin 2023 yılına kadar kantinlerini işletme hakkı varken art niyetli bazı idarelerin yüksek gelir elde etme hırslarından dolayı birçok üyemiz haksız uygulamalara maruz bırakılarak mağdur edilmişlerdir.

Çok şükür bakanlık yetkilileri ile görüşerek bu sorun çözülmüş ve üyelerimizin hukuksuz bir şekilde mağdur edilmesinin önüne geçilmiştir.

Üyelerimizin farkında olmadığı bu sorun çözüldükten sonra Ankara Kantinciler Odası ve TÜRKAP Genel Başkanı Sayın Bayram ŞAHİN ve İzmir Kantinciler Odası Başkanı Sayın Rasim TOPÇU ve TÜRKAP Yönetim Kurulu Başkanı olarak şahsım ve diğer Gaziantep Kantinciler Odası Başkanı Ali Şefik ALKURT, Konya Büfeciler Odası  Başkanı Cemal ÇINARDALI, Zonguldak Bakkallar ve Kantinciler Odası Başkanı Kadir HABİBOĞLU, Bursa Kantinciler Odası Başkanı Recep ÇAM, Sakarya Kantinciler Odası Başkanı Nahim SALIK, Adana Kantinciler Odası Başkanı Ergün EVRENKAYA, Urfa Bak.ve Kantinciler Odası Bşk. Vekili Sabri KAVAS, Düzce Bakkallar Odası Bşk. Vekili Zafer KAYA, Antalya Kantinciler Odası Yön. Kur. Üyesi Hicran YILMAZ, Bolu Bakkallar Odası Yön.Kur. Üyesi Ergün BAHŞİ olmak üzere hep birlikte TÜRKİYE KANTİNCİLER ODALARI GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU adı altında yukarıda dile getirdiğimiz sorunları ve aşağıda altı madde halinde sunduğumuz çözüm önerilerimizi;
1- Yasakların kaldırılması, ertelenmesi veya uygulanabilir hale getirilmesi
2- Okul bahçe kapılarının teneffüs ve öğlen saatlerinde kapalı tutulması
3- Ramazan ayında kapalı olan kantinlerden kira alınmaması
4- Kermeslerin sosyal etkinlikler yönetmeliğine aykırı bir şekilde yapılmaması ve gıda satışına izin verilmemesi
5- Yasaklardan dolayı oluşan zararların telafisi için kiraların düşürülmesi
6- Obeziteyle mücadele için okullarda yemekhaneler kurulması ve işletme yetkisinin kantin işletmecilerine verilmesi

TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN'e rapor halinde sunmuş, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza ve Sağlık Bakanımıza iletmelerini, Ayrıca yazılı ve görsel basında mağduriyetliklerimizi ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmalarını arz ve talep ettik.

TÜRKİYE KANTİNCİLER ODALARI GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU ve şahsım olarak sizlerden de yaşadığımız bu sorunları ve çözüm önerilerimizi kamuoyuna duyurmanızı önemle rica ediyorum diyerek TÜRKAP Yön. Kur. Bşk. Ayhan Tepe sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri