Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Recep Şahan > KANDİL VE İSRÂ SÛRESİNDEN 12 MESAJ
Recep Şahan

KANDİL VE İSRÂ SÛRESİNDEN 12 MESAJ

13.04.2018 09:40 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Recep Şahan


İsra ve Miraç hadisesi İslam tarihinde ve Efendimiz’in risaletinde önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda İsra-Mirac hadisesinin detaylarına girmeyeceğim. Burada, Miraç kandilinin hakikaten bir KANDİL olup bu ve tüm gecelerimizi aydınlatmasına fayda sağlayacağını umduğum İsrâ suresinden seçtiğim ve her biri birer KANDİL olan Rabbimizin 12 mesajına yer vereceğim.

BİRİNCİ MESAJ: Herkes yaptığı işten sorumludur. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmaz. Dünyada yapılan her amel Kur’an’ın  “Kitap” dediği (mesela bkz. Kehf 18/49) bir nevi sicil defterine yazılır ki bu da hesap günü büyük duruşmada delil dosyaları olarak herkesin önüne serilir. “Oku kitabını! Bugün kendi hesabını kendin göreceksin. Dünyadan neler getirdiğini göreceksin. (İsra 17/13-14)

İKİNCİ MESAJ: Allah dünyayı, ama sadece dünyayı ve dünyalığı isteyene elbette verir. Ama bu tiplere cehennemi de mekân yapar. Buna mukabil ahireti yani cenneti ister ve bu yolda gayret gösterirse bunun da karşılığı elbette verilecektir. (İsra 17/18-19) Bu sebeple dünyaya bakış açımız bir tarla düzeyinde olmalı. Ahiret yurdunda hasat edilmek üzere tohumların serpildiği bir tarladır dünya. İyilik tohumları eken ahirette iyilik biçecek şüphesiz. Kötülük tohumları eken de kötülük biçecektir. (Zilzal 99/4-8)

ÜÇÜNCÜ MESAJ: Ana- babaya iyilikte bulunmak Allah’a kulluktan sonraki en mühim vazifemizdir. (22. Ayette de Allah’ın astında Allah ile birlikte başka bir tanrı edinme! deniliyor) Bu, bu surenin 23. Ayetinde ve Kur’an’ın birçok suresinde çeşitli şekillerde vurgulanan bir hakikattir. Öyle ki İsrâ 23’de “Onlar senin yanında yaşlanırlarsa onlara kötü muamele bir yana sakın ha “öf” bile deme” denilmektedir.

DÖRDÜNCÜ MESAJ: Malından akraba ve diğer yoksulların hakkını da gözet. İnfak et. Bunu yaparken de saçıp savurma. Müsrif olma. Zira israf etmek şeytan işidir.(İsra 17/26-27) Ne  müsrif ol ne de cimri. (İsra 29, ayrıca bkz Furkan 25/67). İnfakta bile dengeli ol. Aşırıya kaçma.

BEŞİNCİ MESAJ: Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin (İsra17/31) Cahiliye çağında kız çocukları diri diri gömülürken bugün modern çağda “bakamayız” diye anne karnında katlediliyor. Ya da özürlü doğacak diye anne karnında öldürülüyor. Özürlü olmak öldürülmeyi mi gerektiriyor? Anne karnındaki canlı da bir bireydir. Öldürülemez. Her ne gerekçeyle öldürülürse öldürülsün öldürenler, öldürtenler mahşerde CİNAYETTEN yargılanacaktır. KÜRTAJ yaptıran anne evlat katilidir. İslam, sadece anne ile çocuğu arasında bir tercih yapılması zorunlu olduğu durumlarda annenin hayatı tercih edilip çocuğun hayatına son verilebileceğine cevaz verir.

Diğer taraftan çocuklarımızı “din ve ahlak eğitimini” ihmal ederek de manen öldürmüş oluyoruz. Yavrularımızın karnını doyurup aklını-zihnini aç bırakmak onları öldürmek gibidir. Onları ateşe atmaktır. (Bkz.Tahrim 66/6) Bu bağlamda yedi yaşına gelmiş çocuklarımıza namaz eğitimi vermeye başlamak zorundayız. Mahremiyet eğitimi de asla ihmal edilemez.

ALTINCI MESAJ: Zinaya-fuhşa yaklaşmayın. Çünkü zina çok çirkin bir iş ve çok kötü bir yoldur. (İsra 17/32)

YEDİNCİ MESAJ: Haksız yere adam öldürmeyin. (İsra 17/33).Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir. (Maide 5/32)

SEKİZİNCİ MESAJ:  Yetim malı hususunda dikkatli olun. (İsra 17/34) Yetim malını haksız yere yiyenler karınlarına ateş doldurmuş olurlar. (Nisa4/2,10)  

DOKUZUNCU MESAJ: Verdiğiniz sözü tutunuz. (İsra 17/34)   

ONUNCU MESAJ: Ticari hayatınızda İslâmi ölçülere dikkat edin, ölçü ve tartıda hile yapmayın (İsra17/35, ayrıca bkz. Mutaffifin 83/1-4) Efendimiz, “bizi aldatan bizden değildir” buyurmuştur. Aldatan imanını kontrol etsin.

ONBİRİNCİ MESAJ: Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeyin ardına düşme. Bilmediğin konuda sus. Bilmediğin konuda hüküm verme. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. Bilmediğin tanımadığın kimseler hakkında konuşma. (İsra 17/36)

ONİKİNCİ MESAJ: Büyüklük taslamaktan sakın. (İsra 17/37)

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.