Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > SİYASET > Kalaycı ve Yönetim Kurulu Üyeleri engelli vatandaşları ziyaret etti
Kalaycı ve Yönetim Kurulu Üyeleri engelli vatandaşları ziyaret etti

Kalaycı ve Yönetim Kurulu Üyeleri engelli vatandaşları ziyaret etti

14.05.2018 16:10 12 14 16 18 yazdır
AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ve eşi Emine Kalaycı beraberindeki AK Parti İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Bartın’da yaşayan engelli vatandaşları evlerinde ziyaret etti.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, beraberindeki eşi Emine Kalaycı ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri Hayriye Çıray, Ayten Lülleci Bartın merkezde yaşayan engelli vatandaşları evlerinde ziyaret ederek onlarla sohbet etti. Engelli vatandaşlar ve yakınları da AK Parti heyetine ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti.


AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, ziyaretler sonrasında yaptığı açıklamada AK Parti iktidarının engellilere yönelik hizmetlerini anlattı. Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmalarının devletin en önemli hedeflerinden biri olduğuna vurgu yapan Kalaycı, Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedeflerindendir. Devletimiz bu kapsamda sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetleri engelli vatandaşlarımıza sunmaktadır. Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.” ifadelerini kullandı.
“Üretime daha fazla katılmaları için uğraş veriliyor”


Engelli olmanın, üretmeye engel olmadığını belirten İl Başkanı Kalaycı, “AK Parti iktidarı ilk günden beri engelli vatandaşlarımızı üretim mekanizmasına, sosyal hayata dahil etmenin uğraşısı içinde oldu. Biz engellilerimizin, yardım edilen değil, önündeki engeller kaldırılmış, kendi hayatlarını kazanabilen, toplumla bütünleşmiş mutlu bireyler olmalarını arzu ediyoruz. Engellilere yönelik politikalar da bu prensip üzerine şekillendiriliyor. Onların üretime daha fazla katılmaları için uğraş veriliyor. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana, 372 bin 383 engelli vatandaşımız İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi.” dedi.


“Kendi işini kurmak isteyen engellilere destek”


AK Parti iktidarının engelli bireylerin iş hayatına donanımlı bir şekilde katılmalarına da önem verdiğini belirten Kalaycı, çıkarılan her yasada engellilerin düşünüldüğünü ifade etti. Kendi işini kurmak isteyen engellilere de geri ödemesiz kredi desteği verildiğini kaydeden Kalaycı, “İş ve meslek danışmanları 2013 yılından günümüze, 856 bin 771 engelli vatandaşımız ile bireysel görüşme gerçekleştirmiş. Engelli vatandaşlarımız için düzenlenen kurs ve programlardan da son 10 yılda 35 bin 725 kişi yararlanmış. 2012 yılından günümüze 37 bin 247 engelli vatandaşımızı toplum yararına programlardan faydalanmaları sağlandı. 2017 yılında 187 engelli vatandaşımıza 6 milyon 732 bin 779 TL geri ödemesiz kendi işini kurma desteği sağlandı. 2018 yılında ise kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kendi işini kurma desteği sağlanıyor. Milli istihdam seferberliği kapsamında hayata geçirilen teşviklerden her bir sigortalı için yararlanma süresi 12 ay iken engelli vatandaşlarımız için bu süreyi 18 aya çıkarıldı.” diye konuştu.


“Kamuda engelli istihdamını artırdık”


Kamu istihdamında da engellilere pozitif ayrımcılık uygulandığına dikkat çeken Kalaycı, “Engellilerimizin istihdama katılımını artırmak ve kolaylaştırmak için devlet memuru olarak atanacak engelliler için ayrı ve merkezi sınav olan EKPSS’nin yapılması sağlandı. 2002 yılında 5 bin 777 olan engelli memur sayımızı Nisan ayında yapılan alımlar ile 55 bin’e çıkarıldı. 2018 yılının son çeyreğinde 2 bin 500 engelli vatandaşımızın atamasını gerçekleştirilecek. EKPSS sınav sonuçlarının geçerlilik süresini de 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı. Türkiye’de ilk kez Türk işaret dilinin özelliklerinin betimlendiği Türk işaret dili bilgisi araştırmasını yaparak, çift dilli güncel Türk işaret dili sözlüğünü geliştirildi. Geliştirilen bu sözlük web ortamında da engelli kardeşlerimizin hizmetine sunuldu.” dedi.
“Umut Evi Projesi engellilerimize umut oluyor”


Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelliler için de devletin olanaklarını seferber ettiğini vurgulayan AK Parti İl Başkanı Kalaycı, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Bakım hizmetlerinden şuanda Türkiye genelinde yaklaşık 21 bin 549 engelli vatandaşımız faydalanmaktadır. 2002 yılında bakım merkezlerinde 30 engelliye bir bakım elemanı düşerken, bu gün 6 engellimize bir bakım elemanı düşmektedir. Bu da bakım merkezlerimizin standardının ne kadar güçlendiğinin açık bir göstergesidir. Son zamanlar da Türkiye genelinde hızla yaygınlaştırmaya devam edilen çalışmaların en önemlilerinden bir tanesi de umut evleri projesidir. Engellilerimiz için umut evi projesini hayata geçirerek engelli ve yaşlılarımızın ev ortamında hizmet almalarına imkân sağlıyoruz. Kısacası engellilerimize umut oluyoruz.  Halen şu an Türkiye genelinde 138 umut evinde, 838 vatandaşımız bu hizmetten faydalanmaktadır. Engellilere verilen değer ve destek bunlarla sınırlı olmayacak, onlara verdiğimiz kıymet ve değeri daha da ileri noktalara taşıyacağız.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri