Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > İstiridye Mantarı’nda hasat vakti...
İstiridye Mantarı’nda hasat vakti...

İstiridye Mantarı’nda hasat vakti...

05.01.2018 09:17 12 14 16 18 yazdır
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projeleri kapsamında ilimizde “İstiridye Mantarı Serası” kuran Şükran Özdemir, 1 ay gibi kısa bir süre içinde ilk hasadını yapmaya başladı.


Genç Çiftçi Projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor. Bartın Sütlüce köyü Genç Çiftçilerinden Şükran Özdemir'in Genç Çiftçi Projelerinden faydalanarak 2017 yılında yaptırdığı "İstiridye Mantarı Sera" projesi bunlardan biri. Özdemir yaklaşık 1 ay önce getirip yerleştirdiği misel ekimi gerçekleştirilmiş kompostlarından istiridye mantarı hasadına başladı.

 

İl Müdürlüğü yetkilileri de oradaydı

 

İlk hasadı izlemek ve serada incelemeler yapmak üzere İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yaşar Çırak, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar ve konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Gürkan Bozkurt genç çiftçi serasını ziyaret ettiler.

 Yıllık hedef 10-12 ton

 

Ziyarette sera ve mantar hakkında bilgi alış-verişinde bulunuldu. Her dönemde 3-4 ton mantar hedeflediğini belirten Özdemir hedeflerinin yılda 10-12 ton olduğunu söyleyerek, destek olan yetkililere teşekkürlerini iletti.

 Mantarda marka il olabiliriz!

 

İl Müdürü Bayram da; Bartın ilinin özellikle mantar üretimi için elverişli olduğunu, istiridye mantarının hızla gelişim gösterdiğini eğer gayret eder ve iyi örgütlenirsek mantar konusunda marka il olmak için hiçbir engelin olmadığını, bunun için hem Genç Çiftçi Projeleri ve hem de yüzde 50 hibe desteklemeli Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar projelerinden faydalanmanın mümkün olduğunu, İl Müdürlüğü olarak bunun için imkanların kullanılacağını belirtti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri