Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > İŞTE İLİMİZİN KÜLTÜREL DETAYLARI!
İŞTE İLİMİZİN KÜLTÜREL DETAYLARI!

İŞTE İLİMİZİN KÜLTÜREL DETAYLARI!

20.07.2018 10:01 12 14 16 18 yazdır
Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Bartın’ın örf, adet ve geleneklerini resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sundu.


AHMET KARADENİZ

Bartın’ın örf, adet, gelenek, görenekleri ve birçoğunu Bartın Kültür Turizm İl Müdürlüğü resmi internet adresinden yayınladı. İnternet sitesinde “Kültürel detay” başlığı altında “Yerel Etkinlikler”, “Ne Yenir?”, “Ne alınır”, “Bartın Mutfağı”, “Gelenek ve Göreneklerimiz”, “Halk Oyunları, Türküler, Maniler”, “Yörede Oynanan Oyunlar”, “Dil Özellikleri”, “Gemi Atması”, “Yöresel Kıyafetler”, “El Sanatlar”, “Çekiciler Çarşısı”, “Ahşap Bartın Evleri”, “Bartın’da Tekne Yapımcılığı”, “Bartın’ın Yetiştirdiği Ünlüler” ve “Ulukaya’daki Gizim” konularını ele aldı.

 

4 yerel etkinliğimiz bulunuyor

 

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre; ilimizde ‘Bartın Çilek ve Kültür ve Turizm Festivali’, ‘Amasra Yağlı Direk Şenlikleri’, ‘Gazi Günü’ ve ‘Amasra Fetih Günü’ olmak üzere 4 yerel etkinlik bulunuyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ilimizde gerçekleşen yerel etkinlikle ilgili şu bilgileri paylaştı: 

Bartın Çilek, Kültür ve Turizm Festivali

 

“Bartın’ın, oldukça zengin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtarak, sosyal, kültürel ve ekonomik alandaki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 1982 yılında başlayan ilk festival etkinlikleri, 11 yıl birer günlük kutlamalarla sürdürüldükten sonra 1993 yılından itibaren bir haftalık etkinliğe dönüştürülmüştür.

Çilek toplama zamanına göre 25 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasındaki bir haftada düzenlenen Festival süresince; çeşitli yarışmalar, tiyatro ve halk oyunları gösterileri, müzik konserleri, sergiler, konferans, söyleşi ve paneller yerli ve yabancı turistlerce ilgiyle izlenir.

Yarışmalarda; bir yanda kaliteli çilekleriyle üreticiler yarışırken, diğer yanda Festival veya Çilek Güzeli seçilebilmek için genç kızlar ile ses ve yorumlarıyla müzikte kendilerini denemek isteyen gençler hayli heyecan yaşar ve yaşatırlar. 

Amasra Yağlı Direk Şenlikleri

 

Şenlik; ülkemizde her yıl 1 Temmuz’da kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Günü kutlamaları içerisinde düzenlenmektedir. Yöre insanının, deniz ve eğlence tutkularını bir arada sunan ve yaşamının yansıması olan Şenlikte; Amasralılara olduğu kadar Misafirlere ve yarışçılara da coşkulu ve zevkli bir gün yaşatan Yağlıdirek Yarışları, Deniz Motoru-Tekne Yarışları, Ördek Yarışları gibi çeşitli etkinlikler sergilenmektedir.

 

Gazi Günü

 

Gazi günü; Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından görevlendirilen Bolu Milletvekili Cevat Abbas Bey’in Milli Tarihimiz konusunda Bartın’da verdiği konferansın günüdür. 07 Nisan 1931 tarihinde Bartın’a gelen Cevat Abbas Bey’in 8 Nisan akşamı verdiği konferans, ilgiyle izlenir ve büyük coşku uyandırır. Bu ortamda, Bartın’lı Doktor Cevdet Bey’in 8 Nisan tarihinin Bartın’da Gazi Günü olarak kutlanmasının Gazi Hazretlerine arz edilmesi teklifi şiddetli alkışlarla desteklenir. Cevat Abbas Bey, konuyu arz edeceğini ve sonucunu da bizzat bildireceğini söyler. Daha sonra Cevat Abbas Bey, Gazi Hazretlerinin 8 Nisan tarihinin Bartın’da Gazi günü olarak kutlanmasını memnuniyet ve teşekkürle karşıladığını, ayrıca, Gazi Hazretleri de duygularını bir telgrafla Bartınlılara bildirir.

Atatürk İlke ve İnkılaplarını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla ilki, 8 Nisan 1932 tarihinde çeşitli etkinliklerle kutlanan ve büyük coşku uyandıran Gazi Günü kutlamaları, 1940 yılına kadar aralıksız sürdürülmüş, 40 yıllık bir aradan sonra 1982 yılında yeniden başlanmıştır.

 Amasra Fetih Günü

 

1460 yılının Ekim ayında Fatih Sultan Mehmet tarafından savaşsız olarak Osmanlı topraklarına katılan Amasra; geçmişten günümüze, tarihi, kültürel ve doğal değerleri açısından en eski turizm beldelerimizden birisidir. Amasra’nın bu tarih ve kültürel yapısını anımsatmak ve eğlenceyle birlikte kentin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla her yıl turistlerin yoğun olduğu 30 Ağustos’ta düzenlenen ‘Amasra Fetih Günü’ şenliğinde; Amasra’nın kuşatılması ve kentin anahtarının savaşsız teslimi sırasında geçen olayların canlandırılması, halk oyunları ve çeşitli gösteriler sunulmaktadır.”

 

“Burma ve Cemal oyunları”

 

‘Burma ve Cemal’ İlimizin yöresel oynanan oyunları olarak dikkat çekiyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün sitesinde sözkonusu oyunlar şu şekilde anlattı:

“Konak Çıkarma yemeğinden sonra hazırlıklara başlanan eğlence Cemal oyunudur. Bu oyunu kaçırmak istemeyen konuklar köyde konaklayabilirler. Cemal oyunu; birlikte yenecek olan yemeğin toplanması ve bu sıradaki gösteriler ile Burma oyunundan oluşmaktadır. Oyunu izleyen veya yer alan gençlerin, oyun içerisinde gösterdikleri ustalığın, uyumun, mizahın ve aralarındaki dostluğun sergilendiği eğlencelik bir oyundur. Bir yandan evlerin önünde gösteriler yapılırken bir yandan da yemekler toplanır. Gösterilerde müzik, türkü, ilahi ve oyunlardaki hünerler sergilenir. Bütün evler dolaşıldığında, hava şartlarına göre açık hava veya köy odasındaki sofralar kurulur, yer sofrasında topluca yenilen yemekten sonra Burma oyunu başlar. Gençler, yerde bağdaş kurarak halka şeklinde, sıkça ve elleri arkalarında saklı olarak oturmakta, birisinin elinde de her iki ucuna düğüm atılmış eşarp veya atkıdan bir ‘Burma’ bulunmaktadır. Grup arasından seçilen ‘Ebe’ kendisine vurulduktan sonra el değiştirerek saklanan Burma’nın kimde olduğunu bulacaktır. Gruptaki herkesin elleri arkada, sanki Burma kendisindeymiş gibi davrandığından, Burmanın kimde olduğunu bulmak hayli zordur. Ebe, Burma’yı ararken her sırtını dönüşte yeniden bir acıyla kıvranır. Burma bulunana kadar dövülme işi sürecek, yakalatan Ebe olacak, bu kez yeni Ebe dövülecektir. Zaman hayli ilerleyince, sıra ebe olup dövülenlerin acısını dindirmeye, yani aralarındaki dostluğun sergilenmesine gelir. Çeşitli enstrümanlarla çalınan müzik ve türküler eşliğindeki eğlenceyle oyun sona erer. Saat: 02.00/03.00’dür, artık uyku zamanıdır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri