Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > İl Kültür Konseyi etkinlikleri sürüyor
İl Kültür Konseyi etkinlikleri sürüyor

İl Kültür Konseyi etkinlikleri sürüyor

13.03.2018 14:25 12 14 16 18 yazdır
Büyük projelerle adından söz ettirmesi beklenen Bartın Kültür Konseyi, Bartın’da köklü bir sözlü gelenek olan “mani atma” geleneğini yaşatmak, genç nesillere aktarmak amacıyla bir mani gecesi buluşması planlıyor.Bartın’da kültürel kalkınmayı temin etmek üzere, yerel düzeyde tüm kültür ve sanat paydaşlarının bir araya gelerek sürdürülebilir kalkınma politikaları üretebilecekleri, bir yerel kültür yönetimi modeli olarak kurulan “Bartın İl Kültür Konseyi” etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor.

Bartın İl Kültür Konseyi’nin kuruluşu ve etkinlikleri hakkında bilgiler veren Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, şunları söyledi:


Kültür ve Turizm Bakanlığınca, millî kültür politikamıza yön vermek amacıyla 2017 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen III. Millî Kültür Şûrası neticesinde alınan kararlarının hayata geçirilmesine yönelik bir eylem planı hazırlanmıştır. Hedef eylem planı dâhilinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda şehrimizde kültürel kalkınmayı temin etmek üzere, yerel düzeyde tüm kültür ve sanat paydaşlarının bir araya gelerek sürdürülebilir kalkınma politikaları üretebilecekleri, bir yerel kültür yönetimi modeli olarak ‘Bartın İl Kültür Konseyi’ kurulmuştur. Şehrimizde tüm kültür ve sanat aktörlerini bir arada buluşturan Bartın İl Kültür Konseyince III. Millî Kültür Şûrası Kararları doğrultusunda, kültürel hayatın gelişmesi ve hafızanın güçlendirilmesine yönelik şehir odaklı kültür sanat etkinliklerini içeren ‘2018 Yılı Eylem Planı’ hazırlanmış olup, plan kapsamında Valilik Makamının onayı ile çeşitli etkinlikler hayata geçirilecektir.
“Büyüklere Masallar ve Gölge Oyunu” büyük beğeni topladı


2018 yılı etkinliklerinin ilki 1 Mart 2018 tarihinde Fatma Hanım Konağı’nda ‘Büyüklere Masallar ve Gölge Oyunu’ adı ile gerçekleştirilmiştir. Masal sevenleri bir arada buluşturan gecemizde Yerel Araştırmacı ve yazar Servet Çınçın tarafından anlatılan Bartın tarihi ve kültüründen kesitler sunan, yer yer manilerle zenginleştirdiği masal büyük beğeni toplamıştır. Masal dinletisinin öncesinde ‘Hayali Saraç Emin’ mahlası ile tanınan Kültür ve Turizm Bakanlığı Karagöz Ustası Emin Şenyer tarafından ‘Karagöz’ün Düğünü’ adlı gösteri masal gecemize renk katmıştır.


Gençlerin şehrimizi yakından tanıması amaçlanıyor


2018 yılı etkinliklerinin ikincisinde 7 Mart 2018 tarihinde saat 10.30’da Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonunda Araştırmacı-Yazar Erkan Aşçıoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Kurtuluş Savaşında Bartın-Bartın Tarihi ve Kültürü’ konulu söyleşi ve ‘Kültür ve Medeniyet’ konulu söyleşi ile öğrencilerle buluştu. Yerel kültür araştırmacıları ve lise öğrencilerini buluşturan söyleşiyle gençlerimizin yaşadıkları şehri daha yakından tanımalarını sağlamak amaçlanmaktadır.”
Etkinlikler tüm hızıyla devam edecek


2018 yılı etkinliklerinin tüm hızıyla devam edeceğini belirten Dursun, “Mart ve Nisan aylarında lise ve üniversite öğrencilerine yönelik gençlerimizin yaşadıkları şehri yakından tanımalarını sağlayacak söyleşiler; Nisan ayında şiir gecesi; Mayıs ayında Hıdırellez etkinliği; Ekim ayında Aşık Veysel Anma Gecesi planlanmaktadır. Masal gecesinin devamı niteliğinde Bartın’da köklü bir sözlü gelenek olan ‘mani atma’ geleneğini yaşatmak, genç nesillere aktarmak amacıyla bir mani gecesi buluşması da planlanan etkinlikler arasındadır.” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri