Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > İl Kültür Konseyi etkinlikleri devam ediyor
İl Kültür Konseyi etkinlikleri devam ediyor

İl Kültür Konseyi etkinlikleri devam ediyor

11.04.2018 15:10 12 14 16 18 yazdır
İl Kültür Konseyi 2018 yılı etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Necdet Sakaoğlu’nun onur konuğu olarak katılacağı ‘Basileia Amastris’ten Çeşm-i Cihan’a Eski Çağlardan Cumhuriyet Dönemine Bartın Kültür Tarihi Üzerine’ adlı söyleşide Yerel Araştırmacı Erkan Aşçıoğlu, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Bartın Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Hasan Hüseyin Gümüş, Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, Dr. Şahin Yıldırım 24 Nisan Salı günü saat 14.00’da Bartın Kültür ve Tarihine dair sunumlarıyla Bartın Üniversitesi öğrencileriyle buluşacak.
İl Kültür Konseyi etkinlikleri ile ilgili bir açıklama yapan Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuar Dursun, “Kültür ve Turizm Bakanlığınca, millî kültür politikamıza yön vermek amacıyla 2017 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen III. Millî Kültür Şûrası neticesinde alınan kararlarının hayata geçirilmesine yönelik bir eylem planı hazırlanmıştır. Hedef eylem planı dâhilinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda şehrimizde kültürel kalkınmayı temin etmek üzere, yerel düzeyde tüm kültür ve sanat paydaşlarının bir araya gelerek sürdürülebilir kalkınma politikaları üretebilecekleri, bir yerel kültür yönetimi modeli olarak ‘Bartın İl Kültür Konseyi’ kurulmuştur.  Şehrimizde tüm kültür ve sanat aktörlerini bir arada buluşturanBartın İl Kültür Konseyince III. Millî Kültür Şûrası Kararları doğrultusunda, kültürel hayatın gelişmesi ve hafızanın güçlendirilmesine yönelik şehir odaklı kültür sanat etkinliklerini içeren ‘2018 Yılı Eylem Planı’ hazırlanmış olup, plan kapsamında Valilik Makamının onayı ile çeşitli etkinlikler hayata geçirilecektir.” dedi.
Birçok söyleşi yapıldı

 

2018 yılı programı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden de bahseden Dursun, “2018 yılı etkinliklerinin ilki 1 Mart 2018 tarihinde Fatma Hanım Konağı’nda ‘Büyüklere Masallar ve Gölge Oyunu’ adı ile gerçekleştirilmiştir. Masal sevenleri bir arada buluşturan gecemizde Yerel Araştırmacı ve yazar Servet Çınçın tarafından anlatılan Bartın tarihi ve kültüründen kesitler sunan, yer yer manilerle zenginleştirdiği masal büyük beğeni toplamıştır. Masal dinletisinin öncesinde ‘Hayali Saraç Emin’ mahlası ile tanınan Kültür ve Turizm Bakanlığı Karagöz Ustası Emin Şenyer tarafından ‘Karagöz’ün Düğünü’ adlı gösteri masal gecemize renk katmıştır. Eylem Planı kapsamında gençlerimizin yaşadıkları kenti yakından tanımalarını sağlayacak söyleşiler gerçekleştirilmektedir. Yerel kültür araştırmacıları ile lise öğrencilerini buluşturan söyleşiler Güzel Sanatlar Lisesi, Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi ve Bartın Kültür Merkezinde Mehmet Akif Ersoy Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi, Turgut Işık Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı-Yazar Erkan Aşçıoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Kurtuluş Savaşında Bartın-Bartın Tarihi ve Kültürü’ konulu söyleşi ve tarafımca gerçekleştirilen ‘Kültür ve Medeniyet’ konulu söyleşi ile lise öğrencileri Bartın tarihini daha yakından tanıma fırsatı bulmuşlardır.” ifadelerini kullandı.
Âşık Veysel anılacak


2018 yılı etkinlikleri tüm hızıyla devam edeceğini belirten Dursun, Basileia Amastris’ten Çeşm-i Cihan’a Eski Çağlardan Cumhuriyet Dönemine Bartın Kültür Tarihi Üzerine’ adlı söyleşiyle 24 Nisan Salı günü saat 14.00’da Bartın Üniversitesi öğrencileriyle buluşacaklarını ifade ederek “Necdet Sakaoğlu’nun onur konuğu olarak katılacağı ‘Basileia Amastris’ten Çeşm-i Cihan’a Eski Çağlardan Cumhuriyet Dönemine Bartın Kültür Tarihi Üzerine’ adlı söyleşide Yerel araştırmacı Erkan Aşçıoğlu, Bartın Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Hasan Hüseyin Gümüş, Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, Dr. Şahin Yıldırım 24 Nisan Salı günü saat 14.00’da Bartın Kültür ve Tarihine dair sunumlarıyla Bartın Üniversitesi öğrencileriyle buluşacağız. Nisan ayında şiir gecesi; Mayıs ayında Hıdırellez etkinliği; Ekim ayında Aşık Veysel Anma Gecesi planlanmaktadır. Masal gecesinin devamı niteliğinde Bartın’da köklü bir sözlü gelenek olan ‘mani atma’ geleneğini yaşatmak, genç nesillere aktarmak amacıyla bir mani gecesi buluşması da planlanan etkinlikler arasındadır.” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri