Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > İhalesi 8 Kasım'da!

İhalesi 8 Kasım'da!

01.11.2017 09:30 12 14 16 18 yazdır
"Güzelcehisar Bazalt Sütunları Tabiat Anıtı" yapım işi ihalesi, 8 Kasım Çarşamba günü saat 10.00'da Bartın Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'nde yapılacak.
İhalesi 8 Kasım'da!

İNilay Meryem ÇÖMLEK

"Güzelcehisar Bazalt Sütunları Tabiat Anıtı" Yönetim Planı Yapılması İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19'uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek. İhale 8 Kasım Çarşamba günü saat 10.00'da Bartın Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 12 Ağustos'taki Bartın ziyaretinde korunan alan olarak "Tabiat Anıtı" ilan edilen turizm merkezi olacak.

Güzelcehisar Köyü sahilinde bulunan, 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen, Bartın, bölge ve ülkemiz için önemli bir turizm alanına olacak "Güzelcehisar Bazalt Sütunları Tabiat Anıtı" Yönetim Planı Yapılması İşi 8 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 10.00'da açık ihale usulünce ihale edilecek.


Lav sütunları nasıl oluştu?


Peki Güzelcehisar'daki 80 milyon yıllık lav sütunlarının özelliği ne ve nasıl oluştu?

Tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar, Bartın'a 17 kilometre uzaklıkta. Güzelcehisar'ı 80 milyon yıllık lav sütunları daha da anlamlı hale getirmiş. Lav sütunları şu şekilde gelişmekte. Bugün bilinen Karadeniz dağ kuşağı, günümüzden 80 milyon yıl önce volkanların yer aldığı bir yay şeklinde idi. Bölge derin bir vaziyette Tetis Okyanusu ile kaplıydı. Anılan okyanus tabanının kuzey yönünde dalıp batması, her iki tabanın yerin derinliklerinde eriyip yüzeye çıkması sonucunda, Bulgaristan sınırında başlayıp Gürcistan'a kadar varan bir alanda, volkanlar serisine sebep olmuştur. Volkanlardan akan lavlar soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşürken, soğuma ve katılaşmanın doğal sonucu olarak büzülmüştür. İşte bu büzülme kayada gerilim yaratmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak çatlaklar meydana gelmiş ve bu çatlaklar giderek büyümüştür. Altıgen, beşgen ya da dörtgen biçimli bir yapıya dönüşen bu düzgün geometrik yapıya Lav Sütunu adı verilmektedir.


Ender gelişmiş doğal oluşumları


Güzelcehisar lav sütunlarının çapları 50-100 santim olup, boyları 30 metrenin üzerindedir. Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmişlerdir.  Türkiye'de Jeolojik Miras Envanteri Önerileri içeresinde bulunan Güzelcehisar lav anıtları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarındandır. Kaliforniya'daki Devil's Postpile doğal anıtı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.


Bartın'daki diğer doğal sit alanları nereler?

 

Bartın sınırları içerisinde koruma altına alınan alanlar ise Güzelcehisar Burnu Kıyı Bandı 1.Derece Doğal Sit Alanı, Ulus İlçesi Ulukaya Köyü Şelalesi 1.Derece Doğal Sit Alanı, Göçkündemirci Köyü Kıyı Şeridi, Amasra Bozköyü Kıyı Şeridi 1.Derece Doğal Sit Alanı, Amasra Çakrazşeyhler Köyü Kıyı Şeridi 2.Derece Doğal Sit Alanı, Çakrazboz Köyü, Gürcüoluk Mağarası 1.Derece Doğal Sit Alanı, Kurucaşile İlçesi, Tekkeönü Köyü Tekkeönü Kalesi 1.Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Bartın Irmağı 1.Derece Doğal Sit Alanı, Amasra İlçesi İnceğez Köyü Mağarası, Amasra İlçesi Tavşan Adası 1.Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Amasra İlçesi Kuşna Kayalıkları 1.Derece Doğal Sit Alanı, Amasra İlçesi Poseidon Mabedi 1.Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Bartın- Karabük karayolu üzerindeki ağaç sıraları 1. Derece Doğal Sit Alanı, Bartın-Amasra Karayolunun kuzeyinde bulunan alan ve Ulus İlçesi Hasandede Türbesi çevresi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri