Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EĞİTİM > İhale kesinleşti, yapımı başlıyor!

İhale kesinleşti, yapımı başlıyor!

13.03.2018 09:33 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü'nde yapılacak olan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait bin kişilik öğrenci yurdunun ihalesi kesinleşti. Yapımına kısa sürede başlanacak olan yurt inşaatı 1,5 yılda tamamlanacak.
İhale kesinleşti, yapımı başlıyor!

 

İhalesi 11 Aralık 2017’de gerçekleştirilen Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü içerisinde inşa edilecek olan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait bin kişilik öğrenci yurdu için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan inşaat 1,5 yılda tamamlanacak ve yurt 2019-2020 öğretim döneminde hizmete girecek.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Üniversitesi’nin Yazıcılar Kampüsü içerisinde Yurtkur’a tahsis edilen 50 dönümlük arsa üzerinde inşa edilecek olan bin kişilik öğrenci yurdunun yapım ihalesinin 11 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildiğini bildirdi. Konuya ilişkin açıklamasında, ihale sürecinin kesinleşerek yüklenici firma ile sözleşmenin imzalandığını belirten Tunç, proje kapsamında 2 adet yurt binası, 1 adet yönetim binası ve 1 adet giriş kontrol binası ile alt yapı ve çevre düzenlemesinin yapılacağını ve ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından 1,5 yılda tamamlanacağını kaydetti.

 

36,3 milyon liraya malolacak

 

Milletvekili Tunç, yaklaşık maliyeti 45,5 milyon lira olan bin kişilik öğrenci yurdunun, 36,3 milyon liraya ihale edildiğini belirterek, yapım süresinin 12 Ekim 2019 tarihinde tamamlanacağını söyledi.

 

KYK’nın kapasitesi 5 bin 829’a çıkacak

 

Milletvekili Tunç, halihazırda Bartın’da Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nun yatak kapasitesinin 2 bin 329 olduğunu KYK ile protokol çerçevesinde inşaatı devam eden 2 bin 500 kişilik öğrenci yurdunun önümüzdeki eğitim-öğretim yılında tamamlanarak yurt kapasitesinin 4 bin 829’a yükseleceğini, Üniversite kampüs alanında inşa edilecek olan yeni bin kişilik yurt ile birlikte kapasitenin 5 bin 829’a yükseleceğini söyledi. Milletvekili Tunç, ayrıca 750 kişilik öğrenci yurdunun da proje çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.
Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesi’nin her geçen gün büyüdüğünü, yeni kampüs alanındaki fakülte ve diğer sosyal tesis binalarının inşaatlarının yapım sürecinin devam ettiğini, Kütüphane binası, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binalarının da tamamlanmak üzere olduğunu, Öğrenci yaşam merkezi ve Rektörlük binasının da inşaatlarının başladığını belirtti. Tunç, gelişen ve sürekli öğrenci sayısı artan Bartın Üniversitesi öğrencilerinin barınma ihtiyacına önem verdiklerini belirterek, yeni inşa edilecek olan yurtlarla birlikte bu ihtiyacın giderilmiş olacağını söyledi. 

Bartın’da 10 bine yakın öğrenciye öğrenim kredisi

 

Milletvekili Tunç, geçen yıl 2016’da Bartın’da yükseköğrenim gören 5 bin 190 öğrenciye öğrenim kredisi, bin 665 öğrenciye burs olmak üzere toplam 6 bin 855 öğrenciye öğrenim desteği verdiklerini, 2017 yılında ise bu rakamın 10 bine yaklaştığını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri