Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Hocalı Katliamı konuşuldu
Hocalı Katliamı konuşuldu

Hocalı Katliamı konuşuldu

28.02.2018 15:16 12 14 16 18 yazdır
Üniversitemiz Tarih Kulübü tarafından “Öğrencilerin Gözünden 26. Yıl Dönümünde Hocalı Katliamı” konulu bir panel gerçekleştirildi


Kutlubey Kampüsü'nde düzenlenen panele Rektör Yardımcı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal, Hocalı Katliamı’nın sadece Azerbaycan halkı için değil aynı zamanda insanlık için büyük bir hüzün olduğunu belirtti. Ünal, özetle şunları söyledi:
“26 Şubat 1992’de Hocalı kasabasında yaşananlar insanlık tarihi için büyük bir kara lekedir. Bundan 26 yıl önce Ermeni güçleri son derece organize bir şekilde Hocalı kasabasını kuşatmış ve aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 613 Azerbaycanlıyı hunharca katletmiştir. Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildir elbette. Cesetlerin üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Ne yazık ki bu katliamın sorumlularına henüz cezai bir yaptırım uygulanmamıştır. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarının bir nebzede dinmesi için bu sorumluların bir an önce hak ettikleri cezayı almaları gerekmektedir.”

Açılış konuşmasının ardından Üniversitemiz Tarih Bölümü öğrencileri İbrahim Aydın, Ebru Demir ve Fatih Huy, Hocalı Katliamı öncesi ve sonrasında yaşananlara dair bilgiler verdi.

Panelin ardından Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Resul Fettahov ve Doç. Dr. Hangardas Askerov ‘Anılarda Hocalı Katliamının İzleri’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Fettahov: “Zafer, Türklerin olacaktır”

 

Hocalı katliamından duyduğu derin üzüntüyü belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Resul Fettahov, yıllar geçse bile Hocalı kasabasında yaşananların asla unutulmayacağını söyledi. Fettahov, “Unutmak, yaşanan onca acıya ve ıstıraba göz yummaktır. Bundan 26 yıl önce yaşananların acısını ilk günkü gibi hissediyorum. Bu anma törenine gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere minnettarım. Dili bir, dini bir iki devlet olarak acımız da birdir. Buna yürekten inanıyorum ki bizi ayırmaya çalışanlar hedeflerine ulaşamayacaklardır. Zafer Türklerin olacaktır” diye konuştu.

Fettahov’un ardından konuşan Doç. Dr. Hangardas Askerov de, Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihten gelen dostluğunun ilelebet devam etmesi gerektiğini, ayrıca Türk Dünyası arasında kurulacak köprüler sayesinde Hocalı Katliamı gibi olayların önüne geçme şansının artacağını belirtti.
Panelin sonunda konuşmacılara teşekkür belgelerini veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı tüm konuşmacı ve dinleyicilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri