Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > TURİZM > "Her şey yolunda"

"Her şey yolunda"

24.11.2017 16:17 12 14 16 18 yazdır
Bakan Eroğlu, Güzelcehisar'daki 850 metrelik platformla ilgili soruya "Turistlerin bu lav sütunlarını görmesi ve seyretmesi için dar bir yürüyüş yolu yapılıyor. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış." yanıtını verdi.Bartın'ı n tabiat turizmine açılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Bakan Eroğlu, Güzelcehisar'daki 850 metrelik platformla ilgili soruya "Turistlerin bu lav sütunlarını görmesi ve seyretmesi için dar bir yürüyüş yolu yapılıyor. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış." yanıtını verdi.


Bartın'ı tabiat turizmine açmamız lazım


"Bartın'ı tabiat turizmine açmamız lazım. Şuanda zengin turistler Karadeniz'e tabiat turizmi için geldiklerinde kalacak yer bulamıyor. Günümüzde deniz turizminden tabiat turizmine doğru bir dönüş ve bu bakımdan biz de istiyoruz ki Bartın da bundan istifade etsin. Bizler bu konuda her türlü desteği vermeye de hazırız." diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Güzelcehisar'daki çalışmalarla ilgili olarak kendisine yöneltilen soruya şöyle yanıtladı:

"Buradaki çalışmalardan bilgimiz var. Koruma alanı dışında. Biz burayı anıt ve tabiat alanı olarak sonradan ilan ettik. Ama burası sit alanı ve normalde burada bir yürüyüş yolu yapılıyor. Üzeri de tamamen ahşapla kaplanacak. Bir bunun farkındayız ama buraya ulaşım için bu da şart. Turistlerin bu lav sütunlarını görmesi ve seyretmesi için dar bir yürüyüş yolu yapılıyor. Ayrıca bunun imar planı yapılmış ve uygun. Bunun yanında sit alanları bize ait değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Anıtlar Kurulu'ndan da izin alınmış. Burada başka bir sorunlar var sanırım ama turizm açısından da bu şarttır. Çünkü insanların oraya rahatça ulaşması lazım. Bu bütün dünyada yapılıyor. Buradaki çalışmaya da baktım gayet zarif yapılmış, tabiatla uyumlu ahşapla kaplanacak. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış.


"Merak etmeyin burayı koruyacağız"


Biliyorsunuz ki burasını biz Tabiat Parkı ve Anıt Alan ilan ettik. Doğa Koruma, Milli Parklar Müdürlerimiz de burada bir çalışma yapıyorlar ve maksat da tamamen burayı korumaktır. İlgili Müdürlüklerimiz burayı koruyorlar ve korumakla da mükellefler. Burası için bir talimat verdim ve koruma planını hazırlayacaklar ve bu koruma planına uygun yapılacak. Çünkü daha önce koruma planı yoktu ve biz bunu bir öncesi ziyaretimizde ilan ettik. Merak etmeyin burayı koruyacağız ve sadece korumakla da kalmayacağız, bütün dünyaya burayı tanıtacağız.         

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri