Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Hattat Holding: “İşçilerimize borcumuz yok”

Hattat Holding: “İşçilerimize borcumuz yok”

07.06.2018 14:47 12 14 16 18 yazdır
Hattat Holding Enerji Grubu Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi, Hattat Holding Kurumsal İletişim Sorumlusu Mustafa Yavuz ile birlikte dün Amasra Tarlaağzı’nda bulunan idari binada bir basın toplantısı düzenledi.
Hattat Holding: “İşçilerimize borcumuz yok”


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Hattat Holding Enerji Grubu Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi, “Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. olarak işçilerimize borcumuz bulunmamaktadır.” dedi. Bazı siyasilerin Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ı arayarak ‘yalancılık ve sahtekarlıkla’ suçladığını söyleyen Börekçi, “Bazı siyasiler Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Hattat’ı arayarak ‘yalancılık ve sahtekârlıkla’ suçlamıştır. Bölgedeki siyasilerin projenin yanında olması gerekirken, adeta projeye engel olmaya çalışan grupların oyununa gelerek kullanılan bu ifadeler kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Hattat Holding Enerji Grubu Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi, Hattat Holding Kurumsal İletişim Sorumlusu Mustafa Yavuz ile birlikte dün Amasra Tarlaağzı’nda bulunan idari binada bir basın toplantısı düzenledi. Son günlerde bünyesindeki taşeron firmalarda yaşanan işçi çıkarma ve maaşların geç ödenmesi gibi sorunlarla gündemden düşmeyen Hattat Holding adına bir basın açıklaması yapan Enerji Grubu Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi, işçilerine herhangi bir borçlarının olmadığını belirtti.
“Türlü zorluklarla karşılaşmaktayız”


Yaşanan bu sorunlardan dolayı bazı siyasilerin Mehmet Hattat’ı arayarak ‘yalancılık ve sahtekarlıkla’ suçladığına dikkat çeken Börekçi, şöyle konuştu:

“Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş olarak Türkiye’nin en büyük madencilik ve enerji projesini sürdürmekteyiz. Ülkemizin enerjide yaşanan dışa bağımlılığını azaltacak bu proje ile ülke ekonomisine cari açığı azaltarak katkı ve bölgeye istihdam sağlamaktayız. Bu bağlamda yapılan 420 milyon Euro’luk yatırım ile taşkömürü çıkarma aşamasına kısa bir süre sonra geleceğiz. Hal böyleyken, bu meşakkatli yolda türlü zorluklarla karşılaşmaktayız. Bazı densizlerin ve provokatörlerin işçilerimizi kışkırtmasıyla; şirketimizin işçilere karşı yükümlülüklerini yerine getirmiyormuş havası yaratılarak kamuoyunu yanlış bilgilendirilmektedir. Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. olarak işçilerimize borcumuz bulunmamaktadır.


“Hattat’ı yalancılık ve sahtekarlıkla suçladılar”


Şirketimize karşı tüm bu olumsuzluklar oluşturulurken üzülerek belirtiriz ki, bazı siyasiler de bu densizlerin oyununa gelerek Yönetim kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Hattat’ı arayarak ‘yalancılık ve sahtekârlıkla’ suçlamıştır. Holding bünyesinde 5 bin kişiye iş imkanı veren ülkemizin saygın işadamlarından Sayın Mehmet Hattat’ın bölgedeki siyasiler tarafından desteklenmesi gerekirken böyle ağır hakaretlere maruz kalmasını esefle karşılamaktayız.


“Kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz”


İş hayatı boyunca ülkesinin menfaatleri doğrultusunda çalışan, devlet ve hükümet politikası olan yerli enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılması yatırımlarının baş aktörlerinden biri olan projenin yaratıcısı ve finansörü Sayın Mehmet Hattat’ı bölge siyasileri tarafından desteklenmesi gerekirken böyle tutumlar takınılması bizleri üzmüştür. Bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın takdir ettiği ve önem verdiği bu projede bölgedeki siyasilerin projenin yanında olması gerekirken, adeta projeye engel olmaya çalışan grupların oyununa gelerek kullanılan bu ifadeler kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyoruz.


Milletvekili Adaylarına -800’de iftar çağrısı


Son olarak, Bartın Ak Parti Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç, Bartın Ak Parti Milletvekili Adayı Yaşar Arslan, Bartın CHP Adayı Aysu Bankoğlu ve Fahri Özsoy’u yeni gelişmeleri yerinde görmek üzere tesislerimize bekler, hem çalışan arkadaşlarımızla sohbet etmeye hem de yerin 800 metre altında madenci arkadaşlarımızla iftar yapmaya davet ediyoruz.”Sert: “İşçiler maaşlarını alıyor”


GMİS Amasra Şube Teşkilat Sekreteri Nazmi Sert de birkaç günlük aksamalar olsa da işçilerin maaşlarını aldıklarını ifade ederek “Özel sektörde tabi ki ister istemez sıkıntı olsa bile aşılmayacak sıkıntılar değildir. Şu bir gerçek ki bu şirkette üretim olmuyor. Hazırlık aşamasında 12 yıldır bu şirkette işçiye maaş veriliyor. Allah’a şükür 3-5 gün maaş sıkıntısı olsa bile işçiler maaşlarını alıyor.” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri