Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > TURİZM > Güzelcehisar Lav Sütunları Tanıtım Tabelaları Yerleştirildi
Güzelcehisar Lav Sütunları Tanıtım Tabelaları Yerleştirildi

Güzelcehisar Lav Sütunları Tanıtım Tabelaları Yerleştirildi

08.08.2018 12:04 12 14 16 18 yazdır
80 milyon yıllık Güzelcehisar lav sütunları için tanıtım çalışmaları sürüyor.


 

Mustafa Ahmet Oktay

 

 Bu çalışmalar kapsamında İnkumu ve Güzelcehisar yolu üzerindeki bazı noktalara dev tabelalar yerleştirildi. Çalışmalarla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, “Güzelliği ile herkesi büyüleyen, Türkiye’de tek olan 80 milyon yıllık Güzelcehisar Lav Sütunlarının tanıtım tabelalarını hazırlayıp yerine taktık. Bartın’ımıza hayırlı olsun.” dedi.

 

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bartın’da ve Türkiye’de tek olan 80 milyon yıllık Bartın Güzelcehisar Lav Sütunlarıyla ilgili tanıtım çalışmalarını devam ettiriyor. Bartın’a gelen birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmek ve lav sütunlarını gidip görmelerini sağlamak amacıyla İnkumu ve Güzelcehisar yolu üzerinde birçok noktaya dev tabelalar dikildi. 

“İlgi odağı olacak”


Güzelcehisar Lav Sütunları hakkında detaylı bilgiler veren İl Müdürü Fuat Dursun,  “Söz sahillerden açılmışken Güzelcehisar'ın bir başka yönünden bahsetmeden edemezdik. Evet. Tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar, Bartın’a 17 km uzaklıktadır. Güzelcehisar'ı 80 milyon yıllık Lav Sütunları daha da anlamlı hale getirmiştir. Lav sütunları şu şekilde gelişmektedir. Bugün bilinen Karadeniz dağ kuşağı, günümüzden 80 milyon yıl önce volkanların yer aldığı bir yay şeklinde idi. Bölge derin bir vaziyette Tetis Okyanusu ile kaplıydı. Anılan okyanus tabanının kuzey yönünde dalıp batması, her iki tabanın yerin derinliklerinde eriyip yüzeye çıkması sonucunda, Bulgaristan sınırında başlayıp Gürcistan’a kadar varan bir alanda, volkanlar serisine sebep olmuştur. Volkanlardan akan lavlar soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşürken, soğuma ve katılaşmanın doğal sonucu olarak büzülmüştür. İşte bu büzülme kayada gerilim yaratmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak çatlaklar meydana gelmiş ve bu çatlaklar giderek büyümüştür. Altıgen, beşgen ya da dörtgen biçimli bir yapıya dönüşen bu düzgün geometrik yapıya Lav Sütunu adı verilmektedir. Güzelcehisar lav sütunlarının çapları 50-100 cm olup, boyları 30 metrenin üzerindedir.  Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmişlerdir. Türkiye’de Jeolojik Miras Envanteri Önerileri içeresinde bulunan Güzelcehisar lav anıtları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarındandır. Kaliforniya'daki Devil's Postpile doğal anıtı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Önümüzdeki yıllarda Güzelcehisar, iyi bir tanıtımla hem doğa kaşiflerinin, hem de güneş, kum, deniz turizmini sevenlerin ilgi odağı olacaktır.” diye konuştu.  

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri