Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Güzelcehisar itirazı!
Güzelcehisar itirazı!

Güzelcehisar itirazı!

12.09.2018 16:17 12 14 16 18 yazdır
bin 300 bireysel dilekçe ile, Bartın ili Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi Sahil Kesimi 1/1000 ölçekli 30 Ekim 2017 tasdik tarihli “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı”nın iadesinin ve iptali için başvuruda bulunuldu.


EREN SARIKAYA

Güzelcehisar köylüleri, Bartın KESK Şubeler Platformu, Bartın Halkevi ile Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği, bin 300 bireysel dilekçe ile, Bartın ili Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi Sahil Kesimi 1/1000 ölçekli 30 Ekim 2017 tasdik tarihli “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı”nın iadesinin ve iptalinin gereği için, Bartın İl Özel İdaresi’ne itiraz başvurusunda bulundu.

 

“İsraf ve akıl almaz bir proje”

 

Yapılan itiraza ilişkin olarak açıklama, itirazı yapan tüm kişi ve sivil toplum kuruluşları adına Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora tarafından yapıldı. Güzelcehisar Köyü’nde, 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesiyle kaya haline dönüşen bazalt sütunlarının Türkiye’nin 112. Tabiat Anıtı olarak ilan edildiğini anımsatarak açıklamasına başlayan Bora, zengin biyo çeşitliliğe sahip sütunların bulunduğu 143 dekarlık alanda kestane, ıhlamur, akçaağaç, defne, gürgen, mersin, kum zambağı, eğrelti otu gibi yüzlerce orman altı bitkisinin yer aldığını söyledi. Bora, “Yeryüzü harikası bir kıyı bölgemiz ve nadide bir koyun olduğu Güzelcehisar sahili kamu israfı bir yatırım ve akıl almaz bir proje ile karşı karşıya bırakılmıştır” dedi.
Projenin ölçeksiz ve detaysız olduğunun savunulduğu açıklamada Bora, projenin ekosisteme ve kıyılarımıza telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini defalarca kamuoyuna duyurmaya çalıştıklarını belirtirken şunları söyledi:

SİT alanına zarar veriyor

 

“3 bin yıllık tarihi geçmişiyle eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Bartın geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kenttir. Dolayısıyla bu değerleri taşıyan ilimizin eşsiz doğal güzelliğe sahip en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar 1. Derece Doğal Sit Alanı’na zarar veren imar planı iptal edilmelidir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, Bartın İl Encümeninin 30.10.2017 tarih ve 272 Sayılı Kararı ile kabul edilen;  ‘Bartın ili Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi Sahil Kesimi 1/1000 ölçekli 30.10.2017 tasdik tarihli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’na ilişkin yaklaşık bin 300 bireysel dilekçe ile söz konusu imar planının iadesinin ve iptalinin gereği için, Bartın İl Özel İdaresi’ne itiraz dilekçelerimizi teslim ettik. 

“Habersiz kazık çakıldı”

 

Uygulanan projenin aksaklıklarını ve yöre halkının mağduriyetini Güzelcehisar’da köylüler ve kurum temsilcileriyle birlikte dile getirdik, basına ve kamuoyuna duyurduk. Bartın Valisi ve Özel İdare temsilcileriyle Güzelcehisar köylüsünün mağduriyetleri görüşüldü. Köylülerin tapulu arazilerine devlet yetkilileri tarafından kazık çakıldı, köylülere haber bile verilmedi. 

Mahkeme keşif yapacak

 

Özel İdare yetkilileriyle bu durum görüşüldüğünde Güzelcehisar köylüleri ile görüşmedikleri gibi sağlıklı bir insan davranışından uzak saygısız ve düzeysiz davranışlar sergilediler.

Tüm bu gelişmeler ışığında Güzelcehisar köylüleri arazilerinin devlet kurumları aracılığı ile yağma ve işgal edilmesine karşı Zonguldak İdare Mahkemesi’ne dava açılmış ve Mahkeme keşif kararı almış, ilerleyen günlerde bilirkişi heyeti Güzelcehisar da yağmalanan ve işgal edilen topraklarda keşif işlemi gerçekleştirecektir.    

“Tapulu arazilere el konuldu”

 

Mahkeme süreci devam ederken köylüler yer göstermesine rağmen Özel idare tarafından tapulu araziye arıtma tesisi yapılmaktadır. İmar planı yenilenmiş itirazlara rağmen çıkarılan yeni tapular ile Güzelcehisar köylülerinin tapulu arazilerinin yüzde 60’lara varan oranlarda el konulmuş ve topraklar işgal edilmiştir.

 

Tapuda çifte standart iddiası

 

Aynı zamanda müstakil yasal tapular sözde imar planı değişikliği dümeniyle müşterek tapu haline getirilmiş, ama siyasal iktidara yakın bazı kişilerin tapusu ise müstakil tapu çıkarılmış çifte standart uygulanmıştır.

 

“Mücadelemiz sürecek, destek verin”

 

Bütün olarak yapılan bu uygulamalar, köylülerin elinden yasal oyunlar ile alınan arazilerin yüksek fiyatlara başkaca şirketlere devletin kurumları tarafından satılacağı şüphesi uyandırmaktadır. Devletin kurumları aracılığı ile yapılmakta olan proje kisvesi altında Güzelcehisar köylüsüne ait ortak mülkiyete ait arazilerin yağmalanıp işgal edilmesine ve rant sahiplerine peşkeş çekilmesine karşı mücadelemiz devam edecektir. Havamıza suyumuza topraklarımıza sahip çıkma mücadelemize tüm kurumları ve Bartın halkını destek olmaya çağırıyoruz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri