Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Güvenli eğitim için “ihbar hattı”!
Güvenli eğitim için “ihbar hattı”!

Güvenli eğitim için “ihbar hattı”!

12.09.2018 10:51 12 14 16 18 yazdır
Bartın Valisi Nusret Dirim, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde ilgili kurum ve kuruluşların yöneticilerinin yanı sıra okul yöneticileri ve okul aile birliği başkanları ile biraraya gelerek “okullarda güvenli eğitim” konusunu masaya yatırdı.

 

Çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe hazırlanması için sağlıklı bir şekilde el birliğiyle çalışılması gerektiğini vurgulayan Dirim, güvenli eğitim için, velilerin ve öğretmenlerin de içinde yer alacağı bir ihbar hattı oluşturulduğunu söyledi. Eğitim kalitesinin arttırılmasına da yoğunlaşılması gerektiğini belirten Vali Dirim, “Başarıyı farkederseniz başarı gelişir” dedi ve bu yıl ilimizde ilk bine giren öğrencileri ödüllendirmeyi düşündüğünü kaydetti.
2018-2019 eğitim öğretim yılında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü “Okullarda Güvenli Eğitim Toplantısı” Vali Nusret Dirim başkanlığında yapıldı. Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Kurucaşile Kaymakam Vekili Burak Bozkurt Gürses, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Kemal Ünal, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yarbay Gökmen Gücüyen, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, daire amirleri, okul müdürleri, muhtarlar ve okul aile birliği başkanları katıldı. 

Emniyet ve Jandarma sunum yaptı

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan bilgilendirme toplantısında ilk olarak İl Emniyet Müdürlüğü 3. Sınıf Emniyet Müdürü Oğuz Tüzün ve İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Kemal Ünal tarafından yapılan sunumlar ile devam etti. 

“El birliğiyle çalışmalıyız”

 

Daha sonra Vali Nusret Dirim bir konuşma yaptı. Sözlerine, “Çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe hazırlanması için sağlıklı bir şekilde el birliğiyle çalışmalıyız” diyerek başlayan Dirim, okullardaki güvenliğin sadece emniyet ve asayiş konusu olmadığını bunun birçok kolları olduğunu savundu. Vali Dirim, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özel güvenlik uygulaması bu yıl da devam edecek

 

“Çeşitli kuruluşların, ailelerin sahiplenmesi gereken yönleri var. Bu konularda müşterek olarak çalışmamız gerekiyor. Okullarımızda özellikle öğrenci yoğunluğu olan riski yüksek okullarımızda özel güvenlik görevlisi görevlendirdik. Bu yılda devam edeceğiz. Özel güvenlik görevlisi uygulanmasını geliştirerek ve daha da artırarak devam edecek.

 

Kamera sistemleri Emniyetle entegre olmalı

 

Okullarımızın iç güvenliği de son derece önemli. Okullarımızın kendi iç güvenliği Okul Müdürlerimiz sağlıyor. Okul Müdürlerimiz okul yöneticileriyle birlikte müdürü yardımcıları ve okul aile birliği ile birlikte iş birliği içerisinde güvenliği sağlamaya yönelik gerekli tedbirleri almak durumunda. Hemen hemen tüm okullarımızda özellikle gittiğim okullarda kamera sistemlerinin olduğunu görüyoruz. Eğer eksiği var ise okullarımızın kamera sistemlerini biraz daha güçlendirilerek şehrin güvenlik kamera sistemlerine entegre olacak şekilde emniyetimizle de bunu paylaşırsanız daha nitelikli kameralarla teknik donanımla çalışılarak iyi bir seviyeye getirebiliriz.

 

İhbar hattı oluşturuluyor

 

Okul çevresi ile ilgili çok iyi bir seviyeye geldiğimizi memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Güvenliğimizin görünürlüğünün üst seviyeye çıkarılması ile birlikte bunun sonucu olarak okul çevresinde yuvalanan suç örgütleri, çete yapıları öğrencileri istismar etmeye yönelik kötü alışkanlıklara yönelik oluşumların okul çevresinde uzaklaştırıldığını görüyoruz. Bu konularda özellikle velilerimizin bilgi akışını sağlıklı bir şekilde yapmaları son derece önemli. Bir ihbar hattı oluşturuluyor. Bu ihbar hattına görüntü atabilirsiniz. Mesaj atabilirsiniz. Arkadaşlarımız en kısa süre içerinde değerlendireceklerdir.

 

“Başarıyı farkederseniz başarı gelişir”

 

Asıl yoğunlaşmamız gereken bir diğer konu Bartın’daki eğitimin kalitesi. Ben bu dönemde ilk bine giren öğrencilerimizi ödüllendirmeyi düşünüyorum. İlk bin, 2 bin, 10 bine kadar Bartın ölçeğindeki bir ilde önemli saymamız gereken bir başarıdır. Yıllar içinde bunu tekrarlayalım. Çünkü başarıyı farkederseniz başarı gelişir. Katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Vali Dirim’in konuşmasının ardından ise katılımcılar konuya ilişkin görüş ve temennilerini ilettiler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri