Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Güncelleme, iptal ve para iadesi mümkün!
Güncelleme, iptal ve para iadesi mümkün!

Güncelleme, iptal ve para iadesi mümkün!

13.09.2018 10:56 12 14 16 18 yazdır
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İmar Barışı’nda, başvuru güncelleme-iptal ve para iadesinin mümkün olduğunu bildirdi.


Özcan şu ana kadar ilimizde İmar Barışı’na başvuranlardan 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildiğini, 871 adet de Yapı Kayıt Belgesi verildiğini bildirdi.

İmar Barışı ile ilgili olarak ilimizde şu ana kadar yapılan başvurular ile ilgili açıklama yapan Özcan, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi uyarınca yürürlüğe giren ve kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen düzenlemede şu ana kadar Bartın’da alınan Yapı Kayıt Belge adedinin 871 olduğunu söyledi. Başvurulardan 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildiğini belirten Özcan, ayrıca 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu'na ilave edilen Geçici 16’ncı madde gereğince hazırlanan Yapı Kayıt Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümlerinin 6 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Özcan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Söz konusu Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edilmesi, ödenen paranın taraflarına iade edilmesi ve hatalı/eksik başvuruların düzeltilmesi talepleri ile ilgili olarak; Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunarak, hatalı veya eksik beyanda bulunduğu halde, Yapı Kayıt Belgesi için ödeme yapmış ve bu hatalı veya eksik beyanla Yapı Kayıt Belgesini almış olan vatandaşlarımız tarafından, e-devlet platformu üzerinden ‘Güncelle’ komutu yardımıyla gerekli düzeltmeler yapılabilecektir. Değişikliğe onay verildiğinde, daha önce alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilerek, güncellenen başvuru için yeni bir belge üretilebilecektir.

Beyan edilecek yeni bilgiler; ada/parsel değişikliği, adres değişikliği, bağımsız bölüm sayısı değişikliği ile sınırlı olup, dolayısıyla daha önce yapılmış olan ödeme tutarını değiştirmeyen nitelikte ise işleme onay verdikten hemen sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir. Ancak beyan edilecek yeni bilgiler, ek ödeme yapılmasını gerektiriyor ise bu ödeme yapıldıktan ve doğrulanmış cep telefonu numarasına gelen kısa mesajdan sonra, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir.

Para iadesi ve belge iptali konusunda ise müracaat İl Müdürlüğümüze yapılacak olup, Müdürlüğümüzce düzenlenecek teknik rapora göre Bakanlığımız tarafından iade işlemi gerçekleştirilecektir.”                                                                                            

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri