Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > Gözler çıkacak karara çevrildi!

Gözler çıkacak karara çevrildi!

16.04.2018 16:22 12 14 16 18 yazdır
Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen ÇED olumlu kararının iptali için 2 bin 19 kişinin davacı olduğu ve Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinde görülmeye başlanan dava sona erdi. Gözler de mahkemenin vereceği karara çevrildi.
Gözler çıkacak karara çevrildi!


Nilay Meryem ÇÖMLEK


HEMA tarafından Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili olarak verilen “ÇED olumlu kararı”nın iptali için 2 bin 19 kişinin davacı olduğu dava Zonguldak İdare Mahkemesi’nce görülmeye başlandı. Zonguldak Adliyesi’nde görülen tarihi karar davası için yüzlerce kişi Bartın ve Amasra’dan sabah saatlerinde Zonguldak’a hareket etti. Araçlar Zonguldak girişinde polis tarafından GBT kontrolü için durdurulurken davacılar yarım saati aşkın süre boyunca bekledikleri için bu duruma tepki gösterdi. GBT kontrolü sonrasında Zonguldak Adliyesi’ne gelen davacıların bir kısmı salonun dolması nedeniyle mahkeme salonuna girebildi. Salona giremeyen davacılar ise Zonguldak Adliyesi önünde “Davamıza sahip çıkıyoruz” pankartı açarken “Termik santral istemiyoruz” sloganları  atarak duruşma sürecini beklemeye başladı.




Yalçınkaya: “İnşallah doğru bir karar çıkar”


CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya da davayı takip eden isimler arasında yer aldı. Aynı zamanda 2 bin 19 davacıdan biri de olan Yalçınkaya duruşma sonrasında açıklamalarda bulunarak “Bartın ve Amasra’ya kurulmak istenen termik santralle ilgili verilen Çevresel Etki ve Değerlendirme raporunun iptaline yönelik bir başvurumuz olmuştu. Bartın ve Amasra’da yaşayan 2 bin 19 kişi bu davaya müdahil olmuştu. ÇED izninin iptaliyle ilgili yargıya başvurmuştuk. Usulsüzlükler ve hukuksuzluklarla alınan bu ÇED iznin ve konunun biran önce çözümü için Platformun yetkilileri konuyu yargıya intikal ettirdiler. Platformun avukatları konuyla ilgili ileri sürdükleri tezleri ortaya koydular. Karşı tarafın avukatları da arkadaşlarımızın savunmalarına karşılık kendi tezlerini mahkemeye sundular. Bartın ve Amasra halkının seçtiği bir vekil olarak bende onların yanında oldum. Halkımızın ‘Termik santral istemiyoruz’ diyerek yola çıktığı bu mücadelede halkımızın yanında olmak arzusuyla bugün buradayım. Davaya müdahil olan bir kişi olarak ta bende görüşlerimi mahkeme heyetine sundum. İnşallah mahkeme heyeti de bu itirazlarımızı da yerinde değerlendirerek ve ellerini vicdanlarına koyarak 3 bin yıllık tarihi geçmiş olan Amasra gibi bir yere termik santral kurulmasının doğru olmadığına ve bu santralin çevreye zarar vereceğine dair bir kararı en doğru şekilde alacağına inanıyoruz. Mahkememizin vereceği karara saygı duyacağız. Ama bugün buraya gelen insanlara baktığımızda gerçekten Amasra’ya termik santral kurulmasını hiçbirisi istemiyor. Sadece bugün burada bir grup olarak buradayız ama bütün Amasra ve Bartın halkı bu termik santralin kurulmasına karşı. İnşallah doğru bir karar çıkar, atılan bu yanlış adımlarla kurulmak istenen termik santral süreci sonlandırılır.” dedi.




“Termik santral davasında iflas ettiler”


Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erdoğan Atmış da mahkemede yaşananları anlatarak “Bugün burada tarihi bir gün yaşandı. Avukatlarımız hep birlikte Bartın ve Amasra’nın hakkını savundular. Termik santralin bizi ne şekilde etkileyeceğini anlatmaya çalıştık. Mahkemeye heyeti de bizi can kulağıyla dinledi. Notlarını aldı. Ve bir karar verecekler. Biz o kararın Amasra’nım doğasından ve insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü karşı tarafın avukatlarının ortaya koyduğu herhangi bir veri olmadı sadece yanıltıcı açıklamalar yaptılar. Sıkıştıklarında da mahkemede ‘Bir duruşma daha yapın. Biz de bilim adamlarımızı buraya getirelim’ dediler. Termik santral davasında iflas ettiler.” ifadelerini kullandı.


Avukat Uzun: “Aleyhte bir karar çıkarsa temyize gideceğiz”


Bartın Platformu Avukatlarından Engin Uzun da “2005 yılından başlayan bir mücadele 2018 yılına geldik. Amasra ve Bartın halkı için tarihi bir gün. Termik santral süreci 2009 yılında başladı. 2016 yılında ise bu projeye ÇED olumlu kararı yani bir projenin çevreye hiçbir olumsuz etkisi yoktur şeklinde bir karar verdiler. Biz de bu kararın iptali için dava açtık. Yine bu termik santrale kömür sağlayacak olan liman tesisi için de bir dava açtık. Liman ÇED’i ve termik santral ÇED’i çevre düzeni planına aykırıydı. Bu çevre düzeni planını buna uydurdular buna karşı da bir dava açtık. Termik santral ve liman ÇED dosyasında keşif yapıldı. Ancak çevre düzeni planına yaptığımız itiraza keşif yapılmadı mahkeme doğrudan duruşma günü verdi. Biz bu süreçte yaşanan aşamalardaki tüm hukuki savunmalarımızı bugün bir kez daha mahkemeye heyetine sunduk. Türkiye’de emsal ve lehte verilen çevre davaları kararlarını mahkeme heyetine sunduk. Hukuki süreçte bu davanın kararının lehimize çıkacağını düşünüyoruz. Aleyhte bir karar çıkarsa temyiz yoluyla yine biz Bartın ve Amasra halkı olarak yolumuza devam edeceğiz. Mahkemenin kararını açıklamasını bekliyoruz. Bu ne kadar sürer tabi bunu bilemiyoruz.” diyerek hukuki süreç hakkında bilgiler verdi.


Beyanal: “Santral yapılması lazım”


Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Halil Beyanal, Bartın’da imzaladıkları sözleşmede üretilecek kömürün bölgede kurulacak termik santralde kullanılacağının yer aldığını söyledi. Bütün çalışmaların bu prensip üzerine başladığını ve şimdiye kadar 350 milyon euro yatırım yaptıklarını belirten Beyenal, “ÇED çalışmaları var. Bu ciddi bir çalışmadır. Biz de orada yaşayacağımız için herkesi düşünerek burada en iyi programı yapmaya çalıştık. ÇED’in uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık. Burada 700 milyon ton kömür rezervi var. Türkiye’nin bir serveti. Arap’ın petrolü varsa burada da yüksek kalorili kömür var. Bunu enerjiye, Türkiye ekonomisine kazandırmak lazım. Bunun için fedakâr bir şirket çıkmış, bugüne kadar 350 milyon Euro yatırım yapmış, yer altı galerilerini yapmış. Kömür çıkarmaya çok az bir zaman kaldı. Kömür çıktığı zaman beklemez. Bunu da bir an önce enerjiye katmak için santral yapılması lazım. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mahkemelerin adil olduğu inancıyla biz yine beklemeye geçiyoruz.” dedi.



Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri