Ecen Sigorta
22 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > Geleneksel kıyı balıkçılığını desteklemek için ödeme yapılacak
Geleneksel kıyı balıkçılığını desteklemek için ödeme yapılacak

Geleneksel kıyı balıkçılığını desteklemek için ödeme yapılacak

11.06.2018 09:35 12 14 16 18 yazdır
Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, geleneksel kıyı balıkçılığının desteklenmesi ve kayıt altına alınması için destek ödemesi yapılacağını açıkladı.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Bayram, başvuruların 14 Eylül’e kadar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacağını söyledi.

Denizlerde ve iç sularda geleneksel kıyı balıkçılığı verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla balıkçı teknesi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları düzenleyen “Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği” 29 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu tebliğ kapsamında geleneksel balıkçılık yöntemleri ile avcılık yapan 10 metreden küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine 2018 yılında 500 ila bin lira arasında destekleme ödemesi yapacağı belirtildi.

Ülkemiz balıkçılık filosunda, denizlerde ve içsularımızda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış 18 bin balıkçı gemisi bulunuyor. Bu teknelerin yaklaşık yüzde 10’unu gırgır ve trol diye tabir edilen endüstriyel balıkçılık faaliyetinde bulunan büyük balıkçı tekneleri, yüzde 90’lık kısmını ise geleneksel kıyı balıkçılığı yapan, 10 metreden daha küçük boylardaki balıkçı tekneleri oluşturuyor.
Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, “Tebliğin yayımlandığı 29 Mayıs tarihinde geçerli bir ruhsata sahip, iç sularda avcılık yapan tüm balıkçı teknesi sahipleri ile denizlerde avcılık yapan 10 metreden küçük balıkçı teknesi sahiplerini, tekne boyuna bağlı olarak destekleyeceğiz.” dedi.
10 metreden küçük gemileri kapsıyor


Deniz ve iç sularda geleneksel kıyı balıkçılığı verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla balıkçı gemisi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları düzenleyen Tebliğ, su ürünleri avcılığı faaliyetinde bulunmak üzere; Su Ürünleri Bilgi Sistemi’nde (SUBİS) kayıtlı, Tebliğin yayımlandığı tarihte geçerli Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip, denizlerde 10 metre hariç 10 metreden küçük balıkçı gemileri ile iç sulardaki tüm balıkçı gemilerini kapsıyor.


Başvurular 14 Eylül’de sona erecek


Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçı gemisi sahipleri veya yetkilisi, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 14 Eylül 2018 günü mesai saati bitimine kadar gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği il/ilçe müdürlüklerine, Tebliğ ekinde yer alan belgelerle birlikte şahsen müracaat edecekler.

Destekleme için balıkçı gemisinin Tebliğin yayımlandığı tarihteki sahibi/sahipleri veya bunlar adına yetkilisi müracaatta bulunacak ve geminin o tarihteki SUBİS kayıtlarında yer alan en büyük boy uzunluğu esas alınacak.

Birden fazla balıkçı gemisi sahibi olanlar her bir balıkçı gemisi için ayrı ayrı müracaat edecekler.
Destek miktarı belirlendi


Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için 2018 yılında ayrılan ödenekten karşılanacak.

Tebliğ kapsamında toplanan veriler, geleneksel kıyı balıkçılığının yönetilebilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı dışında kullanılamayacak. Tüm bilgi ve belgelerin doğruluğundan, bilgi ve belge sahibi ile onaylayan kişi ve kuruluşlar doğrudan sorumlu olacaklar. Sahte belge ile idareyi yanıltmak suretiyle müracaat eden balıkçı gemisi sahipleri desteklemeye hak kazanmış olsa dahi desteklemeden yararlandırılmayacaklar.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ ile 13/9/2017 tarihli ve 30179 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği (Tebliğ No: 2017/37) yürürlükten kaldırıldı.


Daha önce yapılan destekler


Geçen yıl uygulaması başlatılan bu destekleme kapsamında, başvuru yapan 8 bin 762 balıkçı gemisi sahibine toplam 7 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı. 10 metre ve üzeri balıkçı teknesi sahiplerine, teknelerini av filolarından gönüllülük esasına göre çıkarmaları durumunda verilen destekleme kapsamında yer alan balıkçılara, uygulamanın başladığı son 6 yılda toplam 165 milyon lira destek verildi. Ayrıca, balıkçılara bugüne kadar 1 milyar 700 milyon liradan fazla ÖTV’siz mazot desteği verildi. Aynı zamanda balıkçılar, ÖTV’siz mazot desteği ile Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredi uygulamalarından faydalanmaya devam edecek.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri