Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > SİYASET > “Gelecek, Filyos Vadisi’ne entegre OSB ve nitelikli fabrikalarda”

“Gelecek, Filyos Vadisi’ne entegre OSB ve nitelikli fabrikalarda”

16.05.2018 09:22 12 14 16 18 yazdır
CHP Bartın Milletvekili Aday Adayı Fahri Özsoy, Bartın'ın geleceğinin özenle seçilmiş fabrikalarla büyütülen sanayi bölgesinde ve bu bölgenin Filyos Vadisi Projesine entegrasyonundan geçtiğini söyledi.
“Gelecek, Filyos Vadisi’ne entegre OSB ve nitelikli fabrikalarda”


TOLGA AKINER

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Aday Adayı Fahri Özsoy, Bartın’ın geleceğinin ürün ve sektör bazlı doğru tercihlerle büyütülecek olan sanayi bölgesinden geçtiğine ve bunun da mutlaka Filyos Vadisi Projesi ile entegre bir halde yapılması gerektiğine inanan genç bir işadamı. “Bizim OSB’ye fabrika seçerken sadece Bartın’da üretiliyor diyebileceğimiz sektörlerden fabrika seçmemiz gerekiyor” diyen Özsoy, inşaat çalışmaları süren Filyos Vadisi’nin yaratabileceği fırsatların kaçırılmaması için Bartın’ın Valisinden milletvekiline, bürokratından Ticaret Odası’na kadar tüm dinamikleriyle bu amaç doğrultusunda çaba harcamak gerektiğini söylüyor.

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine 39 gün kaldı. Hal böyle olunca siyasi partilerde milletvekilliği için aday adayı başvurusu yapanlar da projelerini ve ilimiz hakkındaki görüşlerini paylaşarak destek arayışlarını sürdürüyorlar. Bu isimlerden biri de CHP’den milletvekili aday adayı olan genç işadamı Fahri Özsoy. CHP’de 12 yıl kadar İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve 3 dönem de Büyük Kurultay Delegeliği yapan Özsoy, gazetemizi ziyaret ederek Bartın ile ilgili görüşlerini paylaştı.

 

“Ahmetler bölgesi tercih edilmeliydi”

 

Sohbetimize Bartın demografik yapısı ve köy kent nüfusuna ilişkin istatistiki bilgileri anımsatarak başlayan Özsoy, Bartın’da sanayileşme anlamında asıl tercih edilmesi gereken bölgenin aslında Kozcağız’daki Ahmetler Bölgesi olması gerektiğini savundu. “Eğer, Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) genişleme alanı için sadece kamulaştırma masrafı olarak harcandığı ifade edilen 70 milyon TL bu bölge için harcanmış olsaydı Perşembe OSB’ye entegre olabilirdik” diyen CHP Bartın milletvekili Aday Adayı Özsoy,  Perşembe Organize’de çalışanların yüzde 30-35 kadarının Kozcağız’ın köylerinden gittiğini söyledi. Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kimse merak etmemiş”

 

“Kimse şimdiye kadar merak edipte araştırmamış, Kozcağız’daki köylerin nüfusu neden azalmıyor, Kozcağız Merkez’in nüfusu neden düşmüyor diye. Kozcağız Merkez’in nüfusu düşmez artar. Niye? Çünkü oradaki insanlar iş için Perşembe Organize’ye gidip geliyor. Bir de Yağcı Köy’ün altındaki özel Organize Sanayi’ye gidip çalışıyorlar. Böyle olunca da memleketlerini terketmiyorlar. Biz Hasan Akyol’dan sonra ikinci OSB’yi aslında Kozcağız’da yapmalıydık. Hasan Bey’in bir projesi vardı ama zamanı yetmedi. Bizim bunu yapmamız gerekiyordu. Bunu yaparken de Filyos Vadi Projesi’ne mutlaka bağlı olmamız, orası ile entegrasyonu sağlamamız gerekiyor. Orayla entegre olabilecek yaşam alanlarını ilimiz sınırları içerisinde mutlaka ve mutlaka oluşturmamız, şimdiden en azından bunun altyapısını hazırlamamız gerekiyor.

 

“Seçici olmalıyız”

 

Bartın OSB’de yer artırımları, kanalizasyon ve doğalgaz alt yapısı bitmiş. 380 kV elektrik indirimi de tamamlanmış. Organize sanayide 25 tane fabrikamız var bunun 12 tanesi ihracata dönük çalışıyor.  3 bin 700 SGK’lı var, burada bir 25 fabrikalık daha yer üretildi ilave alanla. Tabi karışık her sektörden firma var. Ama bizim OSB’ye fabrika seçerken sadece Bartın’da üretiliyor diyebileceğimiz sektörlerden fabrika seçmemiz gerekiyor.

 

Teşvikte 5. Bölgede yer almamış istihdamı artırır

 

Bildiğiniz üzere Bartın şu anda 4 bölge teşvikten faydalanıyor. Ama OSB’dekiler 5. Bölge sayılıyor ve onların avantajından faydalanıyor. Elbette ki Bartın genelinin teşvikte 5. Bölge kapsamına alınması özellikle istihdam açısından büyük avantaj sağlar. Ama ben şunu söyleyeyim. Bartın 6. Bölge kapsamına da alınabilir. Bunun önündeki engel ise ilimizdeki kişi başı milli gelir. İlimizde 42 bin kişi SGK’dan maaş alıyor. Bunun 22 bini emekliler. Eşi ölenlerin de 18 bin kadarı alıyor. Bundan dolayı ilimizde kişi başı milli gelir seviyesi yüksek görünüyor. Bunların önemli bir bölümü madenci. Aslında nüfusun yüzde 10’una yakını da dışarıdan gelen öğrenci. Bu yüzden 6. Bölge kapsamında değerlendirilmiyoruz. 

Filyos Vadi Projesi önemli bir fırsat

 

Bizim burada yapmamız gereken, ana arterdeki Düzce’nin ardından Bartın’ın ikinci bir Düzce olmasını sağlamak. Oradaki sanayileşme bizden çok ileride. Tercih edilen sektörler de otomobil yan sanayisinden, orman ürünlerine kadar çok çeşitli. Bizim de bunu gerçekleştirebilmek için OSB’ye alacağımız sektör ve fabrikaları doğru seçmemiz gerekiyor. Yatırım programı yapan, devletten teşvik alan firmaları tespit ederek onları bölgemize çekmemiz gerekiyor. Filyos Vadisi Projesi de bunun için önemli bir fırsat. Filyos’ta ürününü üreten orada antrepo oluşturacak. Gemiler gelecek, adam konteynerini bekletecek ürünlerini yükleyip liman vasıtasıyla dünyanın istediği bölgesine ürünü gönderebilecek. Oradaki saha genelde bu ürünlerin toplanması ile ilgili olacak. Bizim üreten yerlerimiz yine sanayilerimiz olacak. Arka alanda, gümrüklü ya da gümrüksüz alanda, depo alanında bunların hangi ürünler olacağını bizim tespit etmemiz gerekiyor. Bunu tespit ederken de büyük potansiyele sahip bir Erdemir ve Kardemir’i de göz önünde bulunduracağız. Onların yan sanayisi olacak.

 

Bütün halinde hareket edilmeli

 

Bartın’ın Valisi ile milletvekili ile kurum müdürleri ile ve başta Ticaret Odası olmak üzere tüm aktif sivil toplum kuruluşları ile bunun için bir bütün halinde çalışması mücadele etmesi gerekiyor. Hepsi birlikte gidip ilgili firmaya biz size burayı tahsis edebilir demeliyiz. Peki, biz ne yapıyoruz? Gelsinler buraya yatırım yapsınlar. Bekleyerek olmaz. Bir irade ortaya konmalı ve herkes Bartın için bu iradenin arkasında durmalı. Mesela biz Bartın’ı tanıtalım diyoruz, nerede tanıtıyoruz? Ankara’da… Neyi tanıtıyor su böreğini, çileğini… İyi de arkadaş Ankara Bartın’ı zaten iyi biliyor, tanıyor. Bizi bilmeyen tanımayan yerlerde tanıtmalıyız ilimizi. Özellikle de yabancı yatırımcılara. Bizim il olarak yurt dışındaki fuarlara katılmamız, ilimizi tanıtmamız gerekiyor. Biz sadece günlük siyasetle uğraşıyoruz. TOKİ’nin oradan köprü nasıl yapılacak ona bakıyoruz. Buradaki kat imar planları nasıl olacak ona bakıyoruz. Vekil onu mu söyledi, Belediye Başkanı bunu mu söyledi? Bu aslında biraz da futbola benziyor. Bartınspor nasıl 3., 2. hatta 1. Lig’e çıkacak? Bartın eğer 1. Lig’e çıkmak istiyorsa profesyonel olması lazım. Biz amatörlerle uğraşıp, kimsenin beğenmediği topçular ile 1. Lig’e çıkamayız. Bizim dünyayı, dünyanın da bizi keşfetmesi gerekiyor. Bunun için de bizim orada olmamız gerekiyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri