Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Gebelikte böbrek enfeksiyonu riski artıyor
Gebelikte böbrek enfeksiyonu riski artıyor

Gebelikte böbrek enfeksiyonu riski artıyor

10.03.2018 14:34 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, böbrek hastalığının erken saptanması durumunda önlenebileceğini veya ilerlemesinin geciktirilebileceğini bildirdi.


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Böbrek enfeksiyonlarının kadınlarda daha sık görüldüğüne ve gebelikte riskin arttığına dikkat çeken Dr. Koç, “Sağlıklı nesiller ve sağlıklı gebelik için; az tuz tüketin, aşırı kilodan kaçının, her gebe muayenenizde tansiyonunuzu ölçtürün, gebelikte bilinen böbrek rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirin.” dedi.

Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, kronik böbrek hastalığının, dünyada ve Türkiye'de salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.
Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeniyle böbrek hastalıkları sorunları yaşadığına ve böbrek yetmezliğinin yaşam kalitesini bozduğuna dikkat çeken Dr. Koç, böbrek hastalığının erken saptanması durumunda önlenebileceği veya ilerlemesinin geciktirilebileceğini kaydederek “Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.” dedi.


Gebelikte risk artıyor


Böbrek enfeksiyonlarının kadınlarda daha sık görüldüğüne ve gebelikte riskin arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, şunları söyledi:

“Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir. Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu (akut veya kronik piyelonefrit) genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir.


Sağlıklı nesiller için sağlıklı gebelik


Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir. Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması ‘Böbrekler ve Kadın Sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle kadın sağlığının ve özellikle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir. Dünya Böbrek Günü, 13. yıl dönümünde dünyadaki tüm kadınlar ve kızlar için sağlık eğitimi, sağlık ve böbrek hastalıklarının önlenmesi için uygun ve adil bir şekilde teşvik sağlamaktadır. Eğer kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin ve her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün.”


Daha yorgun uyanıyorsanız ve enerjiniz yoksa dikkat!


İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, kronik böbrek hastalığının 10 temel işaretini de şöyle aktardı:

“Daha yorgun uyanıyorsanız, daha az enerjiniz varsa veya dikkatinizi odaklamakta sorun yaşıyorsanız, uyuyamıyorsanız, cildiniz kuruyorsa ve kaşınıyorsa, daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissediyor veya daha az miktarda idrar çıkarıyorsanız, idrarınızda kan görüyorsanız, idrarınız köpüklüyse, gözlerinin etrafında inatçı şişlikler varsa, ayak bilekleriniz ve ayaklarınız şişiyorsa, iştahınız azalmışsa, kaslarınıza kramp giriyorsa mutlaka bir doktora başvurun.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri