Ecen Sigorta
17 Temmuz 2018 Salı
Anasayfa > EKONOMİ > Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yetiştirilecek
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yetiştirilecek

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yetiştirilecek

13.01.2018 16:40 12 14 16 18 yazdır
Bartın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası tarafından “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı” Sınavına Hazırlık Eğitimi düzenlenecek. Eğitimler 3 Şubat’ta başlayacak.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası tarafından 3 Şubat’ta düzenlenecek olan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavına Hazırlık Eğitimine başvurular başladı. 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olanlar ile 3. ve 4. sınıfta öğrenimlerine devam eden üniversite öğrencilerinin başvurabildiği eğitimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bartın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Fındık, “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansına sahip kişiler tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla kamu, özel kurum/kuruluşlar ve bankaların gayrimenkullere ilişkin değerlemeyi bu alanda uzmanlaşmış Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansına sahip kişilere yaptırmaları zorunludur. Bu lisansa sahip kişiler gayrimenkuller, gayrimenkullere bağlı hak ve faydalar, gayrimenkul projelerinin değerlemesini yapabilecekler. Katılacağınız bu eğitim ile ‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını’ almak amacıyla gireceğiniz sınava hazırlık yapacak ve eğitmenlerimizin çalışma yöntemlerini dikkate alarak deneme sınavları ile pratik kazanarak sınavda başarılı olmanıza katkı sağlanacak. Bu programa üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde öğrenim gören ve 4 yıllık herhangi bir bölümden mezun olan kişiler faydalanabilirler. Sınava ise üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olanlar ile 3. ve 4. sınıfta öğrenimlerine devam edenler girebilir. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sınav başvuru ücretleri indirimlidir. Lisanslama sınavları yılda iki defa olmak üzere 12 farklı ilde düzenlenmektedir.” dedi.


İşte sınava dair bilgiler…


Sınava dair bilgiler de veren Bartın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Fındık, “Sınavlar; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep illerinde yapılıyor. Sınav duyurusu Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (http://www.spl.com.tr) tarafından yapılıyor. Sınavda dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları, gayrimenkul değerleme esasları, gayrimenkul mevzuatı, inşaat ve gayrimenkul muhasebesi konularında başarı sağlanması gerekiyor. Sınavlarda başarılı olmak için her bir dersten en az 50 puan almak kaydıyla tüm derslerin ortalamasının 60 ve üzerinde olması gerekmektedir. Tüm derslerden başarılı olanlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını almaya hak kazanırlar. Lisanslama sınavları, beş seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Sınavda çıkacak derslerde yer alan soru sayıları 25 olarak belirlenmiştir. Yanlış doğruyu kesinlikle götürmemektedir. Sınav sonunda en az bir dersten bile başarısız olduğunuz takdirde o sınav sonrasında lisans alamazsınız. Ancak başarı sağladığınız (her bir dersten en az 50 puan ve dört dersin ortalamasının en az 60 ve üzeri olması) derslerden yeni sınav döneminde sınava girmenize gerek bulunmamaktadır. Sadece başarısız olduğunuz ders veya derslerden sınava girmeniz yeterlidir.” ifadelerini kullandı.


Lisansınızı aldıktan sonra…


Lisans aldıktan sonra hem çözüm ortaklığı şeklinde hem de maaş karşılığında Gayrimenkul Değerleme Şirketinde çalışılabileceğini kaydeden Fındık, “Sınavda yer alan tüm derslerden başarılı olduktan sonra lisansınız Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından size takdir edilmektedir. Bu lisans ile Gayrimenkul Değerleme Uzmanı unvanını alırsınız. Lisansınızı aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde bir meslek birliği olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine (http://www.tdub.org.tr) üye olmanız gerekmektedir. Lisansınızı aldıktan sonra Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) izni ile faaliyetlerini sürdüren bir Gayrimenkul Değerleme Şirketinde maaş karşılığında çalışabilirsiniz. Gayrimenkul Değerleme Şirketinde maaş karşılığı çalışmak yerine bağımsız olarak ‘Çözüm Ortaklığı’ şeklinde de birden çok gayrimenkul değerleme şirketine değerleme hizmeti sunabilirsiniz.” diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri