Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > YAŞAM > Fındıkta Külleme ve Kozalak Akarı’na dikkat!
Fındıkta Külleme ve Kozalak Akarı’na dikkat!

Fındıkta Külleme ve Kozalak Akarı’na dikkat!

14.04.2018 14:38 12 14 16 18 yazdır
Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, fındık üreticilerine külleme hastalığıyla mücadele konusunda uyarıda bulundu.


 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Hastalığın tüm fındık üretim alanlarında ekonomik zarara neden olduğu vurgulayan Bayram, bugünlerde yapılacak kükürtlü mücadeleyle hem külleme hem de kozalak akarının bertaraf edilebildiğini söyledi.

Fındıkta külleme hastalığının bulaşık olan yapraklarda zamanla lekeler kahverengi renk aldığı, yaprakların matlaşmaya başladığı ve ilerleyen dönemde de kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm meydana getirdiğini belirten Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, fındık üreticilerini uyararak yaptığı yazılı açıklamada şunları aktardı:

Fındıkta önemli verim kayıplarına neden olan Külleme Hastalığı ve Kozalak Akarı ile mücadele yapma zamanı gelmiştir. Gerekli kontrollerin yapılarak ya da yaptırılarak tespiti durumunda zirai mücadelenin yapılması önem taşımaktadır. Külleme Hastalığı, ilkbaharda gelişme sezonunun nispeten erken döneminde ortaya çıkmaktadır. Hastalık yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda yaprak üst kısmında renk açılmaları, sarımsı beneklenme şeklinde bir belirti oluşur. Zamanla lekeler kahverengileşir, yapraklar matlaşmaya başlar. Hastalanan yapraklarda kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm söz konusudur.

 

Ekonomik kayıplara da neden oluyor

 

Halk arasında ‘Fındık Gülü’ olarak da bilinen Fındık Kozalak Akarını çıplak gözle görmek mümkün değildir; ancak tomurcuklara zarar vermek suretiyle oluşturduğu kozalardan kolayca tanınmaktadır. Bulaşık kozalar iri nohut büyüklüğünde bir görünüm arz ederler. Kozalar tam açıldığında içi kırmızımsı, sarımsı bir renk alır.

Bu zararlı; meyve, yaprak ve sürgünü oluşturan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde ise uç kurumalarına sebep olarak fındığa zarar vermektedir. Fındığın organlarında beslenerek büyük ekonomik kayıplara neden olur.

 

Böcekler için barınma yeri

 

Fındık kozalak akarı ile öncelikli mücadele Kültürel olarak yapılmalıdır. Bu yöntemde fındık yaprak açmadan, özellikle Ocak ve Şubat aylarında kozalaklar elle toplanıp bahçede bir yere bırakılmalıdır. Toplanan kozalaklar yakmak veya gömmek suretiyle yok edilmemelidir. Çünkü kozaların içleri diğer faydalı akarlar ve böcekler için barınma yeridir.

 

Mücadele ile bertaraf ediliyor

 

Ancak bugünlerde yapacağımız kükürtlü mücadeleyle hem külleme hem de kozalak akarı bertaraf edilebilmektedir. Yapılmakta olan zirai mücadele yanında etkin bir tedbir olarak fındık bahçelerindeki yabancı otların da periyodik olarak kesilmesi çok önemlidir. Bu nedenle üreticilerimizin yabancı ot mücadelesi hususunda gecikmeden hareket etmeleri gerekmektedir. İlaçlamanın etkili olabilmesi için ilaçlamada ilacın dozuna, ağacın (ocağın) her tarafına uygulanmasına ve kullanılacak aletin kalibrasyonuna dikkat edilmelidir.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri