Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > SİYASET > “ Fen Lisesi'nin kontenjanı arttırılsın”

“ Fen Lisesi'nin kontenjanı arttırılsın”

13.04.2018 15:23 12 14 16 18 yazdır
CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Muhammet Rıza Yalçınkaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan Bartın kamuoyunda tepkiyle karşılanan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi için gereken girişimde bulunulmasını istedi.
“ Fen Lisesi'nin kontenjanı arttırılsın”


Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi'nin kontenjanının 90'dan 60'a düşürülmesinin Bartın için büyük bir kayıp olduğunu savunan CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Muhammet Rıza Yalçınkaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan Bartın kamuoyunda tepkiyle karşılanan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi için gereken girişimde bulunulmasını istedi.

 

En gözde öğretim kurumlarından biri

 

CHP Milletvekili Yalçınkaya, konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a bir yazı gönderdi. Yazıya, 2007-2008 eğitim öğretim yılında, kapatılmış olan Köy Hizmetleri binasında 2 sınıf ile eğitim öğretime açılan Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi’nin, Bartın’ın en gözde eğitim kurumlarından biri olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ettiğini kaydederek başlayan Yalçınkaya, “

2011 yılında yeni binasına taşınmış ve her yıl 3 sınıf 90 öğrenci almaya başlamış olan ve o tarihten bugüne kadar her yıl 90 öğrenci alan Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi; 2018-2019 öğretim yılı için yönetmelik gereği sınavlı okul olmuş, Bakanlığın 10.04.2018 tarihinde açıklamış olduğu “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu”na göre kontenjanı 90’dan 60’a düşürülmüştür” dedi. Yalçınkaya, şu görüşleri dile getirdi:

25 öğretmen 353 öğrencisi var

 

“2011 yılından bu yana mezun veren Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi, Bartın’da yüksek öğretim programlarına en çok öğrenci yetiştiren ve her alanda topluma örnek bireyler kazandıran bir kurumu olarak, Batı Karadeniz’in en iyi lisesi olma yolunda kendini ispatlamış bir okuldur. Halen 12 sınıf, 4 laboratuvar, 25 öğretmen ve 353 öğrenci ile öğretimine devam etmektedir.

 

Öğrenci ve velilerin hayalleri suya düştü

 

Ayrıca il dışından da öğrenci alan Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi kontenjanının bir kısmını il dışından almaktadır. Bartın’da da pek çok öğrenci, bu okula yerleşmenin hayalini kurup buna göre planlama yapmaktadır. Hal böyle olmasına rağmen, kontenjanın düşürülmesiyle öğrencilerin ve velilerin hayalleri suya düşmüş olacaktır. Bu üzücü durum, Bartın için büyük bir kayıp olacaktır.

Eğitim alanında göstermiş olduğu başarılarıyla hepimizi gururlandıran ve bu başarıları ülkemiz için hizmete dönüştüren insanlar yetiştirmeyi ilke edinen Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi’nin kontenjan sayısında azaltmaya gidilmesi, Bartın kamuoyunda tepki oluşturan yanlış bir uygulama olmuştur. Bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilerek önceki yıllardaki öğrenci kontenjanına yeniden dönülmesi yerinde bir karar olacaktır.

Netice olarak, Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi’ndeki kontenjanın düşürülmesiyle ilgili kararın gözden geçirilmesini, okul kontenjanın önceki yıllardaki öğrenci sayısına ulaştırılması için yetkililere vereceğiniz talimat hususunda gereğini arz ederim.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri