Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EĞİTİM > Fen Bilimleri Enstitüsü semineri düzenlendi
Fen Bilimleri Enstitüsü semineri düzenlendi

Fen Bilimleri Enstitüsü semineri düzenlendi

01.01.2018 10:01 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen akademik danışmanlık seminerinde Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün ar-ge ve işbirliği imkanları ile fitoterapinin önemi konuşuldu.


Bartın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından akademik danışmanlık semineri gerçekleştirildi. Etkinlikte TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin “TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün Ar-Ge Faaliyetleri ve İşbirliği İmkânları”, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş "Geçmişten Günümüze Fitoterapi ve Önemi” konularında birer konuşma yaptılar.


Üniversite-sanayi işbirliği devam ediyor


Seminerin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitenin geleneksel olarak başlayan “Çeşm-i Cihan Sohbetleri” ve “Saygı Günleri” etkinlikleri ile önemli isimleri şehir ve üniversiteyle buluşturduğunu söyledi. Bir taraftan üniversite-sanayi işbirliği, ar-ge, proje yapma kültürü gibi alanlarda da çalışmaların devam edildiğini belirten Rektör Uzun, “Bugün bu kapsamda bir etkinlik gerçekleştirirken, kendilerini yakından tanıma fırsatı bulduğum, uzun süre beraber çalıştığım iki değerli bilim insanı aramızda bulunuyor. Her biri alanında başarılı işler yapmış, nitelikli bilim insanlarıdır. Davetimize icabet ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.


Ar-Ge faaliyetleri ve işbirliği imkânlarını anlattı


Etkinliğin ilk konuşmacısı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin oldu. Tekin, MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün Ar-Ge faaliyetleri ve işbirliği imkânlarını anlattı. 2017 yılında Enstitüde 12 proje yürütüldüğünü aktaran Tekin, Enstitüde devam eden ve tamamlanan projeleri tanıttı. Bartın Üniversitesi ile ortak projelere açık olduklarını kaydetti.


İnsanoğlu bitkisel tedaviye geri döndü


“Geçmişten Günümüze Fitoterapi” konulu bir konuşma yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş, fitoterapinin hastaları iyileştirmek için bitkilerle tedavi yolunu seçen bir bilim dalı olduğunu söyledi. İnsanların M.Ö. 2000’li yıllarda bitkiler ile tedaviye başvurduğunu ileri süren Elmastaş, M.S. 2000’lerden sonra insanların tekrar bitkisel ilaçlara yöneldiğini bildirdi. İbn-i Sina ve Ebu Reyhan Biruni gibi fitoterapi alanında önemli çalışmaları olan bilim adamları olduğunu belirten Elmastaş, “Anadolu’yu her yönüyle konu alan çalışmalar ancak Cumhuriyet döneminde güncellik kazanarak öne çıkmış ve bu nedenle de doğa ile insan ilişkileri  üzerinde araştırmalar ve yayınlar başlamıştır” dedi.


Fitoterapi bilimsel kanıta dayandırılmalı


Sağlık Bakanlığı tarafından “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliğinin” yasalaştığını kaydeden Elmastaş, Akupunktur, Apiterapi, Fitoterapi, Hipnoz gibi 15 alternatif tıp uygulamasının özel eğitim almış hekimlerce belli özelliklere sahip birim ve merkezlerde yapılabileceğini vurguladı. Fitoterapinin aktarlardan çıkarak bilimsel kanıta dayandırılması gerektiğini belirten Elmastaş, bilimsel kanıta dayalı olmayan bir şekilde medyada sürekli bitkisel tedavi tarifleri yapan kişiler tarafından verilen bilginin yanlış, eksik ve abartılı olduğunu ileri sürdü. Ayrıca aktarlardan ve internet üzerinden satılan ürünlerin kontrolsüz ve yeterli denetimden uzak olduğunu ifade eden Elmastaş, “Bizim malesef fitoterapi alanında standardize edilmiş ürünümüz yok. Türkiye zengin bitki türü bir ülke olduğu halde bu alanda uzak doğu ülkeleri lider durumda. Bu alanda standardize edilmiş ürün geliştirmek için ciddi çalışmalar yapmamız gerek” diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri