Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Eskiden Cumhuriyet coşkusu bir başkaydı
Çetin ASMA

Eskiden Cumhuriyet coşkusu bir başkaydı

22.01.2018 09:41 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bugün sizlerle paylaştığımız iki fotoğraf 1934-1937 yılları arasında, bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında, Yukarı Çarşı’da eski kutlamaların yapıldığı Cumhuriyet Alanı’nda çekilmiş.

İlk Cumhuriyet Alanı Bartın’da, 1931 yılında, Bartın Belediyesi’nde Meclis kararı ile Kırtepe Mezarlığı’nın kaldırılması ile oluşturulmuş. Yıllarca bu alanda bütün milli bayramlar ve diğer kutlamalar yapılırdı. Eski bayram kutlamalarını günümüzde ancak bunlar gibi sadece fotoğraf karelerinde görmekteyiz.

Kırtepe Mezarlığı, geniş bir sahaya yayılmaktaydı. Bugünkü İl Sağlık Müdürlüğü’nün, Atatürk heykelinin, biraz aşağısında Kırtepe Mektebi, yolun olduğu yer ve eskiden Hava Lokali olan yere kadar bir alanı kapsamaktaydı. Bartın Belediyesi, mezarlığı bütün olarak kaldırdıktan sonra günümüzde de halen kullanılan Yalı mevkiine inen yolu yaparak Atatürk heykelinin olduğu yeri de Cumhuriyet analı haline getirmişti. Bütün bunlar yapılırken dönemin Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu idi.
Bu sayfada yayınladığımız fotoğraf kareleri üzerindeki iki katlı ve ön cephesinde Liman Dairesi yazan binayı günümüzde hatırlayan yoktur. Bu binanın bulunduğu yerde şimdilerde Arifler Sokağı’nın hemen girişinde, altında bir giyim mağazası üstünde ise bir spor merkezinin bulunduğu bina yer alıyor.

Fotoğrafta görünen bu binanın hemen yan tarafında bir tepenin üzerinde bazı insanları görmek mümkün. Burası ise şimdiki Sağlık Müdürlüğü Binası’nın bulunduğu alan… Halen İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılan bina 1940’ların sonuna doğru Bartın Halkevi Binası olarak yapımına başlanmış, ancak 1951 yılında Halkevleri’nin Demokrat Parti tarafından kapatılması ile 1953 yılında Devlet Hastanesi haline getirilmiş ve uzun yıllar Bartınlılara hizmet vermiştir.
Milli bayramlarda protokol olarak Bartın’ın idarecileri birarada o günün hatırası olarak fotoğraf çektirirlermiş.

İlk fotoğrafta, görünen ve bizlerin tanıdığı kişiler arasında Belediye Başkanı İbrahim Gökbayrak, Dava Vekili Ziya Göktan, Askerlik Şubesi Reisi ve Bartın Orta Mektebi Askerlik Dersi öğretmeni Binbaşı Tarık Palpogan, Bartın Kaymakamı Nazım Günesen, Ağır Ceza Reisi Saffet Ağabeyoğlu, daire müdürleri ve öğretmenler bulunmaktadır.

Bu fotoğraftan da görüleceği üzere eskiden Cumhuriyet Bayramı coşkusu bir başka güzel kutlanırdı Bartın’da ve Türkiye genelinde. Kentin yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve her şeyden önemlisi Cumhuriyetin gerçek sahibi olan halk hep birlikte kentin önemli meydanlarında resmi geçit törenleri ile coşku içinde kutlamalar gerçekleştirirler ve Cumhuriyete aslında layık olduğu gerçek değeri ve saygıyı gösterirlerdi. Ancak maalesef günümüzde bu gibi coşku dolu ve en önemlisi halkın da katılımı ile büyük meydan ve caddelerdeki kutlamalar terkedildi. Artık protokolün katıldığı daha lokal kutlamalar tercih ediliyor. Doğal olarak, bu da ben ve benim gibi Cumhuriyetin değerlerine bağlı kişileri üzüyor. Bu da vatandaşlar arasında “Eskiden okullarda öğretilen cumhuriyet, millet, Atatürk ve bayrak sevgisi bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde unutturulmak mı isteniyor” sorusunu akıllara getiriyor.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.