Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Eski Bartın pazarları…
Çetin ASMA

Eski Bartın pazarları…

07.05.2018 10:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Eski Bartın pazarları denilince aklımıza ilk önce Kadınlar (Galla) Pazarı, Hayvan (Ganara) Pazarı, Odun Pazarı, Saman Pazarı ve Balık Pazarı diye adlandırdığımız Bartın’ın şehir merkezinde konuşlanmış satış yerlerinin isimleri gelir.

 

Galla Pazarı

 

Bartın’da Pazar denildiğinde ilk akla gelen hiç şüphe yok ki, kentimizin ismi ile özdeşleşmiş ve adeta bir marka haline gelmiş olan, halk arasında Galla Pazarı olarak bilinen, Cumhuriyet Meydanı’nın hemen karşısındaki Kadınlar Pazarı olur. Bartın’da Kadınlar Pazarı ilk kez 1906 yılında Belediye Meclisi’nin almış olduğu bir kararla Yukarı Çarşı’dan Kavaklı istikametine giderken sağ tarafta bulunan Dalyanoğlu arsasına kurulmuştur. Bu arsa günümüzde Gezginciler Pasajı’nın bulunduğu yerdir. Bu ismi taşıyan orada halen bir de sokak vardır. Kadınlar Pazarı burada kısa bir zaman kurulduktan sonra, ikinci Pazar yeri olarak Yukarı Çarşı seçilmiştir. Bugünkü teksi durağının bulunduğu yer ve çevresinde Kadınlar Pazarı yıllarca Bartınlılara hizmet vermiştir.

Galla Pazarı’nın bugün halen hizmet verdiği yere geçişi ise 1958 yılına dayanmaktadır. Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Ersöz tarafından bugünkü Pazar yeri, çevrede bulunan evlerin bahçeleri olduğundan dolayı ve geniş bir alan içirdiğinden, aynı zamanda çevre halkının da desteği ile buralar şimdiki Kadınlar Pazarı haline getirilmiştir. Eskiden Galla Pazarı, dört direk üzerine kurulu beşik çatılı sundurma şeklindeydi. Pazaryeri’nin şimdiki görünümü, Bartın’ın eski Belediye Başkanlarından Oğuz Pir döneminde yapıldı.

Eskiden Bartınlı kadınların evlerinde yaptıkları süt ve peynir benzeri ürünler, 1986 yılında yıkılan, şimdiki Cumhuriyet alanının olduğu yerdeki Cezaevi’nin duvarında satılırdı.

Bartın’ın bir diğer pazar yeri ise bugün karakaş Caddesi’nin bulunduğu yolda 1970’li yıllara kadar hizmet veren Balık Pazarı’ydı. İlerleyen yıllarda dönemin Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu, bugünkü halin olduğu yerde yeni balıkhane yaptırdı ve Amasra’dan gelen balıklar burada satılmaya başlandı.

Yine Karakaş Caddesi üzerinde Bartın’ın köylerinden at ve eşeklerle taşıdıkları odunlar ve samanlar da satılırdı. Bu nedenle burası eskiden Odun ve Saman Pazarı olarak da anılırdı. Artık bunların hiç biri yok.

 

Ganara Pazarı

 

Gelelim Ganara’ya… Ganara, Bartın dilinde “Hayvan Pazarı” anlamına gelir. İlk defa bu hayvan Pazarı, şimdiki Belediye Sosyal Tesisleri’nin olduğu yerde, Belediye Meclisi’nde alınan kararla oluşturulmuştur.

Yıllarca burada hayvan alım satımı yapılmış ve 1969 yılında buraya Belediye sosyal Tesisleri’nin binaları inşa edilmiştir. Hayvan Pazarı ise bugünkü Öğretmenevi’nin bulunduğu alanda kuruluyordu. Sonraları şimdi bulunduğu yeni mezbahanın olduğu yere taşınmıştır.

Bartın denilince pazarları anmadan geçemeyiz. Bartın pazarlarının tarihi 1700’lü yıllara kadar dayanmaktadır. 1750 yılında yazımı tamamlanan Uluslu İbrahim Hamdi Efendi’nin Atlas adlı kitabında Bartın Pazarı hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır. 

Fotoğraf-1: Bugün sizlerle paylaştığım fotoğraflar da 1930’lu yıllarda çekilmiş. Bunlardan ilk Bartın Yukarı Çarşı’daki havuzun üst kısmına kurulan dönemin Kadınlar Pazarı. Galla Pazarı ile ilgili elimizdeki en eski fotoğraf budur. 

Fotoğraf-2: Bugün Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Ömer Tepesi mevkiinin alt kısmında kurulan, ki bu bir hayvan panayırı da olabilir, Ganara’yı gösteren fotoğraf. Pazar, özellikle Kurban Bayramlarında dolup taşardı. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.