Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Keramettin ÇETİN > EİNSTEİN VE SEVGİ
Keramettin ÇETİN

EİNSTEİN VE SEVGİ

24.01.2017 09:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Keramettin ÇETİN

Albert EİNSTEİN, Yahudi asıllı Alman bilim adamı. Dünyanın en önemli fizikçilerinden.  1921 "Nobel Fizik Ödülü" sahibi. Bir deha.  

Bilim insanlığı ve buluşlarının dışında, renkli yaşamı ve hayata dair filozofça sözleriyle dünyanın tanıdığı bir isim. Eistein'ın aşağıdaki sözleri, baş tacı sözlerimdendir: 

"Her şeyi olabildiğince sade yapın, ama basit değil" 

"Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın" 

"Ön yargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan zordur" 

             "Ancak başkaları için yaşanan bir hayat, yaşamaya değer bir hayattır" 

"Hayal gücü bilgiden daha önemlidir". 

Buluşu sonrası, Nagazaki ve Hiroşima'ya atılan atom bombası sonucu verdiği demeçte, "Böyle olacağını bilseydim, ayakkabı tamircisi olurdum." diyecek kadar merhamet ve vicdan sahibi. 

Einstein'in 1933 yılında ATATÜRK'e yazdığı mektup da unutulur gibi değil. Lise "Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi" ders kitabında da yer alan o ünlü mektubunda EİNSTEİN, Yahudi Birliği Şeref Başkanı olarak Nazi Almanya'sının Yahudilere dönük baskı  ve zulmünden  dolayı Almanya'dan 40 profesör ve doktorun bilimsel ve tıbbî çalışmalarına Türkiye'de devam etmeleri için başvuruda bulunur. Bu başvuruda daha da ilginç olan, bu bilim insanlarının hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmeleridir. Amaçları bilgilerini unutmamak, özgürce çalışmak, mesleklerini icra etmektir. Mektupta beni en çok etkileyen bölüm de bu insanî yaklaşım oldu. 

*** 

Sevgi üzerine yazılmış en güzel yazılardan birine, ünlü bilim adamı Albert EİNSTEİN'in kızı Lieserl Einstein'e yazdığı mektupta rastladım. Bir edebiyat dergisinde yayımlanan "EİNSTEİN'IN SAKLI MEKTUBU" başlıklı yazı beni hem şaşırttı, hem sevindirdi. Biz Einstein'ı daha çok bilim adamı kimliği ve vasıflarıyla tanıdık. Kızına yazdığı mektupta ünlü bilim adamının sevgi hakkındaki görüşleri, büyüleyiciydi! Yazı, sanki bir fizik dehasının değil de, usta bir yazarın, uzman bir psikoloğun kaleminden çıkmış gibiydi. 

1980'lerin sonunda ünlü dâhinin kızı LİESERL, babası Albert EİNSTEİN tarafından yazılan 1400 mektubu, Hebrey Üniversitesi'ne bağışlar;  onun ölümünden yirmi yıl sonrasına kadar yayımlamamalarını ister. İşte bu mektupta yer alan, ünlü dâhinin sevgi üzerine söylediği, altını çizdiğim sözleri: 

- "Son derece güçlü bir kuvvet var ki, şimdiye kadar bilim bunun için bir resmi açıklama bulmadı. Bu, tüm diğerlerini dâhil eden ve yöneten bir kuvvettir ve hatta evrende işleyen tüm fenomenlerin arkasındadır ve bizim tarafımızdan henüz tanımlanmamıştır. Bu evrensel kuvvet, 'sevgi'dir." 

- "Bilim insanları evrenin birleşik teorisini aradıkları zaman, en güçlü, görünmeyen kuvveti unuttular. Sevgi, onu alanı ve vereni aydınlatan ışıktır. Sevgi, yerçekimidir." 

- "Sevgiye görünürlük sağlamak için, en önemli denklemimde basit bir düzeltme yaptım. Eğer E= mc² yerine, dünyayı iyileştiren enerjinin ışık hızının karesi ile çarpılan sevgi vasıtasıyla elde edilebildiğini kabul edersek, sevginin var olan en güçlü kuvvet olduğu sonucuna ulaşırız. Çünkü, sevginin sınırları yoktur." 

"?Sevgi, yaşamın özüdür." 

Okuma notlarımdan yola çıkarak yazdığım bu yazıda, Einstein'in ilginç bir yönüne dikkat çekmek istedim. Yazımı Einstein'ce bir dilekle bitirmek istiyorum:  Sevgi yaşamın özü ve kaynağıdır. Sevgi dolu günler dileğiyle? 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.