Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > EĞRİ OTURALIM, DOĞRU KONUŞALIM
S. Tolga AKINER

EĞRİ OTURALIM, DOĞRU KONUŞALIM

25.01.2017 09:22 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

Bartın Times Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Ahmet Oktay, gazetemiz için 12 Ocak'ta kaleme aldığı "TOKİ Köprüsü yalan mı oldu?" başlıklı haberde Bartın için büyük önem arz eden ve 2016 yılı yatırım programına alındığı açıklanan 362 milyon TL'lik Bartın Irmağı ve yan kolları ıslah projesi Bartın Irmağı ve Yan Kolları Islahı işinin askıya alınıp alınmadığını sormuştu.

Ne hikmet ise o tarihten sonra konunun muhataplarından hiçbir açıklama gelmedi. İktidar partisi AK Parti'nin Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü ve DSİ Genel Müdürlüğü ile Bartın Belediyesi "olmuyor", "yapamıyoruz" demektense susmayı tercih ettiler.

Hatırlanacağı üzere Bartın Irmağı Islah ve Rekreasyon Projesi'nin ihalesinin 2016 yılı içinde gerçekleştirilememesi durumunda DSİ'nin proje için ilk etapta ayrılmış olduğu 17 milyon TL'lik kamulaştırma masrafı ödeneğinin geri gideceği gibi bunun doğal bir sonucu olarak da projenin iptal edilmesinin de gündemde olduğu ifade ediliyordu.

Bu durumda projenin içine dahil edilen kentimizin belki de en sancılı beklentilerinden biri olan TOKİ Köprüsü de başka bahara kalmış oluyordu.

Oysaki "Bartın'ın hayali" çok da güzel başlamıştı. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında Bartın Irmağı'nın Boğaz mevkiinden başlayarak ilk 8 kilometrelik mesafesi için kamulaştırma kararı alınmıştı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise konuya ilişkin bir toplantıda, Belediye'nin şu an için kendisi tarafından yapılması gereken 4 km'lik alandaki kamulaştırma masrafını karşılayacak gücünün olmadığını ifade ettiği kamuoyuna yansımıştı.

Duyumlarımıza göre, Bartın Irmağı'nın ıslah ve rekreasyon projesi, dolayısıyla da bu projenin içine dahil edilen TOKİ Köprüsü, maalesef hükümetin tasarruf tedbirlerinin kurbanı oldu.

İddia odur ki, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 362 milyon TL'lik proje maliyetini duyunca şu an için projenin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını söylemiş.

AK Parti, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ ya da Belediye'den konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılana kadar bizler sadece güvendiğimiz kaynaklardan edindiğimiz duyumları sizlerle paylaşabiliyoruz.

Ancak burada eğri, oturup doğru konuşmak lazım?

Öncelikle; bir takım yanlış anlamaları ortadan kaldırmak adına şu soruyu sormak lazım diye düşünüyorum. "Köprü yapmak belediyelerin mi yoksa DSİ'nin yani devletin mi işi?"

Verilecek yanıt elbette ki devletin yani DSİ'nin olmalı.

O vakit, hala kamuoyunda TOKİ Köprüsü'nün Belediye yüzünden yapılamadığı şeklindeki eleştirilere pek de akıl sır erdirmek mümkün olmasa gerek.

Ama bunu söyler iken "Belediye bu konuda tamamen duyarsız ve tepkisiz mi kalmalı?" sorusuna vermemiz gereken cevap da elbette "Hayır" olmalı.

Burada belki de aranması gereken samimiyet olmalı diye düşünüyorum. Köprü yapım işinden sorumlu devlet, sorumlu olan hükümet eğer bu konuda samimi ise Belediye kendisinde olsun ya da olmasın Bartın Halkına hizmet verecek olan TOKİ Köprüsü'nü elindeki sınırsız imkanları kullanarak yaparak kentimizin önemli bir sorununu ortadan kaldırmış olmaz mı?

Bence olur. Üstelik, taraflı tarafsız herkesin takdirini de toplar.

Ama maalesef bizde işler öyle yürümüyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da siyaset öne çıkıyor ve vatandaşların sorunları öteleniyor.

Yazık, olan yine Bartın'a ve Bartın halkına olmuş gibi görünüyor.

Eh, ne diyelim? İnşallah, kısa bir süre içinde sihirli bir değnek bu işe dokunur ve TOKİ Köprüsü yapıldığı gibi, hazır kanalizasyon arıtma tesislerimiz de tamamlanıp faaliyete girmişken Bartın Irmağı Islah ve Rekreasyon Projesi de hayata geçirilir ve ilimiz alt yapı ve sosyal donatı bakımından önemli bir eseri kazanmış olur.

Hayırlısı Allah'tan artık?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.