18 Ocak 2018 Perşembe
Anasayfa > SİYASET > Ecevit’e hakaret Meclis gündeminde
Ecevit’e hakaret Meclis gündeminde

Ecevit’e hakaret Meclis gündeminde

08.01.2018 15:50 12 14 16 18 yazdır
Kıbrıs Fatihi merhum Başbakan Bülent Ecevit’e “altı bezlenen, altını ıslatan başbakan” diyerek hakaret eden Memur-Sen’e bağlı Türkiye Diyanet-Sen Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman ve hakaret içeren sözleri Meclis gündemine taşındı.


Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Yaman hakkında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Yalçınkaya, soru önergesinde merhum Bülent Ecevit’in Türk siyasi hayatında dürüstlüğü, doğruluğu, erdemi, nezaketi, cesareti, güveni, doğruluğu ve çalışkanlığı ile ilkeli bir devlet adamı olarak halkın gönlünde yer tuttuğunu vurguladı.

Önergesinde, merhum Bülent Ecevit’in  5 dönem Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanı olarak görev yaptığını, iç ve dış politikada milli çıkarlarımızı savunmadaki dik duruşuyla ülkemiz çıkarlarını her zaman ve her yerde korumasını bildiğini belirten Yalçınkaya, “Yurtseverliğiyle örnek bir kişi olarak, ülkesinin iyiliğine ve halkının refahına kendisini adamış bir devlet adamıdır. Ecevit, ülkemizin birliği ve beraberliği için her zaman mücadele etmiş, en yüce değer olan emeğe hak ettiği değeri vermiş, yaşamı boyunca hiç kimseyi ötekileştirmeden her kesimden vatandaşı kucaklamayı bilmiş örnek bir kişidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanlığı’nı da yapmış olan Ecevit; siyasette, sosyal hayatta ve insani ilişkilerde sürdürdüğü saygınlığı, özverisi, kültürü ve liderlik özellikleriyle onurlu bir devlet ve siyaset adamı olarak halkın “Karaoğlan”ı olarak unutulmamıştır ve asla unutulmayacaktır” dedi. Yalçınkaya, önergesinde Bakan Bozdağ’dan şu sorularına yanıt vermesini istedi:

• Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 5 dönem Başbakanlık görevini yapmış Sayın Bülent Ecevit’e hakaret içeren bu söylemleri gerçekleştiren Mehmet Yaman’la ilgili önergenin yanıtlandığı tarihe kadar halen kamu görevlisi olarak görevini sürdürmekte midir?

• Söz konusu kişiyle ilgili olarak önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde herhangi bir idari soruşturma açılıp, yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise başlatılma tarihi ve sonucu nedir?

• Herhangi bir yasal işlem başlatılmamış ise, basına da yansıyan utanç verici bu iddiaların inceleme-araştırılma gereğinin duyulmamasının gerekçesi nedir?

• Sözü edilen kişi kaç yıldır devlet memuru olarak görev yapmaktadır? Ahlaki değerlerden yoksun olduğu beyanlarından anlaşılan bu kişinin halen “din görevlisi” olarak görev yapmasının kabul edebilecek bir tarafı var mıdır?

• Sözü edilen kişi hakkında bugüne kadar açılmış herhangi bir soruşturma veya dava var mıdır? Var ise içeriği nedir?

• Saygın, dürüst, erdemli ve ilkeli liderlik özellikleriyle onurlu bir devlet ve siyaset adamı olan Bülent Ecevit’e hakaret ederek nefret tohumları saçan bu kişinin beyanlarına, önergenin verildiği tarih itibariyle hükümetiniz veya hükümetinizin bir üyesi tarafından herhangi bir tepki verilmiş midir? Verilmediyse verilmemesinin gerekçesi nedir?

• Sözde din görevlisi olan bu şahıs, söz konusu ifadeleri kullanabilme cesaretini ve gücünü kim ya kimlerden almaktadır?

• 2002 yılından, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde yıllar itibariyle Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna göre açılan dava sayısı ve bu davalarda ceza alan kişi sayısı nedir?

• Son üç yıl içinde Türk Ceza Kanunu’na göre Cumhurbaşkanı ve diğer devlet büyüklerine karşı hakaret suçları kapsamında dava açılan kişi sayısı kaçtır? Açılan davalar sonucunda kaç kişi hakkında cezaya hükmedilmiştir?”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri