Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > EĞİTİM > "Dünya Felsefe Günü"nde söyleşi düzenlediler

"Dünya Felsefe Günü"nde söyleşi düzenlediler

30.11.2017 16:51 12 14 16 18 yazdır
Bartın Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Felsefe Kulübü, "Dünya Felsefe Günü" kapsamında, Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aziz Genç ile söyleşi düzenledi.


1999 yılında Türkiye'nin UNESCO'ya yaptığı önerinin kabul edilmesi sonucu, 2002 yılından itibaren her yıl Kasım ayında düzenlenen etkinliklerle kutlanan "Dünya Felsefe Günü"nde, Bartın Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Felsefe Kulübü Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aziz Genç ile söyleşi düzenledi.
Ana temasının, "mühendislik ve felsefe" olan ve 27 Kasım 2016 Pazartesi günü saat 14.30'da Bartın Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen  söyleşide konuşan Yrd. Doç. Dr. Aziz Genç birinci oturumda mühendislik, nanoteknoloji ve bilimin felsefeyle ilişkisini anlattı. Daha sonra öğrencilerden gelen çok sayıda soruya bağlı olarak "mühendislik eğitimi", "yapay zekâ", "bilimin işleyişi", "bilim ahlakı"  gibi konulara değinen Genç,  temel doğa bilimlerinin birbirleriyle yakından ilişkisi olduğunu belirterek burada felsefenin analitik ve sentetik işlevinin büyük paya sahip olduğunu vurguladı. 
Hawking'in gelecekle ilgili korku öngörüleri ve teknolojinin alacağı boyutla ilgili öğrencilerin sorularına da yanıt veren Genç, bunun felsefi ve fütüristlik yönleri olduğunu belirti. Bir öğrencinin sorduğu "yakın gelecekte bir simülasyon evreni oluşturulabilecek mi?" sorusuna " bunun şu anda basit düzeyde zaten gerçekleştiğini ve teknolojik gelişimin bunu yakın zamanda oluşturabileceği" cevabını verdi.

Söyleşi Felsefe Kulübü Başkanının teşekkür konuşması ve çiçek takdimiyle sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri