Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nilay Meryem ÇÖMLEK > DUMANINIZI ÇOCUĞUMA SOLUTMAK İSTEMİYORUM!
Nilay Meryem ÇÖMLEK

DUMANINIZI ÇOCUĞUMA SOLUTMAK İSTEMİYORUM!

02.01.2018 09:08 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nilay Meryem ÇÖMLEK


Kapalı alanlarda sigara içeme yasağı her ne kadar çiğnemeye çalışılsa da bir şekilde işliyor.

Ama bence halka açık alanlarda da sigara yasaklansın…!

Biz çoluk çocuğumuza adını anmak dahi istemediğim sigaranın zararlarından bahsederken, onların sağlıklı bir geleceğe sahip olması için sigara içmiyorken sokaklarda, parklarda sigara içilmesini istemiyorum.

Hem bir anne olarak hem de sağlıklı yaşamayı isteyen bir vatandaş ve birey olarak…

Ben bir anne olarak çocuğuma içilen o sigaranın zehirli dumanını solutmak istemiyorum.

Hergün sokakta yürürken içtiğiniz o sigaranın çocuğuma değecek korkusuyla yaşamak da istemiyorum.

Hele ki yürürken o yüzümüze yüzümüze üflediğiniz o pis kokulu dumanı solumak, o kokunun üzerime sinmesini de istemiyorum.

Yani kısaca demem o ki ben HALKA AÇIK ALANLARDA SİGARA İÇİLMESİNİ İSTEMİYORUM!!!

Bunu da büyük harflerle yazarak herkese ilan ediyorum.

Açık alanlarda sigara içilmesin istiyorum

Açık alanlarda sigara içmenin yasaklanıp, sadece belirlenecek alanlarda içilmesini istiyoruz.

Parklarda çocukların oynamasını, gençlerin, yetişkinlerin sosyalleşmesini istiyoruz. Etkinlikleri sırasında zehirlenmelerini değil…

Otobüs durakları, sokaklar, parklar herkes için. Sigara dumanının açık havada ya da rüzgarın etkisiyle sigara içmeyen çocuklar dahil herkesi zehirlemesine dur demeliyiz.

Kafelerde, restoranlarda açık alanlar sadece sigara içenlere ayırılmış durumda. Sigara içmeyenlerin kapalı alana tıkılmaktan başka seçenekleri yok. Oysa güzel havanın, temiz oksijenin sigara içenler için ayrılması kötü bir haksızlık….

Alışveriş merkezleri, kamu kuruluşları hatta bir rahatsızlığımız için gittiğimiz hastane bahçelerinde zehirleniyor olmamız kabul edilemez. Sahiller, denizler, ormanlar, milli parklar sigara izmaritleri ile dolmasın, insanlar bu alanlarda zehirlenmesin.

Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek, sağlıklı yarınlar için dumansız açık alanlar istiyorum. Sigara içmek isteyenlerin özgürlüğünü de kısıtlamak istemiyorum ama onlara da sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorum…

Solumak zorunda kaldığımız sigara dumanının zararları

Sigara dumanı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4 bin kimyasal madde içeriyor.  Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 81 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunuyor. Ayrıca tüm bu kimyasal ve zehirli maddelere ek olarak sigarada yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan nikotin ve sigaranın tadını daha hoş hale getirmek, tüketicilerin sürekli sigara kullanımını sağlamak amacıyla eklenmiş olan birçok katkı maddesi yer alıyor.

Sigara dumanında bulunan kimyasal maddelerin arasında yer alan asitler, alkol aldehitler, ketonlar, siyanür, karbon monoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösterirler ve organlarda tahribat yaparlar. Kalp hastalıkları, akciğer kanseri, vücuttaki başka kanserler, bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigara dumanının içinde yüzde 4 oranında karbon monoksit bulunur. Bu gaz, alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak hemoglobinin oksijen taşımasını engeller. Sigara içenlerde hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi yüzde 2.5 ile yüzde 15 arasında azalır. Bunun sonucunda organlar yeterli oksijen alamazlar. Özellikle beynin yeterli oksijen alamaması sonucu düşünme, karar verme, net görme ve işitme gibi önemli bazı fonksiyonlarında zayıflama olur. Karbon monoksit ayrıca damarlarda kolesterol depolanmasına yol açar.

Tütün dumanına maruz kalma, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadır. Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmakta ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Sigara dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır. Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

Sigara dumanına maruziyet özellikle bebek ve çocukları tehdit etmektedir. Bebek ve çocukların yanında sigara içmek; ani bebek ölümlerine, astım ya da solunum yolu enfeksiyonlarına, kulak enfeksiyonlarına, uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde ise kanser gibi hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır. Günde en az 7 saat tütün dumanına maruz kalan gebelerde düşük doğum ağırlıklı bebek ve erken doğum riski yaklaşık 2 kat yükselmektedir.

Sigara içmeyi bıraktığınızda evde, işyerinde arkadaş ortamında sigara içmeyen ve siz içtiğiniz için rahatsız olanlar ve sevdikleriniz artık dumana maruz kalmayacak.

Çocuklara iyi örnek olabileceksiniz; onları pasif içicilikten kurtarıp kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, hışıltılı solunum, astım gibi hastalıklara yakalanma risklerini azaltacaksınız. Çevrenizdeki insanlara örnek olarak onların da bırakmasını kolaylaştıracaksınız. Eviniz, arabanız, giysilerinize sinmiş sigara kokusu kaybolacağından çevreyi rahatsız etmeyeceksiniz.


Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.