Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Keramettin ÇETİN > DRİNA KÖPRÜSÜ
Keramettin ÇETİN

DRİNA KÖPRÜSÜ

17.06.2017 10:56 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Keramettin ÇETİN

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tarihimizde İz Bırakanlar" Projesi kapsamında, merkezdeki her liseye bir Türk büyüğünü tanıtma görevi verildi. Bu kapsamda, Bartın Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi'nin payına, "Mimar Sinan'ı Tanıtmak" konulu etkinliği hazırlama görevi düştü. Okulun Tarih öğretmeni olarak, etkinlik komisyonunda, severek, heyecanla görev aldım. 27 Nisan'da Bartın Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik için, 3 ay önceden çalışmaya başladık. Okul içi öğrenciler arasında para ödüllü "Mimar Sinan" konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışması düzenledik. "Mimar Sinan'a uzmanların gözüyle bakalım" düşüncesiyle, Yüksek Mimar Selda Çelikyay'ın sunduğu bir söyleşi, Mimar Sinan'ı tanıtan bir kısa video, okulumuz edebiyat öğretmeni Adeviye Atar'ın yazıp okulumuz öğrencilerinin oynadığı bir kısa tiyatro, girişte " Mimar Sinan Kitapları Sergisi", Mimar Sinan'ın eserlerinin fotoğraflarının renkli çıktılarından oluşan tanıtıcı panolar hazırlayıp yarışmada dereceye giren eserleri sergiledik. Ben, özellikle yarışmaların düzenlenmesinde ve kitap sergisinin hazırlanmasında emek verdim. Bu işleri, seve seve yaptım; büyük bir heyecan duydum. Okul kütüphanelerinde ve il halk kütüphanesinde ne kadar Mimar Sinan kitabı varsa, topladım. Bu kitaplardan, öğretmen ve öğrencilerimiz de yararlandılar.

Etkinliği hazırlama aşamasındaki duygu ve okumalarım, bana bir şiir de yazdırdı. O heyecanı ve yoğun duyguları unutmak, mümkün değil! Şiirimi, Bartın Kültür Merkezi'ndeki etkinlik programında ezberden okurken, yazım öyküsünden de bahsettim. Konuşmamda şunları söyledim:

"9-10 sene önceydi. Tarihi bir roman okumuştum. Adı Drina Köprüsü'ydü. Çok beğendiğim, bende iz bırakan bir romandı. Yazarı Sırp kökenli Yugoslav Yazar, İvo ANDRİÇ'ti. Zarfıyla mazrufuyla mükemmel bir kitaptı. 354 sayfalık roman, adını ve konusunu, Mimar Sinan'ın yaptığı köprüden alıyordu. Drina Köprüsü ki, Bosna Hersek Vişegrad kenti, Drina ırmağı üzerinde, 180 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde,11 gözlü şahane bir köprü. 1577 tarihli köprü hâlâ dimdik ayakta olup işlevselliğini sürdürmektedir. Köprüyü Sokullu Mehmet Paşa, doğup büyüdüğü topraklara bir vefa borcu olarak yaptırır. Köprünün bir diğer adı da, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'dür zaten.

Drina Köprüsü Romanı, içeriği, dili, akıcılığı, sürükleyiciliği, çevirisindeki güzellik bir yana, romanın bence en ilginç yanı ve özelliği, ana karakteri ve kahramanının bir insan değil, köprü olmasıdır.

1961 yılında, yazarına, "Nobel Edebiyat Ödülü" de kazandıran roman, Yugoslavya'da 15 kez basılmış, hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilmiştir. Türkiye'de de, ilk baskısı, iki buçuk ayda tükenmiştir. Ben, 5. baskıdan okumuştum. Etkinlik medeniyle 2. kez okuduğum kitaptan, yine, büyük bir keyif aldım.

Velhasıl okuduğum bu güzel roman ve Mimar Sinan'ın şahane köprüsü bana şu şiiri yazdırdı."

 

DRİNA KÖPRÜSÜ

 

"Mimar Sinan'ın anısına saygıyla"

 

Eser veren değil,

Esin verendir büyük insan

Sinan'ın köprüsüdür

Yugoslav yazara Nobel kazandıran.

 

İyiler, kötüler

Sokullu Mehmet Paşa, Abid Ağa, Radisav

Olaylar örgüsü, masallar, efsaneler...

Tarihin uzun soluklu merhabası,

Bir paşanın ahde vefasıdır

Drina Köprüsü.

 

Savaşlar, yıkımlar, saldırılar

Gelir geçer

Rejimler devrilir, devletler yıkılır

Dünyaya miras olarak,

Bir eser verenler kalır

Bir de esin verenler.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.