Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > DOMATES GÜVESİ TEHLİKESİ!
DOMATES GÜVESİ TEHLİKESİ!

DOMATES GÜVESİ TEHLİKESİ!

04.08.2018 11:11 12 14 16 18 yazdır
Tarım ve Orman Müdürü, domates üreticilerini uyardı… Domates güvesi konusunda üreticileri uyaran Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, önlem alınmadığı takdirde çok büyük ürün kayıpları olabileceğini söyledi.

 

 İmza atabilirsin

 

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, domateste görülen ‘Domates Güvesi’ konusunda üreticiyi uyaran önemli açıklamalarda bulunurken, üreticilerin alması gereken tedbirleri de detaylı şekilde anlattı. Bayram, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 “Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce ‘Tuta absoluta’ olarak da bilinen domates güvesi ile zirai mücadelemiz sürmektedir.

Tuta absoluta Güney Afrika'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan 2009 yılında Türkiye'ye giriş yaptı. 2010 yılında Türkiye'deki domates üretimine çok büyük zarar verdi. Tuta 14 derece sıcaklıkta 72 günde, 27 derece sıcaklıkta 24 günde evresini tamamlıyor. Yılda 4 kez yumurtluyor ve her seferinde 250 yumurta bırakıyor. Tuta ile mücadele öncelikle kimyasal ilaçla değil biyolojik mücadele yöntemiyle yapılmalı.


 

“Serada hava boşlukları kapatılmalı”

İlk olarak seramıza dikeceğimiz fidelerin, seraya zararlı taşımadığından emin olacağız. Sera girişine çift kapı yapacağız. Sera girişlerini ve havalandırma boşluklarını mutlaka tülle kapatacağız. Enfekte olmuş bitki kısımlarını sera içinden hemen çıkarın. Dışarıda imha edin. Bitki atıklarını zaman kaybetmeden seradan uzaklaştırıp imha etmek zorundayız. Sera içinde feromon, ışık ve yapışkan tuzaklar kullanılmalı. Kısacası tuta sorunu yaşamak istemeyen bir üretici, seranın tüm hava boşluklarını kapatmalı. Tüm bunların yanında tutanın yumurtasını yiyen 'Nesidiocoris tenuis ' adlı faydalı böcek ile mücadele yapılabilmektedir. İlimizde de domateste önemli zararlara ve ürün kayıplarına yol açan domates güvesine karşı geçtiğimiz yıllarda biyolojik mücadele çalışması yürütülmüştür. Mücadelede kimyasal mücadele yerine insan sağlığına ve doğal çevreye zarar vermeyen biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanılması insan, çevre sağlığı ile biyolojik denge açısından son derece önem arz etmektedir.” Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri