Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > ASAYİŞ > Dolandırıcılara dikkat!
Dolandırıcılara dikkat!

Dolandırıcılara dikkat!

27.01.2018 16:17 12 14 16 18 yazdır
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü görevlileri, vatandaşlardan özellikle altın ve benzeri ziynet eşyalarını tanımadıkları birilerine doğrudan veya dolaylı olarak teslim etmemelerini istiyorlar.

 

Suç ve suçlularla mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdüren Bartın Polisi, mücadele amacıyla vatandaşı bilgilendirmeye de devam ediyor. Daha önceden birçok konuda hazırlanan el broşürlerini dağıtarak bilgilendirmeler yapan Bartın Polisi bu kez de telefonla dolandırıcılıklara karşı vatandaşı bilgilendiriyor.  Bartın Emniyet Müdürlüğü TDP Şube Müdürlüğü görevlileri özel olarak hazırlatılan el broşürlerini vatandaşlara dağıtarak, vatandaşları bilgilendiriyor.
Vatandaşlardan özellikle cep telefonundan veya ev telefonundan arayarak kendilerini kamu görevlisi (Asker, Polis, Başkomiser, Amir, Emniyet Müdürü, Savcı) olarak tanıtıp (telsiz sesleri ile), sizin telefonunuzdan devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, kuyumcu soygununda kimlik kartlarının olay mahallinde bulunduğu, sahte altın satın aldıkları v.b. suçlardan bahsederek gerçek suçluları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyenlere itibar etmemelerini isteyen Bartın polisi, hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para veya ziynet eşyası talep etmeyeceği uyarısında bulunuyorlar.

 

Nasıl kandırıyorlar?

 

Bartın polisi vatandaşlara şu uyarılarda bulunuyor:

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

* Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

* Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

* Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

* Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

* Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

* İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

* Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

* Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

* Vali veya Vali Yardımcısı adına aradıklarını söyleyerek yardıma muhtaç kişilere yardım edecekleri bahanesi, gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

* Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

 

Alınması gereken tedbirler

 

Telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşların dikkat etmeleri gereken ve almaları gereken tedbirleri ise şu şekilde sıraladılar:

* Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

* Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın.

 

“Hemen 155 Polis İmdat’ı arayın”

 

Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri