Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > “Doğru politikalarla gömlek bize dar gelecek”

“Doğru politikalarla gömlek bize dar gelecek”

05.03.2018 09:54 12 14 16 18 yazdır
Bartın Genç İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Kemik, Bartınlıların birbirini kollaması ve Filyos Vadisi Projesi sayesinde ilimizin kısa bir süre içinde gömleğine sığamaz hale gelebileceğini savundu.
“Doğru politikalarla gömlek bize dar gelecek”


TOLGA AKINER

Bartın Genç İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Kemik, ilimizin önceliklerinin Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi çalışlarındaki kamulaştırma sorunun bir an önce aşılması ve teşvikte 4. Bölge’den 5. Bölge’ye geçebilmek için elden gelen tüm çabanın gösterilmesi olduğunu söyledi. Ülke ekonomisinin ve bölgesel kalkınmanın hızlanması için bölgesel değil ürün bazlı teşvik uygulamasının daha doğru olacağını savunan Kemik, Bartınlıların birbirini kollaması ve uzlaşı ortamının sağlanması durumunda, yanı başımızda inşaatı devam eden Filyos Vadisi Projesi sayesinde ilimizin kısa bir süre içinde gömleğine sığmaz bir hale geleceğini söyledi.

Kentimizin ekonomik yaşamında söz sahibi olan genç ve dinamik Bartınlı işadamlarının biraraya gelerek oluşturduğu Bartın GİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Kemik ile Derneği ve Bartın’ı konuştuk. Sohbete Derneğin tarihçesi ile başlayan Kemik, 2003 yılında kurulan Derneğe 2009 yılında üye olduğunu ve 2010 yılından bu yana da Yönetim Kurulu’nda görev aldığını söyledi. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın ise 2017 yılında nasip olduğunu belirten Egemen Kemik, Ekim 2017’de başkan seçildiğinde 52 üyesi olan Derneğin şu anda 67 üyeye ulaştığını ifade etti. Egemen Kemik, gerçek kişiler haricinde ilimizdeki kurumlar vergisi sıralamasında ilk 100 içerisinde 26 tane Bartın GİAD üyesinin olmasının kendileri için gurur vesilesi olduğunu belirtirken, “Yani Bartın GİAD, ilimizin temel taşlarından biri. Bartın ekonomisini ayakta tutan unsurlardan biri” dedi. Dernek üyelerimiz arasında üst yaş sınırımız 49 olduğunu ve üyelerimizin büyük bir bölümünün, inşaat, inşaat malzemeleri, dayanıklı tüketim malları, perakende gıda sektörü ve giyim üzerine işlerle uğraştığını dile getiren Kemik, 67 üyenin 7 tanesinin Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterdiğini söyledi. Kemik, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Dernek içinde siyasete yer yok

 

“Bartın GİAD, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’na bağlı. Genel Başkanımız Kütahya Seramik’in sahibi olan Erkan Güral. Güzel bir yapılanmamız var. Derneğimiz içinde Yönetim Kurulumuz da dahil olmak üzere neredeyse her siyasi görüşten ve siyasi partiden arkadaşlarımız var. Hatta Belediye Meclisi üyesi olan arkadaşlarımız bile var. Fakat derneğimizin tek kuralı derneğimizin içinde siyasete yer olmaması. Hiçbir zaman olmadı, bundan sonra da olmayacak. Bizim tüm isteğimiz her şeyin Bartın için, kentimizin ve kentte yaşayan vatandaşlarımızın menfaatleri için olması. Biz dernek olarak da şimdiye kadar hiçbir siyasi partiye yakın olmadık. Çünkü bir siyasi partiye yakın olmak demek, diğerlerine uzak olmak demek. Bu bizlerin tasvip edeceği bir şey değil. Çalışmaya, bir şeyler üretmeye hevesli arkadaşlardan oluşan bir Yönetim Kurulumuz var. Yönetimdeki 11 kişi de, bizden önceki arkadaşlarımızın ortaya koyduğu verimli çalışma ortamını daha ileriye taşıma konusunda kararlı ve azimliler. Bu sene içinde hayata geçirmeyi planladığımız birkaç organizasyonumuz var.

 

130 sayfalık almanak

 

Çalışmaları devam eden bir üye almanağı projemiz var. Hem üyelerimizin ve onların şirketlerinin tanıtıldığı hem de Bartın’ın tanıtıldığı. Bunu tamamlandığında Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’na ve Konfederasyon üyesi tüm derneklere de göndereceğiz. 130 sayfadan oluşan bir dergi gibi oldu. Hazırlıkları son aşamaya geldi.

 

Bartın’ı tanıtan mobil uygulama

 

Dergimizi yüzümüzün akı ile çıkardıktan sonra hazırlıklarına başladığımız bir Mobil Uygulama Projemiz de sözkonusu. Bartın’ın tanıtılacağı bir mobil uygulama olacak bu. Bildiğimiz kadarıyla Bartın’ı tanıtan böyle bir mobil uygulama şu an için mevcut değil. Bizim yapacağımız uygulama inşallah ilk olacak. Devirde artık internet ve inovasyon devri. Bu yüzden bu projeye büyük önem veriyoruz. Biri Bartın’a geldiğinde, nereleri gezebilir, nerede kalabilir, nerelerde yemek yiyebilir, o gün kentimizde kültür sanat ile alakalı ne gibi bir etkinlik var ve nerede, bir ilaca ihtiyacı olsa gece vakti nöbetçi eczane nerede tüm bunları rahatlıkla bulabileceği bir mobil uygulama olacak. Kişi uygulamaya girdiğinde bulunduğu yeri görüp gitmek isteği yere ne kadar mesafede olduğunu hangi güzergahı izleyerek gitmek istediği yere ulaşabileceğini görüp rahat hareket edebilecek. Bu proje için de Konya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasını kendimize örnek aldık. Konya’daki uygulamayı yapan firma ile görüştük. Bununla ilgili ön çalışmamızı da tamamladık.

 

Bartın Fuar alanına kavuşacak

 

Bunun dışında bir de Bartın merkezde bir Fuar projemiz var. Bir fuar alanı düşünüyoruz ki, bu konuda Bartın Belediyesi bizleri destekleyecek. Bu konuda bizim Fahri Üyemiz de olan Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’a da teşekkürlerimizi iletiyoruz bir kez daha sizlerin vesilesiyle. Fuar konusunda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Halil Balık da yönetim olarak bizleri destekleyeceğini söyledi. Eğer Ticaret Odası seçimi ertelenirse, Mayıs ayı gibi bu projemizi de hayata geçirmek istiyoruz. 

Öncelik OSB olmalı

 

Uzun vadede tamamlanarak hayata geçecek olan Filyos Vadisi Projesi elbette ki önemli Bartın ve bölgemiz için. Ama bizim Bartın olarak farklı önceliklerimiz var. Bunların başında Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin ikinci etabının bitirilerek kullanıma açılmasının gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna ilişkin süreci hızlandırmalı ve kamulaştırma faaliyetini bir an evvel tamamlamalıyız. 230 bin metrekarelik bir alanın kamulaştırmasının 2018 yılı içinde tamamlanacağı söyleniyor. Bu çok ciddi bir büyüklük. Bunun hızlandırılması gerekiyor. ‘Bartın yatırım bölgesi’ diyoruz. Geldi yatırımcı, burada nerede üretim yapacak? Fabrikasını nerede açacak? Açacak yer yok. 2009 yılından bu yana Bartın’da açılan bir tek fabrika yok. Bu, çok güzel bir durum değil. 

Kamulaştırma sorunu bir an önce aşılmalı

 

Organize Sanayi Bölgesi Müdürümüz Oğuzhan Kasapoğlu, çok iyi niyetli ve samimi bir insan. Gerçekten çalışkan da bir insan. Kendisi ile yaptığımız görüşmede, şu anda Organize Sanayi Bölgesi’nin büyüklüğünün 950 bin metrekare civarında olduğunu ve hali hazırda 27 tane fabrikanın bulunduğunu anımsattı. Yeni açılacak bölüm ise 770 bin metrekare. Buradan 26 fabrika parselinin çıkabileceğini ifade etti. Yeri de çok güzel hemen ırmağın kenarında. Ama kamulaştırma çok ciddi bir sorun. Biran evvel bunun çözümlenmesi gerekiyor. Bu sadece Bartın’ın iktidar partisine mensup vekilinin tek başına çözümleyebileceği bir sorun da değil. Buna tüm Bartın’ın el atması gerekiyor. Yani o parti, bu parti değil tek Bartın demeliyiz. Eğer gelişmek, büyümek istiyorsak bizim siyasetle kaybedecek vaktimiz yok.

 

Teşvikte sınıf atlamalıyız

 

Bir önemli husus da yatırımda teşvikte tekrardan 5. Bölge içerisine girmemiz sağlanmalıdır. OSB’nin genişletilmesi ve teşvikte sınıf atlamamız Bartın’ımızın yakın gelecekte önünü açacak yegâne unsurlardır.

 

Bölgesel değil ürün bazlı teşvik olmalı

 

Bugün ilimizde Ekseriyetle tekstil, orman ürünleri ve demir-çelik ve plastik sektörleri istihdamda önü çekmektedir. Katma değeri büyük ve yatırımı kalıcı firmaların sürekliliği Bartın için daha mühimdir. Demek istediğim şu ki Bugün bir plastik ya da demir çelik firmasının Bartın’dan teşvikler yüzünden ayrılması kolay kolay gerçekleşmez, ancak yatırım teşvikleri devam etmezse istihdamda ilk üçte yer alan tekstil firmalarının bütün makine ve ekipmanlarının taşınması bir gecede olacaktır. Bu sebepte teşvik sadece kelime olarak kalmamalı ve bölgesel teşvik yerine ürünsel teşviğin önü açılmalı.

 

“Nasıl” sorusuna yanıt aranıyor

 

Bugün neden orman ürünlerinde eskisi kadar söz sahibi değiliz? Neden Bartın tuğlası diye bir kavram varken artık yok? Neden hayvansal ürünlerde örneğin yumurta v.b. gibi ülkede söz sahibiyken bunu Afyon ve Çorum’a bıraktık? Bu neden sorularını belki uzun uzun artırabiliriz, ancak Bartın GİAD olarak bizim amacımız ‘Neden?’ i sormak değil ‘Nasıl’ı üretmek… “Nasıl düzeltebiliriz”, “Nasıl daha fazla üretebiliriz”,  “Nasıl daha çok istihdam sağlayabiliriz” sorularını sormamız gerektiğini düşünmekteyim.

 

Bartınlılar olarak birbirimizi tutmalıyız

 

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Bartın GİAD olarak 4 siyasi partimizin Bartın İl Başkanları’nı biraraya getirdik. Bu daha önce yapılmış bir şey değildi. AK Parti, CHP, Saadet ve MHP İl Başkanları ile birlikte çok güzel bir çalıştay yaptık. Orada asıl amacımız Bartın Lobisi’ni ortaya çıkarmaktı. Mesela bakın bir Zonguldak’a, orada bir şey yapılmak istendiğinde herkes birbirini tutar. Keza Kayseri’de böyle, Trabzon’da böyle, Sivas’ta böyle… Fakat maalesef Bartın’da durum böyle değil. Bizim burada en büyük sorunumuz Bartınlıların birbirini tutmaması. Biz istiyoruz ki sağlam bir Bartın Lobisi oluşsun. Bununla ilgili çalışmamız olarak. Bartın’ın dışında çalışan, yaşayan ne kadar siyasetçi, bürokrat ve tüccar var ise onları biraraya getirmeyi hedefliyoruz. İleride bir Bartınlı’nın bir sıkıntısı olduğunda çözümleyebilmek adına nerede hangi Bartınlı var bilelim istiyoruz. Mesela vekillerimizi Ankara’da hastane ihtiyacımızı karşılamaları için aramamamız lazım. 

“Bartın’a gömleği dar gelecek”

 

Karadeniz bölgesinde Trabzon’dan Sinop’a, Samsun’a ve Zonguldak’a kadar bütün limanlar şehir merkezinde. Bu bahsettiğim şehirlerde günde 100 tırlık nakliyat şehri trafik keşmekeşine sokmakta. Ancak Bartın’da, entegre bir çevreyolu ile genişletilecek ve 6 bin ton ve üzerine üzeri gemilerin yükleme boşaltma yapmasına imkân sağlayacak bir limanla günde 200 tane tır bile limana giriş-çıkış yapsa kimsenin ruhu duymaz. Ayrıca yanı başımızda yapılan Karadeniz’in en büyük liman projesi olan Filyos Limanı ve Filyos Vadi Projesi’nin tamamlanmasıyla yapılacak yatırımlar ve istihdam doğrultusunda Bartın’a gömleğinin dar geleceğini söylemek de yanlış olmaz.

 

Turizm yazla sınırlı kalmamalı

 

Sahip olduğumuz 59 km sahil kesimi ve 13 plajı ile mavi bayrak kriterlerinin üzerindeki kalitede deniz suyu ve tamamı kumdan oluşan sahilleri ve yüzölçümünün yüzde 53’ünün ormanlarla kaplı olması zaten başlı başına Bartın’da yaz aylarının turizm açısından dolu dolu geçmesini sağlıyor. Ancak turizmi şehrimizde sadece yaza bağlı bırakmamamız, turizmin istihdam ve gelirinin sürdürebilir olması açısından oldukça mühimdir. Ülkemizde yerel turist konaklama seçenekleri ve yaş aralığı bilhassa kışın daha çok gençlerden oluşmaktadır. Bu bağlamda kış turizmini gerek av turizmi gerek doğa-gezi-bisiklet turizmi, gerekse de Bartın’da yavaş yavaş artan turizm yatırımlarıyla entegre kongre turizmi olarak çeşitlendirmek zorundayız.

Safranbolu-Amasra tur güzergahını üçlü bir sac ayağı haline getirmek ve Bartın’ımızı bu devamlılığı olan tur güzergahı içerisine acilen sokmamız gerekmektedir. Bu hususta Bartın Belediyesi’nin yaptığı Kent Müzesi yakın tarihte yapılan önemli bir eserdir. Devamı gelmeli, pilot sokaklar belirlenerek restorasyon çalışmaları yapılmalı. Tabiri caizse Bartın’da da eski evlerimizden küçük bir Safranbolu yaratılmalı.

 

“Üniversiteyle çalışmayı önemsiyoruz”

 

Bartın Üniversitesi bugün bünyesinde 15 bin 800 öğrenci, 148 bölüm ve 800’ün üzerinde akademik ve idari personeli, iki adet kampüsü ve geniş barınma ve sosyal olanaklarıyla, şehirle bütünleşen bir üniversitedir. Bartın Genç İş Adamları Derneği olarak biz, Bartın Üniversitesi ve Bartın Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüyle ortak yürüttüğümüz KÜSİ (Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği) çalışmalarımız 2018 yılında da devam etmektedir. Bu bağlamda her ay farklı sektörlerle ilgili çözüm bulunabilecek sorunlar üzerine üniversite ilgili bölüm hocaları ve sanayicilerle ortak mutabakatlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Bartın Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu öğrencileri ile 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz girişimcilik ve inovasyon seminerlerini 2018 yılında da üzerine yeni konuşmacılar katarak gerçekleştirmek için ön protokolümüzü hazırladık.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri