Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nilay Meryem ÇÖMLEK > Doğru iletişimi kurmayı beceremiyoruz!
Nilay Meryem ÇÖMLEK

Doğru iletişimi kurmayı beceremiyoruz!

30.01.2017 10:41 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nilay Meryem ÇÖMLEK

Hepimiz hayatımızda daha başarılı olmak için çalışıp çabalıyoruz. Çoğu zaman hatalar da yapıyoruz ancak bu hatalardan ders çıkarabiliyorsak ne mutlu bize. Çünkü yaptığımız hatanın farkında olmak çok önemli. Hatta en önemlisi de 'evet ben hata yaptım' diyerek bunu kabullenebiliyorsak bu hata bizim için bir tecrübe olmuş demektir. 'Ben hata yapmam' diyerek en büyük hataları yapıyoruz çoğu zaman. Aslında hiçbirimiz dört dörtlük değiliz, hepimizin duyguları var. O nedenle 'ben hata yapmam' cümlesini kesinlikle kabul etmiyorum. Ben bu hatayı nasıl yaptım, neden yaptım diye kendimizi sorgulamamız gerekir.

Bir de bir türlü beceremediğimiz bir konu var. İletişim? İyi iletişim kurmak da aslında başarının en büyük sırrıdır. İletişim evliliğin, arkadaşlığın, dostluğun, karşımızdaki insanlarla geçinebilmenin temel kuralıdır.

İnsanlar arasında bilgi, duygu, düşünce paylaşımı iletişimi oluşturur. Doğası gereği iletişim kurmak insanın temel ihtiyaçları arasındadır. Aile, okul, iş, arkadaş, eş, kurumlar hatta devlet bile bireyin iletişim kurduğu birimlerdir. Her birimle farklı iletişimler kurmak, bu iletişimleri dengede tutmak, anlaşılır, algılanabilir olmak; kişinin bireysel, psikolojik, sosyal konumunu belirleyen gerekliliktir. Kurulan bütün iletişimler olumlu değildir. Birisiyle yumruklaşmak, ağız dalaşına girmek de bir iletişim şeklidir. Olması gereken, her alanda her birimle sağlıklı iletişim kurmayı başarmaktır. Sağlıklı iletişim kurmanın temel doğruları vardır.

Bugün sizlerle etkili iletişim kurmanın yöntemlerini paylaşacağım.

İfade etmeye çalıştığımız ne çok şeye sahibiz. Ancak bu ifadelerimizin muhatabımızda ya da muhataplarımızda istediğimiz etkiyi uyandırması her zaman mümkün olmayabiliyor. Etkili ve güzel konuşma becerisine diğer bir ifadeyle düzgün bir diksiyona sahip olunmadan etkili bir iletişimin varlığından da bahsetmek oldukça güç. İletişim yalnızca ileti gönderilen bir süreç değil, aynı zamanda etkileşimsel bir süreci de içine alıyor. Etkili iletişim ne demektir sorusunun cevabını yalnızca güzel konuşma teknikleri içinde aramak yerine iletişimi tüm boyutlarıyla ele almak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Etkili iletişimi, hem sözel hem de beden dili ile yönelttiğimiz anlamların; kaynağın ve alıcının beklenen hedeflerini karşılayabilmesi olarak tanımlamak mümkün. Tüm zamanların en büyük sosyal ihtiyaçlarından biri olan doğru anlaşılabilmenin de ancak güzel ve etkili konuşma ile sağlanabildiğini unutmamak gerekiyor. Çünkü güzel konuşma teknikleri etkili iletişim nedir sorusunun da hem cevabını hem de yöntemlerini oluşturuyor.
Etkili iletişim yolları nelerdir?


Etkili iletişim hakkında bilgi sahibi olmak, iletişimin etkili olarak sürdürülebilmesi için büyük önem taşıyor. Kendimizi ifade etmenin en kolay ve en hızlı aracı olan konuşma, iletişim sürecinin büyük bir paydaşı. Ancak etkili iletişim nedir sorusu içinde cevap aradığımız bilgi de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Etkili bir iletişim için hangi yolu ya da yolları izlemeliyiz?

Karşı tarafın bize ne anlatmak istediğini doğru anlayabilmek için önce dinlemek gerekir. İletişimin asıl hedefi duygu ve düşüncelerin ortaklaşması yoluyla, inandıklarımıza diğerlerini inandırmak, bunun için ikna edebilmeyi gerektiriyor. Bu nedenle etkili bir iletişim için etkili konuşmak kadar etkili bir dinleyici olmak da önemli. Doğru anlaşılabilmek, doğru zamanda ve ancak doğru kişilere iletiler yöneltebilmekle sağlanabilir.

Etkili iletişim becerilerinin sergilenebilmesi, iletişimin devamının sağlanabilmesi ve hedeflerimize ulaşmak anlamına geliyor. İletişimde pastanın büyük yarısına sahip olan konuşma öncesinde gerek ruhsal ve gerekse zihinsel olarak yapılacak olan hazırlıkla konuşmaya başlamak etkili bir iletişimin sürdürülebilmesini sağlayabilir.

Etkili iletişim nedir sorusunun cevaplarından biri de hem dinleyenlerin hem de konuşmayı yapanların aynı çizgide buluşmalarıdır. Kısaca, dinleyenlerin hazır bulunuşluk düzeyleri, zevkleri ve ilgileri, cinsiyetleri gibi muhatabın özelliklerinin dikkate alınmadığı bir iletişim gerçek faydayı asla sağlamayacaktır.

İletişim sürecinde bireyler aralarında yalnızca sözel etkileşim kurulmaz. İletişimin sözel yanının önemli olduğu kadar bedensel hareketler olarak tanımlayabileceğimiz beden dilini de yabana atmamak gerekiyor. Çünkü iletişimin henüz başında, doğru izlenim için bedenin söyledikleri en az konuştuklarınız kadar önemli.


Hitap şekli de çok önemli


Diksiyon sözel ve bedensel ifadelerin doğru hedeflere ulaşmasında kullanılan araçların tamamını oluşturur. İletişimde sözcüklerin doğru seçilmesi kadar doğru şekilde seslendirilmesi ve beden dili ile desteklenmesi de gerekiyor. Bu nedenle konuşurken vurgu ve tonlamadan ses tonuna, sözcüklerin doğru telaffuzundan akıcı bir üsluba sahip olmaya kadar pek çok beceriyi gerektiren diksiyon iletişimin de olmazsa olmazları arasında.

Hitabet, iletişimin sözel yanının sanata dönüştürülmesidir. Aynı duyguları paylaşan topluluklara kapalı ya da açık alanlarda yapılan etkili ve güzel konuşma olarak da adlandırabiliriz. İnandığı değerleri savunmak, onların çok daha büyük topluluklarda değer bulmasını sağlayabilmek ise hitabet sanatıyla mümkün olabiliyor. Bu tanım içinde hatip nedir sorusunu da yanıtlamakta fayda var. Hitabet sanatını icra eden etkili iletişim becerilerine sahip olanlara hatip denir. Hitabetler, etkili iletişimde önemli yere sahip bir tür olsa da kendi içinde kullanıldığı alanlara göre farklılıklar gösteriyor.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.